Näin myös rikastui sateenkaarihallituksessa. Köyhiltä otettiin ja annettiin Suomen rikkaimmille sekä Kreikan kautta Saksan suurpankeille
Äänestä vasuria jotta plrvarit rikastuu
teehyvin
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ajattelepas hieman! Miten köyhät voivat olla köyhiä jos niiltä riittää otettavaa? Eiköhän asia ole päinvastoin ja köyhille jatkuvasti jaetaan yhteisestä kassasta jossa jo alkaa pohja paistamaan ja velkaa on niin että tavallista entistä työmiestä hirvittää.
Jos kreikkalaiset työläisveljet ovat olleet samalla tavoin holtittomia kuin me ja velkaantuneet niin kyllä se menee heidän tukemisensa piikkiin jos me tässä jonkun aikaa autamme heitä velanhoidon rahoittamisessa. Kyllä velat on maksettava jos niitä kerran on ollut nostamassakin.
Se kenelle ne maksetaan niin samoista pankeistahan mekin olemme ne 100 miljardia lainanneet joten ei ole mitenkään pahasta jos ne saavat lainaamiaan rahojaan takaisin. Jos ne menevät konkurssiin niin se meidän velkammekin lankeaa heti maksettavaksi ja siitä seuraa kysymys: montako miljardia sinun pankkitililtäsi lohkeaa sen velan maksuun? Itse en saa edes miljoonaa kokoon kuin vanhoina liiroina.
Äänestämällä et rikastuta ketään mutta äänestä vastuuntuntoista henkilöä joka tajuaa nykyisen katastrofin taloudessamme ja uskaltaa siihen tarttua. On säästettävä/leikattava ja saatava budjetit muutamaksi vuodeksi ylijäämäisiksi jotta velan maksuun päästään käsiksi. Nyt kun korot ovat jossain nollan ja prosentin välillä niin velanhoitokulut ovat miljardia kohden luokkaa nopin 10 miljoonaa eli 100 miljardia kohden noin miljardin mutta kun korot ajan mittaan nousevat niin jokainen prosentti ottaa taas uuden miljardin pois muusta käytöstä!
http://www.suomen-persereika.net/puolueiden-kannatus