yksityisyrittäjät ahneita

vasenkätinen

Valtio huolehtii kansalaisistaan. Sille kuuluvat kaikki tuotantolaitokset , terveydenhoito, koulutus, kauppa yms.
Kaikki yksityissählärit ja osakesalkkujenomistajat joutavat vaikka kuuhun.

10

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taisto-Veikko

      Suomalaisen yhteiskunnan rasistit ovat viime aikoina menestyneet nostaessaan maahanmuuton vastustamisen ja vihapuheiden hyssyttelyn julkisuuteen. Sama äärioikeistolaisten joukko on onnistunut muuttamaan maamme politiikan omistajaluokkaa suosivaksi ja köyhiä kyykytttäväksi. Nyt he ovat siirtyneet uuteen vaiheeseen ja yrittävät nakertaa maamme perusteita iskemällä journalistien yhtenäisyyteen. Tämän torjumiseen tarvitaan kaikkia edistyksellisiä voimia kuten kommunisteja, vihreitä, vasemmistoliittolaisia ja demareita. Vain yhteinen taistelu pimeyden voimia vastaan voi viedä meidät voittoon rasisteista ja kapitalisteista.

      http://nachiwachti.blogspot.fi/2015/03/jaskan-avoin-kirje-hesarin-toimittajalle.html

    • Muutostahaluava

      Niinpä miksi kenenkään pitäisi maksaa voittoa kenellekään?Tuohon ei kukaan ole vielä pystynyt vastaamaan.Kenelläkään ei pitäisi olla oikeutta käyttää hyväkseen muita.Silti nyky-yhteiskunnassa kaikki maksavat toisille voittoa,miksi?

      • JustNiin

        Miksipä niitä palkkojakaan maksaisi kun kaikki on yhteistä.


    • saamaton-laiskuri_olet

      Ja kommarit Pohjois-Koreaan. Onko tämän kuukauden sossu/kela rahat jo törsätty?

    • hmhmhm

      Ei ahneus ole pelkästään huono ominaisuus ihmisessä. Se on evoluution kehittämä ominaisuus, jolla on silläkin todennäköisesti tarkoitus.

      Kun yrittäjä on terveellä tavalla "ahne", hän kehittää yritystään, joka työllistää ihmisiä. Silloin kaikki yrityksen työntekijät hyötyvät.

      Yhteiskunta saa verotuloja, eli yhteiskunta hyötyy. Samoin asiakkaat hyötyvät, koska he saavat paremman tuotteen, kun yrittäjät kilpailevat keskenään.

      • 93oro3

        Paremmin menisi kun kaikki tekisivät yhteistyötä kilpailun sijaan. En usko että tuotteet huononisi... Kun yrittäjät taistelevat keskenään vapaasti, palkkaus voidaan asettaa niin alhaiseksi, ettei sillä kunnolla edes elä. Sen takia yrityksiä on siirrettykin halpatyömaihin.


      • Mies042
        93oro3 kirjoitti:

        Paremmin menisi kun kaikki tekisivät yhteistyötä kilpailun sijaan. En usko että tuotteet huononisi... Kun yrittäjät taistelevat keskenään vapaasti, palkkaus voidaan asettaa niin alhaiseksi, ettei sillä kunnolla edes elä. Sen takia yrityksiä on siirrettykin halpatyömaihin.

        Minkälaista yhteistyötä on se että ensin teet työt ja sitten kaikki laiskat paskat yrittävät varastaa sinulta työn tulokset.


      • igorin
        93oro3 kirjoitti:

        Paremmin menisi kun kaikki tekisivät yhteistyötä kilpailun sijaan. En usko että tuotteet huononisi... Kun yrittäjät taistelevat keskenään vapaasti, palkkaus voidaan asettaa niin alhaiseksi, ettei sillä kunnolla edes elä. Sen takia yrityksiä on siirrettykin halpatyömaihin.

        Vai et usko? Huononihan ne aikoinaan neuvostoliitossakin, ei niitä kukaan halunu, kumisaappaita lähtien förmitättömiä. Kansa halusi kaikkia länsimaista sukkahousuista ja farkuista lähtien, autoista puhumattakaan. Länsimaisia autoja siellä nytkin näkee enemmistönä.


      • enalistuenää

        yrittäjä hyötyy, työntekijät hyötyy: Vittu mitä paskakliseitä!: ensimmäisenä otetaan niiltä pois työpaikat jotka sitä tarvitsevat. Q1,q2,q3,q4...toimitusjohtaja, muuta ylemmän tasonpäälliköt tekevät virheitä.


    • dfgbnhmjyui

      Sinä ilmeisesti lähdet siitä lähtökohdasta että jos on yrittäjä, tekee aina voittoa ja ihan sikana? Tyypillinen vasurin ajatuksenjuoksu.

      Moni yrittäjä saa ihan aikuisten oikeasti pienempää palkkaa kun hänen työntekijänsä. Kumpi silloin on riistäjä? Olen itse pienyrittäjä. Tein töitä yksin kymmenen vuotta, mutta viime vuonna palkkasin ensimmäisen työntekijän. Päädyin palkkaamaan koska halusin itselleni mahdollisuuden pitää lomaa ja että joskus voisin myös mahdollisesti sairastaa. Luo myös turvaa asiakkaille, koska nyt he tietävät että työt tulee tehtyä vaikka yrittäjä olisikin välillä pois. Kymmeneen vuoteen en ole ollut lomalla, enkä sairaslomalla. Tämä toimintaedellytysten turvaaminen maksaa ja tällä hetkellä työntekijäni saa 500€ parempaa palkkaa kuukaudessa kun minä ja hänen työaikansa on noin 60 tuntia vähemmän kuukaudessa kun minulla. Tämä on fakta, eikä mitenkään poikkeuksellinen. Saman tapaisia kuvioita on monilla pienyrittäjillä. Silti vassarit pitää meitä yrittäjiä hirveinä riistäjinä jotka raapii nahat työntekijöiden selkänahasta. Me teemme samaa työtä kun työntekijämmekin, tosin pienemmällä palkalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4507
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1274
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      931
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      852
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe