Taivaassa sukulaisten kanssa?

Idästänousevaaurinko

Hei

Olen tässä Raamattua lueskellut ja tullut mieleen: "Ollaankohan siellä Taivaassa sukulaisten kanssa? Mitä mieltä te olette?

10

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuulah

      jopa sellaisten sukulaisten, joita et ole edes nähnyt ja jotka ovat syntyneet vaikkapa 1600 luvulla taikka sitä ennen. mielenkiintoisia tuollaiset ajatukset. uskon, että joka suvussa on aina joku, joka on kuollut Jeesukseen uskovana.

    • eirutsainen

      Kyllä siellä varmaankin seksiä harrastettaisiin sukulaisten kanssa, Onko se nyt sukurutsaa?

    • Lieneekö sieltä taivaasta cctv yhteys, jonka kautta voi nautiskella uskonnottomien kärsimyksistä helvetin tulessa. Voin vain kuvitella, minkälaista nautintoa uskovainen saa pelkästä ajatuksesta. Kannattaa nautiskella vielä eläessään, koska voihan olla että kuoleman jälkeen ei ole mitään tai pahimmassa tapauksessa olette palvoneet väärää jumalaa. Tällöin joudutte itse sinne grilliin ja varmaan aivan erityisen kuumaan kohtaan.

    • Näkökulmaa

      Miksi päättelet,että sukulaisesi ovat taivaassa.Olivatko he uskossa ja tehneet parannusta.Jos olivat saattavat olla jossakin josta heidät viimeisenä päivänä herätetään.Raamatussa ei ole mainintaa missään kohden,että kristitty siirtyy kuoltuaan taivaaseen.Mainitaan kyllä että kun kuolee henki siirtyy Jumalan tykö.Tuostako sitten on kehitetty taivasoppi?

      Ymmärtääkseni Jumala valmistaa uudet taivaat ja uuden maan,jonne pelastuneet siirretään.Näkyvänä,kuin satelliittikaupunkina leijuu kiertäen maapalloa pyhä jerusalem Jumalan kaupunki.Ainakin tuhatvuotisen valtakunnan ajan,jossa hallitsee kuninkaina pelastuneet kristityt, maan päällä kansojen kuninkaina

      • Lisäys

        Tuossa ylempänä tahdoin herättää keskustelua noista mainitsemistani asioista.En väittää että olisin oikeassa.Miten tuon asian kanssa sitten on?
        Mukavaahan taivaan iloon olisi päästä,vaikka hyvä jos etupihalle asti pääsisi.
        Iloa piisaa maankin päällä kun kaikki jotka pahuutta harjoittivat on tuhottu.


      • Uskossa445566

        Kyllä sinne taivaaseen on ne matkalla jotka ovat uudestisytyneet ja seillä ovat ne aiemmin uskossa kuolleet.
        Ilmestyskirja. 7:9 Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään, >> Jakeen lisätiedot
        7:10 ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Pelastus tulee meidän Jumalaltamme, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalta."
        7:11 Ja kaikki enkelit seisoivat piirissä valtaistuimen ja vanhinten ja neljän olennon ympärillä ja lankesivat kasvoilleen valtaistuimen eteen ja kumartaen rukoilivat Jumalaa,
        7:12 sanoen: "Amen! Ylistys ja kirkkaus ja viisaus ja kiitos ja kunnia ja voima ja väkevyys meidän Jumalallemme aina ja iankaikkisesti, amen!"
        7:13 Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?"
        7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.
        7:15 Sentähden he ovat Jumalan valtaistuimen edessä ja palvelevat häntä päivät ja yöt hänen temppelissään, ja hän, joka valtaistuimella istuu, on levittävä telttamajansa heidän ylitsensä.
        7:16 Ei heidän enää tule nälkä eikä enää jano, eikä aurinko ole sattuva heihin, eikä mikään helle,
        7:17 sillä Karitsa, joka on valtaistuimen keskellä, on kaitseva heitä ja johdattava heidät elämän vetten lähteille, ja Jumala on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä."


    • jälleennäkemisenusko

      Kyllä iankaikkisuudessa Jeesukseen uskovat saavat kohdata sukulaiset ja rakkaat. Olemme taivaassakin ihmisiä, emme enkeleitä.

    • musta_enkeli

      Jos sukulaisesi eivät usko tai uskovat väärin käristyvät he helvetissä ikuisesti ja yksi suurimpia huveja taivaassa on katsella heidän käristymistään.
      Joidenkin mukaan taivaaseen mentäessä aivot "nollataan" niin ettei kukaan muista sukulaisiaan tai ystäviään koska "grillijuhlista" ei voi nauttia jos näkee siellä ystäviensä ja sukulaistensa käristyvän ja huutavan tuskasta, fundamentalistisimmat uskovat tosin nauttivat eniten juuri sukulaistensa kidutuksen katsomisesta.

      Joku sanoo että kaikki sukulaisesi pääsevät taivaaseen, joku taas että vain kristityt sukulaisesi ja joku toinen että vain tietyllä tavalla uskovat pääsevät.
      Näkemyksiä on lähes yhtä monta kuin on uskoviakin eivätkä he kaikki voi mitenkään olla oikeassa, väärässä sen sijaan voivat olla.


      Sinä voit itse vaikuttaa taivaan ja helvetin olemassaoloon yksinkertaisesti lopettamalla niihin uskomisen.

      Lue raamattu kannesta kanteen ilman ennakko-oletuksia, unohda kaikki mitä sinulle on opetettu jumalasta, Jeesuksesta, raamatusta jne. ja muodosta oma käsityksesi.
      Muista että maailmassa on tuhansia uskontoja ja vielä enemmän jumalia ja jokainen on aivan yhtä oikea tai väärä. Jokaisessa uskonnossa on vielä lahkoja joista jokainen on mielestään oikeassa ja muut väärässä.

      Muista että enemmistö maailman ihmisistä ei usko raamattuun aivan samoista syistä kuin sinä et usko muiden pyhiin kirjoihin.
      Mieti miksi et usko muiden jumaliin ja miksi muut eivät usko sinun jumalaasi, syyt ovat aivan samat.
      Muista ettei ole myöskään pakko uskoa lainkaan jumaliin. Monet uskovat vain koska heidät on opetettu uskomaan, siksi kristityissä maissa uskotaan Jeesukseen, muslimimaissa Allahiin, hindulaisissa Sivaan, Kaliin jne. Lähes poikkeuksetta ympäristö määrää mihin jumaliin uskotaan.

      • Tuulah

        miksi olla katkera, kun saa samat oikedet, kuin uskovakin. usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut ja sinun perhekuntasi sanoo sana.


    • atteboi

      Olen nuorena miehenä jo päättänyt, että en tuhlaa elämääni huuhan perässä juoksenteluun, vaan elän elämäni ottaen irti kaiken sen, mitä tarjolla on.
      Kyllä sitä tosiaan runsaasti on tarjolla ollutkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4248
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3798
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      136
      3245
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      47
      1629
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1508
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1450
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1385
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1160
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1063
    Aihe