Taivaassa sukulaisten kanssa?

Idästänouseva-aurinko

Hei,

Olen tässä Raamattua lueskellut ja tullut tämä ajatus tullut mieleen:

Ollaankohan siellä Taivaassa sitten sukulaisten kanssa?

Mitä mieltä te olette?

7

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Idästänouseva-aurinko

      No kiitos kun vastasitte! Ainiin joo! Ettehän te vaivautuneet kirjoittamaan omaa näkemystänne!!!!

      Idästänouseva-aurinko

    • provokatiivinen

      Tämä aloitus on provo.

    • tyuytyuuytut

      Fyysiset sukulaiset eivät aina välttämättä ole kaikki henkisiä sukulaisiamme....siis saman sieluperheen jäseniä. Meillä kaikillahan on sieluperhe, mutta kaikki suikulaisetkaan eivät ole tuon sieluperheen jäseniä ja syy on ehkä siinä, että joskus me opimme joitakin asioita parhaiten siten, että olemme tekemisissä ihmisten kanssa, jotka ovat riittävän erilaisia kuin itse olemme. Uskon kyllä, että joidenkin sukulaisten kanssa ollaan siellä Taivaassa tekemisissä, mutta ei
      kaikkien kanssa.

    • ilmanmuita

      Ison kirjan mukaan siellä ollaan "niinkuin enkelit taivaassa" eli ei, en usko, että silloin ollaan sukulaisten kanssa.

    • raakaapeliä

      Kun isäni kuoli, lestadiolaiset siskot ja veljet sanoivat surevalle ja murtuneelle äidillemme, että ei se L päässyt taivaaseen kun ei tehnyt parannusta.
      Kun äitimme sittemmin teki parannuksen, koska muuten hän ei olisi saanut kirkossa käydessään istua oikeastaan missään penkkirivissä. Kylässä 99 % on lestoja ja kepulaisian. Lestadiolaisten mukaan kukaan syntinen ei saa istahtaa parannuksen tehneen viereen.
      Kysyin eräältä kotiavustajalta, joka on lesta, että entäs sitten kun isä ja äiti toivovat olevansa taivaassa sitten yhdessä ja teidän mukaan isä meni helevettiin ja äiti menee siis taivaaseen? Jatkoin, että mielestäni ja minä siis uskon, että isäni on taivaassa ja pieni siskontyttö istuu papan polvella. Lestadiolaisen mukaan lapsi meni lapsen uskolla taivaaseen, mutta isäni ei.

    • Asidophiluspiimä

      Kertoisitteko hieman taivaastanne. Missä se on? Kuka sinne pääsee? Millä perusteella sinne pääsee? Miten sinne mennään?

    • Näkökulmaa

      Mistäpä me sen tietäisimme.Ainakin täällä olen pyrkinyt olemaan suvustani täysin erilläni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      71
      718
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      681
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      552
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe