ONKO DEMAREILLA KÖYKKÄISET EVÄÄT ?

COMMENTS25

Perussuomalaisten Jari Lindström ihmettelee SDP:n talousohjelmaa.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindströmin (ps.) mielestä SDP:n perjantaina julkaisema talousohjelma vaikuttaa vesitetyltä versiolta perussuomalaisten ohjelmasta.

Lindströmin mukaan perussuomalaisten tavoin SDP korostaa viennin ja investointien merkitystä Suomen suunnan kääntämisessä, mutta SDP:n ehdottamalla pienellä hienosäädöllä ei kuitenkaan käännetä Suomea nousuun.

– Kun me perussuomalaiset puhumme vientisektorimme tukemisesta tuntuvalla energiaverotuksen alennuksella, eivät demarit ehdota juuri muuta kuin jo tehtyjen väylämaksun ja rataveron tilapäisten alennusten jatkamista ja ammattiliikenteen verotuksen tarkastelua, kommentoi Jari Lindström tiedotteessaan.

Lindström jatkaa kommentoimalla, että kun perussuomalaiset esittää, että EU:n 2030 ilmastotavoitteisiin ei pidä yhtyä ilman reilua taakanjakoa, tyytyy SDP lupaamaan vientiteollisuudelle huonon sopimuksen haittojen osittaista kompensaatiota valtion kassasta.

– Ja kun me perussuomalaiset ehdotamme investointipakettia, vastaavat demarit toteamalla, että liikenne-, asunto- ja maankäyttöpolitiikka on sidottava vahvemmin yhteen. Kovin on köykäiset eväät, Lindström vertailee.

Jari Lindströmin mielestä kaikkein kummallisin linjaus on kuitenkin SDP:n tavoite yhdistää maltillinen palkkaratkaisu ja palkkatasa-arvon tavoite.

– Yleisesti tiedetään, että maltillinen palkkaratkaisu tarkoittaa oikeasti palkkojen nollakorotusta. Tällöin ainoa keino edistää palkkatasa-arvoa on miesten palkkojen leikkaus. Ajaako demarit tosiaan duunarimiesten palkanleikkausta?, Lindström kysyy.

Jari Lindström korostaa, että perussuomalaisten mielestä duunarimies ja -nainen ovat palkkansa ansainneet ja hänen mukaansa palkka-alen sijaan on vientisektorin kilpailukyky varmistettava esimerkiksi purkamalla EMU-puskureita.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        143
        6082
      2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        184
        3734
      3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        29
        2693
      4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

        Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
        Maailman menoa
        469
        2674
      5. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        201
        2335
      6. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        184
        1978
      7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        129
        1479
      8. Nimikirjaimet

        Kuka kaipaa ketä 🥰
        Ikävä
        58
        1284
      9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

        Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
        Tunteet
        37
        1274
      10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

        Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
        Ikävä
        72
        1056
      Aihe