Sisu myyty ulkomaille ?

Sisu-pastillit valmistetaan Italiassa. Siksi Cloettan tuore mainoskampanja on kuluttajien harhauttamista ja kotimaiseksi pesua, sanoi SEL:n puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen liiton Talvipäivillä Oulussa. Cloettan mainoksessa Sisu-pastillia kutsutaan maamme kansallisaarteeksi joulupukin, saunan ja Sibeliuksen rinnalla.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomalaiset ei osaa tehdä makeisia, eikä paljon mitään muutakaan.

Äänestä

SEL muistuttaa, että monet kotimaisella tuotemerkillä Suomessa myytävät tuotteet eivät ole kotimaista tuotantoa, vaikka sitä eivät kaikki kuluttajat tiedäkään. Esimerkiksi Turun Sinappi tehdään Puolassa ja Jenkki-purukumi Turkissa. Kun ostaa Koff III olutta 24 tölkin laatikon, ei välttämättä osta Suomessa pantua olutta, koska osa oluesta valmistetaan Virossa.

Äänestä
  • Turun Sinapin valmistus palautui Suomeen viime vuonna kuluttajien boikotin seurauksena. Ei valitettavasti kuitenkaan Turkuun, mihin nimi edelleen viittaa, vaan Pyhännälle.

    http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/634245/Turun Sinappi muuttaa Pyhannalle Turusta ei loytynyt valmistajaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonyton kirjoitti:

Sisu-pastillit valmistetaan Italiassa. Siksi Cloettan tuore mainoskampanja on kuluttajien harhauttamista ja kotimaiseksi pesua, sanoi SEL:n puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen liiton Talvipäivillä Oulussa. Cloettan mainoksessa Sisu-pastillia kutsutaan maamme kansallisaarteeksi joulupukin, saunan ja Sibeliuksen rinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu