Miksi suomalainen ei halua mamu alueelle ?

Länsimäkeen_hopi_hopi

"Maahanmuutto keskittyy Helsingissä – kantasuomalaiset välttävät alueita
Pääkaupunkiseudulla on kolmisenkymmentä aluetta, joissa ulkomaalaisia on yli 20 prosenttia väestöstä. Kantasuomalaiset ovat alkaneet välttää niitä".

http://www.hs.fi/kaupunki/a1414298338550

Vaattovaara on tutkinut muuttoliikettä, maahanmuuttajien määrän kasvua ja sosiaalisen eriytymisen vaikutuksia jo 15 vuoden ajan. Hänen mukaansa kehitys on Suomessa maailman mittakaavassakin nopeaa.

1990-luvun alussa ulkomaalaisia oli Suomessa vain puoli prosenttia väestöstä mutta vuonna 2013 lähes neljä prosenttia. Helsingin asukkaista maahanmuuttajia on Tilastokeskuksen mukaan yli kahdeksan prosenttia.

"Yleensä tällaiset muutokset ja niitä seuraavat vaikutukset kaupunkirakenteeseen tapahtuvat hitaasti. Meillä on Suomessa käsissämme erikoinen tilanne, joka tuo valtavia haasteita".

Vaattovaara havaitsi yhdessä kollegoidensa Katja Vilkaman ja Hanna Dhalmannin kanssa tekemässään tutkimuksessa, että kantasuomalaiset alkavat vältellä alueita, joissa maahanmuuttajien määrä on yli kaksikymmentä prosenttia väestöstä.

Vantaan Länsimäessä ja Helsingin Meri-Rastilassa vieraskielisiä on jo yli 30 prosenttia.

http://hs10.snstatic.fi/webkuva/taysi/560/1414298302750?ts=995

13

328

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hesan_väki

      onko vaikeaa? eikö kehä 3:n suojaakaan teitä enää mamuilta?
      menkää eduskuntaan suurella porukalla joka pvä niin kauan,
      että selviää mamutus syyt, siellä "tietävät", koska ovat ongelmat luoneetkin.

      • työvoimapulaako

        siellä metripolissa pukkaa vaiko ei miellytä elättien kanssa asua. mamut rikkaitten alueille pistämään "paikat kuntoon" ja "siistimään loput" syksyn tullen. kesällä tummakin mamu näkee,mitä missäin on,joten palkatkaa ihmeessä pois makeksimasta.


    • hyiolkoon

      onneksi asun paikkakunnalla jossa ei ole noita afrikan alkuasukkaita riesana

    • äwäkäbälä

      Onneksi myös minä asun paikkakunnalla, jossa ei afrikan alkuasukkaat parveile. Onhan tässä omat haittansa, ei töitä, ei palveluita, kaupatkin sulkeneet ovensa, ruokaa vielä saa. Ei se mitään pääasia ettei hottentotit monikultturoi tätä seutukuntaa.

    • Anonyymi00012

      • Anonyymi00013

        Jaaha
        Ylläpitäjä alkoi vilkastottaa kommentointia


    • Anonyymi00014

    • Anonyymi00015

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe