Säätiöt kiertävät verotuksen

RuotsalainenRöyhkeys

Säätiöt on pantava verolle koska niiden varallisuus on kansalta veroina kerättyä omaisuutta.

Svenska Kulturfonden 831 877 000

Sigrid Juselius Stiftelse 637 000 000

Stiftelsen för Åbo Akademi 220 005 000

Brita Maria Renlunds minne 132 453 000

Svenska Litteratursällskapet 124 662 000

Föreningen Konstsamfundet rf 104 460 000

Gösta Scherlachius Konststiftelse 51 570 000 2 102 027 000

Tuossa on vain osa säätiöistä eikä ne kuulu verotettaviin tuloihin ja tietysti osinkot ovat verottomia säätiöillä.

RKP:n vaalirahoitukset ovat suurimpia vaikka puolue on pieni 4% kannatuksellaan ja sen vaalirahoittajat löytyvät tuosta listalta.

Tuo kielipuolueena itseään tituleeraava puolue jakaa myös avustuksia muille puolueille ja vastineeksi se haluaa etuoikeusia ja hallituspaikat. Pitää vain ihmetellä sitä miten tuon kaiken annetaan toimia näkyvästi ettei tuohon oteta mediassamme mitään kantaa?
Korruptio on paisunut jo niin laajalle että päämediamme on siinä mukana muutenhan tuon käsittäminen olisi ihmeellistä. YLE:n toiminta on kansan pakkoveroilla kustantama laitos, mutta sekin on täysin puolueellinen ja syytää propagantaansa RKP-Kokoomuslaisten pillin mukaisesti.

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MätäPaiseHallinto

      Säätiöt rahoittavat asioita joilla ei ole mitään merkitystä köyhälle kansalle ja siksipä niitä ei ole saatu verotettaviksi. Säätiöitten takana on eliitti joka estää tehokkaasti ettei säätiöitä veroteta ja
      näin korruptio on levinnyt koko valtiokoneistoon ja media on siinä täysin mukana.

    • tosiasioitapeliin

      Totuus on kuitenkin ihan toinen...

    • persutpettää

      Säätiöiden varoja ei kerätä veroina palkkatyöläisiltä. Kapitalistit piilottavat varoja säätiöihin jotta valtiolle ei tarvitsisi maksaa veroa ja jotta porvaripuolueet persut mukaanlukien saisivat leikata työväen etuja. Mukana säätiöissä on toki hyviäkin tarkoituksia mutta niissäkin säätiöhallitusten jäsenet kahmivat suurpalkkioita.
      Aloitus unohti muiden porvaripuolueiden säätiöt ja persuporvarien säätiöt. Ne samalle viivalle.

      Bisnestä tekevät säätiöt verolle. Totta. Yleishyödyllisten säätiöiden valtiollinen valvonta tiukemmaksi.
      Voidaan aloittaa persujen soinisäätiöstä ja käydä kaikki porvareiden säätiöt läpi. Näillä ehdoilla aloitus saa tukea. Suomenruotsalaisia vastaan rasismia ei hyväksytä. Tämä kannattaa viestittää Halla-aholle, rasistien emäkonnalle.

      • RuotsalainenRöyhkeys

        Turhaan öliset hurrikommari nuo hurrisäätiöt ovat kaikkein rikkaimpia ja niillä rahoitetaan vain ruotsalaista eliittiä.


      • RasistiHurrit

        "Suomenruotsalaisia vastaan rasismia ei hyväksytä. Tämä kannattaa viestittää Halla-aholle, rasistien emäkonnalle."

        Täällä ei ole mitään Halla-ahoa ettäs sen tiiät pirun hurripaskoja!
        Pahimpia rasisteja maassamme on hurripaskat, että revi siitä senkin hurri!
        Ahvenanmaa on huippua rasismissaan ja oikea hurrien pesäkolo jossa nämä hurripaskat oleivat.


      • hölmöpersu

        Halla-ahon tukija örisee oppi-isänsä mukaisesti paskahousissaan. Sivistys taisi jäädä peräreikään.


    • soini-veronkierto

      Kyllä kiertävät veroja. Soinisäätiö ensimmäisenä tarkkailun alle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      123
      4857
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      186
      4530
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1970
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1492
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      8
      1292
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      82
      1170
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe