Poliisin oikeuksia aika kaventaa

Poliisin oikeuksia on aika kaventaa. Ei ole laitaa, että oikeuksia vain lisätään. Jo nyt näitä oikeuksia on suorastaan liikaa. Kärjistetysti voi sanoa poliisin oikeuksien olevan tasolla, joka vastaa naamaa ikkunassa töllistelemässä yksityisen kansalaisen ihan yksityistä elämää. Esimerkiksi auto on kansalaisen yksityistä aluetta eikä näin ollen poliisilla pitäisi olla mitään syytä ikkunasta sisään tirkistelyyn saati sitten auton tai kansalaisen kuvaamiseen ilman kansalaisen suostumusta.

Näyttää jopa siltä, että kansalaisen kirjalliset tuotoksetkin ovat poliisillisen epäluulon piirissä. Menneinä vuosinahan jopa taiteilijat ovat joutuneet syytteeseen, kun heidät on poliisillisen taideanalyysin perusteella arvioitu rikollisiksi. Miten sitten käykään, kun tavallinen kansalainen sattuu ”piruuksissaan” kirjoittamaan muuta kuin tieteelliset kriteerit täyttävää munkkilatinaa? Eihän kirjoitetussa tekstissä tarvitse olla kuin yksi rikolliseksi määritelty sana, niin heti kilahtaa. Kuvataiteissa riittää pelkkä hahmo, joka virkavaltaisessa päänupissa pyöristyy pornoksi tai muuksi maailmanrauhaa tai yksittäisen poliisimestarin mielenrauhaa järkyttäväksi hahmoksi.

Sitten meillä on oikein poliisijohtajia, jotka vaativat poliisille oikeuksia rikosten tekemiseen, jotta sitten näin menetellen saataisiin muka oikeat rikolliset kiinni. Eikö meillä ole jo oikein esimerkki siitä, miten tässä tämmöisessä, niin kutsutussa peitetoiminnassa, käy? Siinähän käy helposti niin, että poliisi muuttuu itse ihan oikeaksi rikolliseksi. Sitä paitsi poliisin tekeytyminen rikolliseksi saattaa vain edesauttaa rikollisuuden lisääntymistä pikemminkin kuin vähentää sitä. Myös houkutus vietellä rikokseen kasvaa. Tulosvastuu saattaa vaatia tietyn määrän pidätyksiä.

Sen sijaan että poliisin oikeuksia laajennetaan epätyypilliseen suuntaan, olisi viisaampaa keskittyä oikean rikollisuuden torjuntaan: murhiin, varkauksiin, pahoinpitelyihin, petoksiin yms. Se tietysti edellyttäisi myös sitä, että poliisi jouduttaisiin hajauttamaan maantieteellisestikin järkevämmin. Nykyisinhän poliisit on sijoitettu kaupunkeihin hyvin varustettujen ravintoloiden kupeeseen ja työtehtävätkin näyttävät mediatietojen valossa keskittyvän lähinnä netissä notkumiseen ja entistä suurempiin valtuuksiin netin kautta tapahtuvan urkinnan sallimiseksi.

Oma surkea lukunsa ovat sitten erilaiset it-alan yritykset, palstojen pitäjät ja operaattorit, jotka selkäranka notkuen vuotavat kaiken tietonsa lähes kenelle tahansa, joka tietoja älyää kysyä. Poliittiset päättäjät lukeutuvat monessa tapauksessa samaan joukkoon. Kaiketi siitä syystä, että pyrkivät sillä tavoin laillistamaan oman laittoman toimintansa. Näin ainakin niistä tiedoista päätellen, joiden mukaan massiivisimpien urkintojen takana ovat kokonaiset valtiot, siis päätöksentekotaso.

Parhaillaan poliisille ollaan puuhaamassa oikeutta kotietsintään ilman ennakkoilmoitusta. Sisäministerin mukaan etsinnän salliminen mahdollistaisi esimerkiksi tietokoneella olevan materiaalin tutkimisen. Se on kuuleman mukaan tarpeen yksinäisten susien suunnittelemien rikosten estämiseksi. Nyt siis kotiin murtautujien inhaan joukkoon ollaan lisäämässä jopa poliisi. Ei ole maailmassa enää laitaa.

Myös se oudoksuttaa mistä ihmeestä ministeri on saanut päähänsä sen, että rikoksia tekevät vain yksinäiset sudet? Kyllä asuntomurtoja mediatietojen mukaan tekevät nimenomaan rikollisliigat. Myös poliisia on pidettävä nimenomaan kollektiivina ellei sitten tätä oikeutta kotiin tunkeutumiseen anneta jollekin määrätylle poliisille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        70
        3129
      2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        61
        2487
      3. Hei........

        Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
        Ikävä
        56
        2126
      4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

        Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
        Sinkut
        94
        2035
      5. Heilutetaanko peittoa hieman

        Heilutetaan peittoa vähän ;3
        Ikävä
        55
        1952
      6. Tilanteesi nyt?

        Kysymys otsikossa
        Suhteet
        42
        1574
      7. Kaipaan sua, Ope

        Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
        Ikävä
        40
        1540
      8. Mä en jaksa suojella sua enää

        Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
        Ikävä
        14
        1243
      9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

        "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
        Maailman menoa
        139
        1158
      10. Vuodetvierii

        E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
        Ähtäri
        6
        1073
      Aihe