Ylen gallup toi lunta tupaan.
Kenttäkierros kertoo vastakkaista viestiä.
Kiersin tänään Pohjois-Karjalassa. Yleisöä neljässä tilaisuudessa oli yhteensä yli 600.
Minulla on pitkä kokemus vaalitaisteluista. Tulemme niistämään tämän gallupin vaaleissa reilusti.
Viime vaalien alla Yle kertoi kannatukseksemme 15,4. Vaaleissa tuli 19,1.
Jos ennuste on yhtä luotettava kuin viimeksi, tulos olisi 18,3. Peso vetoa, että se on lähempänä totuutta kuin gallup.
http://timosoini.fi/
Kenttäkierros kertoo vastakkaista viestiä.
Kiersin tänään Pohjois-Karjalassa. Yleisöä neljässä tilaisuudessa oli yhteensä yli 600.
Minulla on pitkä kokemus vaalitaisteluista. Tulemme niistämään tämän gallupin vaaleissa reilusti.
Viime vaalien alla Yle kertoi kannatukseksemme 15,4. Vaaleissa tuli 19,1.
Jos ennuste on yhtä luotettava kuin viimeksi, tulos olisi 18,3. Peso vetoa, että se on lähempänä totuutta kuin gallup.
http://timosoini.fi/
Vastaukset 16
Vanhimmat
Näin se menee, kokosin eräitä keskisuomalaisia, sieltä tulee kolme paikkaa
Sirpa Rintala, Keski-Suomen vaalipiiri, numero 70, lääkäri
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/sirpa-rintala
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/keski-suomi
https://perusnainen.wordpress.com/ https://vaalit.perussuomalaiset.fi/
\\\\\\KUUNTELE VAALIVIDEO\\\\\\ http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/keski-suomi/ehdokkaat/4882 Työssäni en aja omaa etua enkä hae äänestäjien suosiota päätöksiä tehdessäni rakeentaakseni sillä poliittista uraa.Edellytän päättettävien asioiden kunnollista valmistelua ja mahdollisimman tarkkaa selvitystä siitä mihin kaikkeen tehtävä päätös vaikuttaa. Olen koko kansan edustaja; kaikilla suomalaisilla pitää olla oikeus ja mahdollisuus riittävään toimeentuloon ja arvokkaaseen elämään.
Teuvo Hakkarainen, Keski-Suomen vaalipiiri, numero 61, sahuri, kansanedustaja
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/teuvo-hakkarainen
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/keski-suomi
http://www.teuvohakkarainen.fi/ https://vaalit.perussuomalaiset.fi/
\\\\\\KUUNTELE VAALIVIDEO\\\\\\ http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/keski-suomi/ehdokkaat/5301 Pakkoruotsi vapaaehtoiseksi. Turvapaikkaturismista on tehtävä loppu. Suomalaisen työn ja yrittämisen puolesta.
Toimi Kankaanniemi, Keski-Suomen vaalipiiri, numero 65, ex-kansanedustaja
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/toimi-kankaanniemi
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/keski-suomi
http://toimi-kankaanniemi.blogspot.fi/ https://vaalit.perussuomalaiset.fi/
\\\\\\KUUNTELE VAALIVIDEO\\\\\\ http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/keski-suomi/ehdokkaat/4859 Panostan koulutukseen, osaamiseen, yrittäjyyteen sekä verotuksen ja yritystukien ohjaamiseen viennin kasvuun ja velkaantumisen katkaisuun. Ajan säästöjä EU-jäsenmaksusta (yli mrd/v). Maahanmuutto ja kehitysapu kuriin. Oman maan asiat ensin kuntoon.
Eläkekatto, indeksikorotukset etuuksiin, omaishoito kuntoon ja verotus maksukyvyn mukaan. Keski-Suomi nousuun, tierahoitus, palvelut, ym.
Toimi Kankaanniemi aavistaa oikein jo 2010, miten EU:ssa käy
https://www.youtube.com/watch?v=Jhw1BbqTfdE
Auringonlaskun puolueen Keskustan (ei edes omaa Eu-parlamenttiryhmää, Keskusta joutuu roikkumaan kaupunkiliberaalien Alde-ryhmässä, joka ajaa kovaa Bryssel-keskeistä hallintoa ja maaseudun autioittamista ja mamutuksen avaamista)
Keskustan hyökkäily jatkuu, mistä se johtuu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015031319354040_uu.shtml
- Näyttäisi siltä, että keskustasta on valunut väkeä takaisin perussuomalaisiin, politiikan erikoistutkija Erkka Railo Turun yliopistosta kommentoi tuloksia.
Keskustan joukot ovat ilmeisesti hyökänneet ja Kankaanniemi vastaa tyylikkäästi http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/189898-onko-puolueen-vaihtaminen-rikos-ei-toki Nyt olen kansanedustajaehdokkaana Perussuomalaisten jäsenenä ja listalla Keski-Suomessa, kun pyydettiin. Minun ei ole tarvinnut muuttaa mielipiteitäni lainkaan, vaikka puolue on vaihtunut. Muutamilta osin olen saattanut omasta aloitteestani tarkistaa aiempia, joiltakin osin ehkä jyrkkiä kantojani hieman lievemmiksi. EU- ja europolitiikassa olen entisellä linjalla
http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/keski-suomi/ehdokkaat/4859
Panostan koulutukseen, osaamiseen, yrittäjyyteen sekä verotuksen ja yritystukien ohjaamiseen viennin kasvuun ja velkaantumisen katkaisuun. Ajan säästöjä EU-jäsenmaksusta (yli mrd/v). Maahanmuutto ja kehitysapu kuriin. Oman maan asiat ensin kuntoon. Eläkekatto, indeksikorotukset etuuksiin, omaishoito kuntoon ja verotus maksukyvyn mukaan. Keski-Suomi nousuun, tierahoitus, palvelut, ym.
http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/toimi-kankaanniemi
http://toimi-kankaanniemi.blogspot.fi/
Helsingistä ehdolla on tuomittu talousrikollinen Markku Saarikangas, Soinin varamiehenä ay-liikkeen vaalipaneelissa. Soini on löytänyt itselleen tasoisensa varamiehen.
Näyttää olevan paremminkin sääntö kuin poikkeus, että nykyedustajilla ja siksi pyrkivilä pitää olla pitkähkö rikosrekisri jo aikaisemmistakin yhteiskuntarosvouksistaan ja rikoksistaan.
Eipä tarvi sen kummemmin etsiä, kun lukee esim. Antti Rintenkin entiset rötökset talouden alalta.
HYVÄT UUSMAALAISET, olisiko oikea paikka äänestää venäjäntuntija, verbaaliakrobaatti, dosentti, lehtori, tohtori ym. ym. Arto Luukkanen eduskuntaan
Arto Luukkanen, Uudenmaan vaalipiiri, numero 71, Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen yliopistolehtori, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/arto-luukkanen https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/uusimaa http://www.artoluukkanen.com/ http://www.artoluukkanen.com/videot.html http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/ https://vaalit.perussuomalaiset.fi/
\\\\\\KUUNTELE VAALIVIDEO\\\\\\ http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/uusimaa/ehdokkaat/4539 Lupaan pitää tiivistä yhteyttä äänestäjäkuntaan vaalikauden ajan. En lopeta blogien kirjoittamista vaalikauden aikana. Valituksi tultuani aion jatkaa kampanjointia eduskunnassa - positiivisesti ja rakentavasti savolaista huumoria unohtamatta.
Arto Luukkanen, Uudenmaan vaalipiiri, numero 71, esittelee kolme kovaa teetä: TYÖ TOIVO JA TURVA https://www.youtube.com/watch?v=c2hBU4rJ3l8 http://www.artoluukkanen.com/ http://www.artoluukkanen.com/videot.html Venäjäntohtorit keskustelevat nykytilanteesta https://soundcloud.com/radiorapu/tiistai-iltapaiva-dosentin-vastaanotolla-102?in=radiorapu/sets/artoluukkanen
Dosentti Arto Luukkasen mukaan kansallismielisyys on hyvä asia. Jokainen maa toimii kansallisten etujensa mukaisesti, vaikka kansallismielisyydestä on haluttu tehdä lähes kirosana https://www.youtube.com/watch?v=dZ8KxADgbCQ https://www.youtube.com/watch?v=5H5SlHKhsJc http://www.artoluukkanen.com/ http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/ http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/185993-ohjelma-jota-yle-ei-voinut-lahettaa Ohjelma, jota piti itsesensuroida Selitän väitteeni. Sain viime viikolla YLE:n toimittajalta Kalle Haataselta henkilökohtaisen kutsun hänen radio-ohjelmaansa.
Tuoko tuomittu talousrikollinen Markku Saarikangas lisää taloususkottavuutta persuihin?
Soini unohtaa autuaasti ja tarkoituksellisesti kaikkien muiden vaalien gallupit, joissa persut ovat saaneet suuremmat kannatuslukemat kuin vaaleissa. Ja hän unohtaa myös viimeisen ennen vuoden 2011 eduskuntavaaleja tehdyn gallupin, jonka virhemarginaaliin "jytky" mahtui.
150hlö/tilaisuus ei tuo miltään kansannousulta näytä kun niistäkin on varmasti 3/4 muiden puolueiden lähettämiä tarkkailijoita.
Paavo Arhinmäki on ainoa puoluejohtaja joka on tuomittu rikoksesta .
MISTÄ PAAVO TURHINMÄKI ON TUOMITTU ? TAI NO ARVAAN SIITÄ LINNAN EDESÄ MLLAKOINNISTA JA HALONEN KUTSU RÖTESTELIJÄN SEURAAVANA VUONNA JUHLIINSA ?`??
Koska persun kaaliin menee, että näillä "kenttäkierroksilla" väki on aina innostunutta. Oli sitten kierroksella keskustan, vasemmistoliiton, kokoomuksen jne edustaja. Omia tullaan kuuntelemaan ja aplodeeraamaan. Menneellä viikolla piipahdin kuuntelemassa SDP:n kiertuetta ja väki oli todella innoissaan ja vaalikuumeessa. Taputuksista ja kannustushuudoista ei meinannut tulla loppua. Mutta persut luulee, että vain heistä ollaan innoissaan - muita vissiin heitellään mädillä kananmunilla ;)
Soini varmaan tajuaa sen oikein hyvin, mutta yrittää tälläkin keinolla vedättää ihmisiä. Hänen kannaltaan harmi tietysti, että sillä pikemminkin karkottaa vähänkään älylliset äänestäjät.
Persuthan on tehneet jo pitemmän aikaa galluppeja jossa persuilta kysytään persukannatus! Tällä hetkellä jopa 40% persuista äänestäisi persuja. Jopa 50% on mahdollista!
Kyllä minusta on jo hyvin jos tuo 31 paikkaa toteutuu, mitä tänään ennusteissa oli uutissa.
Kyllä esim jos taas vaaleissa ei ole maakunnissa henkilö mainontaa ja äänestäjät eivät saa infoo kuin samaa Soinin kasvot mainoksissa. Siksi paljon tässä viime vuosien aikana on puolueessa tietyt porukat sössineet, että vaalivoittoa on turha odottaa.
Onko kaikissa persujen vaalimainoksissa ympäri maata taas Soinin kuva, ja jokaisen tv- ja radiomainoksen lopun täyttää Soinin ylisuuri ego peittäen varsinaiset ehdokkaat täysin taakseen? Näinhän edellisissä vaaleissa Soini hoiti homman kotiin.
Kyllä helposti tulee 31 paikkaa
Soinilla on aina tuo sama virsi ennen vaaleja. Gallupit vääristävät persujen kannatusta ja väki on liikkeellä persujen tilaisuuksissa. No, valehteluhan on Soinilla verissä, joten se sujuu ilman tunnontuskia.
Totuus on kuitenkin se, että jytkyn jälkeen persujen kannatus on ollut tasaisessa syöksyssä ja gallupit ovat näyttäneet reilusti todellista kannatusta enemmän höttökannatusta persuille.
Yksinkertaista ja totta.