Uniriepu, vetoketju ja polvipaikka

N-kurkiainen on ajautunut tilanteeseen, jossa unirievut alkavat revetä. Yleensä unireivut hankitaan kirpputorilta ja sitten ne pestään käyttöä varten. Nykyinen uniriepusetti on palvellut käytettynä n. 12- vuotta n-kurkiaista. Ja sitäkin ennen jotakin.
Samoin n-kurkiaisen vaatetusesineet ovat ajautuneet pisteeseen, jossa esim. takkien osastolla 4kpl kirpputoreilta ostettuja talvirieputyylisiä vaatetusesineitä on ajautunut tilanteeseen, jossa niiden vetoketjut ovat rikki.
Housurintamalla tilanne on se, että jokaisessa housussa on muodikkaat polvireiät. Poislukien sellaiset vaatetusesineet, joita joudutaan käyttämään jossain tilanteessa.
Eniten tarvittaisiin vinkkiä siitä, onko olemassa tahoja maailmassa, jotka voisivat vaihtaa vetoketjut takkeihin? Ennen maailmassa oli sellaisia ihmisiä, joita kutsuttiin naisiksi. Ja, jotka mm. osasivat tehdä tällaisia asioita. Sekä myös paitsi olla joskus miellyttäviä, niin tehdä muita sellaisia asioita, jotka olivat olennaisia ja tulivat sitten ihmisille vastaan, jos talouden nainen oli vaikkapa omilla asoillaan esim. viikon verran.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajiat

      Vetoketjujen ompeleminen hyvin vaatii vaatii ompelukoneen ja sen kohtalaisen hyvän käyttötaidon. Voisiko äitisi tai siskosi auttaa? Täällä esikaupungissa on myös lähiökeskukseksi kutsuttu ihmisten kohtaamispaikka, missä on tuo ompelukone ja muitakin käsityötarvikkeita, ja saa tulla kohentelemaan omia vaatteitaan ja saada apua
      Etsi puhelinluettelosta tai netistä, olisiko omalla alueellasi vastaavaa. Sellaisesta saattaisi löytyä avuliaita naisiakin.

      • Jotakin työttömien yhdistystä olen ajatellut vetoketjukorjaukseen. Ja ennen olen korjannut vetoketjuja siten, että olen olen ommellut puuttuvat "hakaset" paikoilleen ja esim. liimalla kovettanut ne. Tai ostanut lyhyemmän vastaavan ketjun eräästä paikasta, jossa on käytettyjä vetoketjuja. Ja vaihtanut ketjun sulkijan vastaavaan.


    • ammattiajajahki

      Siinä yksi esimerkki masentuneesta, rahattomasta henkilöstä joka voi olla liikenteeseen päästessään vaarallinen muille tienkäyttäjille.

    • jeansgal

      Mitä noita reikiä housujen polvissa paikkailee, varsinkin jos farkut kyseessä. Nythän on ns. repaleiset/reikäiset housut muotia :) Kerran ostin farkkuosastolta nimenomaan valmiiksi reikäiset farkut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3361
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2006
    3. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1851
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1825
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1768
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1357
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe