Uskaltaako nyt sijoittaa omx25-indeksirahastoihin?

Amatöörisijoittaja

Itse olen jonkin aikaa pistänyt rahaa muun täysin kuluttomaan Nordnetin Superrahasto Suomeen. Lisäksi alusta (kevät 2014) asti sijoittanut S-rahasto Kohtuulliseen, joka on kuluista (juoksevat) huolimatta tuottanut noin 20%. Mielestäni on aika hyvä hajautusrakenne sekä salkunhoitaja, jolla jo näyttöjä osaamisestaan. Lisäksi jonkin verran osakepoimintaa, jokerina Biohit.

Osakkeet ja Omxh25-indeksi on hurjasti noussut tänä vuonna mm. EKP:n osto-ohjelman vuoksi. Käyköhän niin että firmojen tulokset ei pysy odotusten mukana ja tässä rakentuu kuplaa? Tuleeko omxh25 vielä romahtamaan? Olisko syytä pitää taukoa lisäsijoituksissa?Toki sitten osakkeet muutenkin, mutta oma osakepomintani on sellainen ettei seuraussuhde ole ihan suora.

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyjk

      Mikä on sijoitushorisontti? Jos säästät eläkerahoja parin-kolmenkymmenen vuoden päähän, oleellista on säännöllinen sijoittaminen, ei niinkään täydelliset ajoitukset.

      Mutta kun olet Nordnetin asiakas, voisit helposti laajentaa näkemystä muualle maailmaan. Se, että sijoitat pienen osan rahoistasi S-kohtuulliseen, joka sijoittaa puolet rahoista kv-osakkeisiin, on aika heikko hajautus. Nordnetin kuukausisäästösopimuksella hajautettuihin ETF:iin maailmalle, on minun suositukseni.

      Sijoitusten keskittämisessä yhteen pieneen pörssiin maailman reunalla ei ole mitään järkeä. Jos teet suoria osakesijoituksia Helsinkiin, kohdista rahastosijoitukset maailmalle.

      • Amatöörisijoittaja

        Kiitos valistavista näkemyksistä. Mutta onhan noiden 25 firman joukossa monta kansainvälistä peluria kuitenkin...


      • Kalevikl

        9.5.2015 On tuokin tapa säästää mutta itselläni on muutama "varma" osake (Elisa, Sampo, Nordea) ja tämä paketti on voittanut OMX25 reippaasti varsikin viime aikoina. Ja hyvät osingot päälle :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      324
      3397
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2288
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1890
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1615
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1532
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1404
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      248
      1338
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1274
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1076
    10. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      20
      1010
    Aihe