Uskaltaako nyt sijoittaa omx25-indeksirahastoihin?

Amatöörisijoittaja

Itse olen jonkin aikaa pistänyt rahaa muun täysin kuluttomaan Nordnetin Superrahasto Suomeen. Lisäksi alusta (kevät 2014) asti sijoittanut S-rahasto Kohtuulliseen, joka on kuluista (juoksevat) huolimatta tuottanut noin 20%. Mielestäni on aika hyvä hajautusrakenne sekä salkunhoitaja, jolla jo näyttöjä osaamisestaan. Lisäksi jonkin verran osakepoimintaa, jokerina Biohit.

Osakkeet ja Omxh25-indeksi on hurjasti noussut tänä vuonna mm. EKP:n osto-ohjelman vuoksi. Käyköhän niin että firmojen tulokset ei pysy odotusten mukana ja tässä rakentuu kuplaa? Tuleeko omxh25 vielä romahtamaan? Olisko syytä pitää taukoa lisäsijoituksissa?Toki sitten osakkeet muutenkin, mutta oma osakepomintani on sellainen ettei seuraussuhde ole ihan suora.

3

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyjk

      Mikä on sijoitushorisontti? Jos säästät eläkerahoja parin-kolmenkymmenen vuoden päähän, oleellista on säännöllinen sijoittaminen, ei niinkään täydelliset ajoitukset.

      Mutta kun olet Nordnetin asiakas, voisit helposti laajentaa näkemystä muualle maailmaan. Se, että sijoitat pienen osan rahoistasi S-kohtuulliseen, joka sijoittaa puolet rahoista kv-osakkeisiin, on aika heikko hajautus. Nordnetin kuukausisäästösopimuksella hajautettuihin ETF:iin maailmalle, on minun suositukseni.

      Sijoitusten keskittämisessä yhteen pieneen pörssiin maailman reunalla ei ole mitään järkeä. Jos teet suoria osakesijoituksia Helsinkiin, kohdista rahastosijoitukset maailmalle.

      • Amatöörisijoittaja

        Kiitos valistavista näkemyksistä. Mutta onhan noiden 25 firman joukossa monta kansainvälistä peluria kuitenkin...


      • Kalevikl

        9.5.2015 On tuokin tapa säästää mutta itselläni on muutama "varma" osake (Elisa, Sampo, Nordea) ja tämä paketti on voittanut OMX25 reippaasti varsikin viime aikoina. Ja hyvät osingot päälle :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe