KalPa, JYPin pikkuveli

JYP

Kun KalPa ja JYP pelasivat yhtä aikaa liigassa 1986-1991, oli melko tasan kumpi oli runkosarjassa ja loppusijoituksessa parempi.

Viimeiset 18 kautta 1991-92 ja 2005-06-> ovat olleet lähes täydellistä JYPin dominointia, se ei tarkoita että aina JYP olisi ollut hyvä tai KalPa huono, molemmat ovat voineet olla hyviä tai huonoja, mutta JYP ollut lähes aina parempi. Vain kerran on KalPa ollut runkosarjassa parempi, kun voitti runkosarjan mutta suli sitten ja JYP otti toisen mestaruutensa juuri tuolla 2011-2012 kaudella. 18 kertaa putkeen JYP on ollut siis loppusijoituksessa KalPaa parempi.

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hurrigay

      Kylläpä jypytti pikkuveli oikein kunnolla, kun sait tuon kirjoitettua.

    • Torspo

      Onhan JYP ollut valovuoden säälittäviä savolaisia edellä jääkiekossa aina....Olen käynyt muutaman kerran kALpAN peleissä Kuopiossa ja täytyy tunnustaa että tunnelma on ollut kuin hautajaisissa!Mutta jos kaivetaan hyviä puolia Kuopiolaisesta kiekkoilusta niin ei heidän tarvitse matkustaa kuin 150 km. Jyväskylään Hippoksen Hornankattilaan nähdäkseen kunnon hokia!

    • KärppäFani

      Ainakin Kalpa kusi kunnolla CHL ottelussa tänään Tsekkiläistä Ocelari Trineciä vastaan ja hävisi 6-0. En pystynyt edes loppuun asti katsomaan kun oli niin kauheen näköstä kuopiolaisten peli.

      Toinen joukkue jolle vois antaa täydet lampaan perseet oli Blues jolla ei peli kulkenu kans ollenkaan vaan otti turpaan Norjalaisjoukkueelta.

      Helvetin noloa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe