KalPa, JYPin pikkuveli

JYP

Kun KalPa ja JYP pelasivat yhtä aikaa liigassa 1986-1991, oli melko tasan kumpi oli runkosarjassa ja loppusijoituksessa parempi.

Viimeiset 18 kautta 1991-92 ja 2005-06-> ovat olleet lähes täydellistä JYPin dominointia, se ei tarkoita että aina JYP olisi ollut hyvä tai KalPa huono, molemmat ovat voineet olla hyviä tai huonoja, mutta JYP ollut lähes aina parempi. Vain kerran on KalPa ollut runkosarjassa parempi, kun voitti runkosarjan mutta suli sitten ja JYP otti toisen mestaruutensa juuri tuolla 2011-2012 kaudella. 18 kertaa putkeen JYP on ollut siis loppusijoituksessa KalPaa parempi.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hurrigay

      Kylläpä jypytti pikkuveli oikein kunnolla, kun sait tuon kirjoitettua.

    • Torspo

      Onhan JYP ollut valovuoden säälittäviä savolaisia edellä jääkiekossa aina....Olen käynyt muutaman kerran kALpAN peleissä Kuopiossa ja täytyy tunnustaa että tunnelma on ollut kuin hautajaisissa!Mutta jos kaivetaan hyviä puolia Kuopiolaisesta kiekkoilusta niin ei heidän tarvitse matkustaa kuin 150 km. Jyväskylään Hippoksen Hornankattilaan nähdäkseen kunnon hokia!

    • KärppäFani

      Ainakin Kalpa kusi kunnolla CHL ottelussa tänään Tsekkiläistä Ocelari Trineciä vastaan ja hävisi 6-0. En pystynyt edes loppuun asti katsomaan kun oli niin kauheen näköstä kuopiolaisten peli.

      Toinen joukkue jolle vois antaa täydet lampaan perseet oli Blues jolla ei peli kulkenu kans ollenkaan vaan otti turpaan Norjalaisjoukkueelta.

      Helvetin noloa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4783
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3227
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2643
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1590
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe