Fariseukset ja publikaanit

Mistätunnistaa

Fariseukset, publikaanit ja kirjanoppineet.
Kertokaapa meille, että mistä heidät tunnistaa?
Kimmokkeen tähän aloitukseen sain Aulikki ja Veijo Piipposen parjauskampanjasta.

7

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkeväkysymys

      Fariseukset kuuluvat juutalaiseen kansallis-uskonnolliseen puolueeseen ja he asuvat Rooman valtakunnan aikaisessa Palestiinassa. Fariseusten tehtävänä on opettaa lakia kuulijoille. Heitä kutsutaan myös kirjanoppineiksi.

      Publikaanit ovat Rooman valtakunnan julkisten asioiden hoitajia, esimerkiksi kaivoksien ja laitumien hoitajia.

      Saatat nykyään tunnistaa fariseuksia ja publikaaneja esim. arkeologisten kaivausten seurauksena löytyneiden luiden dna-tutkimuksista, muiden arkeologisten löytöjen perusteella tai aikalaisten kirjoituksista.

      • K.T.USA

        Olipas taas selitys, joka harhautti entisestään lukijat.
        Fariseukset eivät uskoneet ylösnousemukseen. Jeesus kutsui synagoogan fariseuksia murhaajiksi, jotka tappoivat profeettansa.


      • K.T.USA kirjoitti:

        Olipas taas selitys, joka harhautti entisestään lukijat.
        Fariseukset eivät uskoneet ylösnousemukseen. Jeesus kutsui synagoogan fariseuksia murhaajiksi, jotka tappoivat profeettansa.

        Kyllä fariseukset uskoivat ylösnousemukseen, saddukeukset olivat niitä, jotka eivät uskoneet.


      • IIIIIIIIIIIII

        Farisealaiset rabbit rukoilevat tänäkin päivänä rukouksia kiirastulessa kärsivien uskovien puolesta. Heidän opetustensa mukaan vasta kiirastulessa sielu puhdistuu elämän aikaisista vääryyksistä. Kiirastulta kestää korkeintaan vuoden. Sen jälkeen sielu ( ilmeisesti) syntyy uusiin ruumiisiin.
        Farisealaisen uskon pyhä kirja on Babylonian Talmud. Opista päätellen se on sekoitus idän uskontoja, kaldealaisuutta eri mausteilla ryyditettynä.


    • pro.kirkko

      Sisällön puutteesta ja muodon palvomisesta. Oppi menee uskon edelle eikä käytäntö merkitse, loruilusta.

      • Anonyymi

        Olen publikaani, en maksele kymmenyksiä, en myöskään kirkolliveroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe