Ale jauhelihasta ja perunoista syntyi jauhelihakeitto. Perunoita oli n 7kpl. Ja jauhelihaa 400g. Perunat nopiksi ja jauheliha paistettuna paahtopaprikajauheella, pippuriseoksella, currylla ja meri, sekä jodioidun suolan seoksella maustettuna. Paistoseokseen lisättiin vesi. Ja veteen viimeporeilla makulihaliemi. Aluksi kattilanpohjan kuumuus katsottiin rainbown oranssilla sarjalla.
Juomana meni mölö punaisesta sarjasta, RD ja appelsiinimehu.
Juomana meni mölö punaisesta sarjasta, RD ja appelsiinimehu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mekin tehtiin vähän aikaa sitten samantapainen keitto ja jaksettiin syödä sitä 4 päivää putkeen.kyllä on halpaa!!!
Olisin kyllä lisännyt keittoon porkkanan, palan lanttua ja sipulin pilkottuina porisemaan tai valmiin halvan pakastetun keittojuurespussin ja muutaman kokonaisen maustepippurin. Näin maistuu ihan äitien tekemältä.
Kasvissyöjä korvaa jauhelihan soijarouheella tai soijapullilla, ja tulee vielä halvemmaksi.
Pari valkosipulin kynttä silputtuna soppaan kruunaa keitoksen.
Upen reseptillä jauhelihan makkaraan vaihtaen saa myös hyvän makkarasopan. Itse leivotut sämpylät vielä viereen, niin nälkä lähtee halvalla.
Maiskis, maiskis! Tuli nälkä. Lähdenkö vielä Siwaan hankkimaan sen jauhelihan? No, ei sentään. Mutta huomenna.
Minäkin taidan vaihtaa Siwaan. Siellä on todella laadukkaat tuotteet.