Raamattu on täynnänsä valheita. Niitä on erityisesti Uudessa Testamentissa, apostolien teoissa, Paavalin kirjeissä varsinkin. Myöskin Vanha Testamentti on täynnä valheita, erityisesti mitä tulee ihmetekoihin, joita Jumala on tehnyt profeettojensa välityksellä.
Tässä on vain lyhyt kooste, jollaisia väitteitä Teuvo on julistanut tällä palstalla. Lisää tulee aina sitä mukaa, mitä enemmän Teuvon kanssa keskustelee, sillä hän ei ole läheskään kaikkea vielä paljastanut harhaoppisuudestaan ja eksymyksestään, miespoloinen.
Tässä on vain lyhyt kooste, jollaisia väitteitä Teuvo on julistanut tällä palstalla. Lisää tulee aina sitä mukaa, mitä enemmän Teuvon kanssa keskustelee, sillä hän ei ole läheskään kaikkea vielä paljastanut harhaoppisuudestaan ja eksymyksestään, miespoloinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Näinhän se Teuvo on vuosikausia toitottanut.
Se on Teuvon missio, jos oikein tarkkaan ottaen asia ilmaistaan.
Kiitoksia todistuksestasi. En todellakaan uskonut olevani Jeesuksen veroinen, mutta pakko on uskoa, kun nyt jo täynnä häpeän tunnetta joku uskaltaa tulla Teuvo Sunin nimissä.
"Monet tulevat minun nimessä ja eksyttävät monia".
Kyllä on Saatanan palvelijoilla paukut lopussa, kun on pakko turvautua valitun nimen väärentämiseen.
Ei ole väärentämisestä kysymys. Sinun omista ajatuksistahan oli kyse ja siitä johtuen sinun nimesi kaksoispisteen kera. Etkö edes sitä tajunnut? Vastaavahan otsikko oli toisaalla. Miksi et siitä närkästynyt?
Tällainen on Totuuden Hengen saaneen oma aloitus:
Teuvo Suni: Miksi papit messuavat?
TeuvoSuni
24.3.2015 19:42
Ja tällainen on kaltaisesi Saatanan palvelijan törkeä aloitus:
Teuvo Suni: Raamattu on täynnä valheita.
Voiteuvopoloista
26.3.2015 17:02
Palstalla on myös aloitus, tällainen:
Teuvo Suni: Aikamme profeetta!
Hengenilmoitus
25.3.2015 12:17
Kas kun et sitä paheksunut...
Tätä et ymmärrä, mutta sanon kuitenkin.
Eihän Totuuden Henki saman Hengen ilmoitusta paheksu.
Ethän sinäkään paheksu muiden valhetta ja vääryyttä uhkuvien kirjoituksia.
Vääristelet taas. Paheksuit nimesi käyttöä, et sisältöä.
Nimenomaan SINÄ olet tullut Jeesuksen nimessä, mutta silti halveksit Jumalan sanaa ja pyrit eksyttämään muita. Olet jo osin onnistunutkin jo siinä, mutta Herran Jeesuksen palvelijat ovat saaneet sinusta monta torjuntavoittoa.
Niinpä!
Paheksun kaikkea vääryyttä, mutta kaikkein eniten Raamatun maahanpolkemista ja vääristelyä.
Näitä parantavia profeettoja on pilvin pimein ympäri mailmaa jotka pikaopein yrittävän itseänsä pitää pinnalla, se on vähän samaa vouhotusta, kuin laihdutus ekstaateista puhuisivat jotta käytä tätä tai tuota, se on sellaista näyttelemistä, jokainen sen kyllä tietää, että vähemmän syömällä laihtuu- ja samaten alkoholisteille keksitään jos jonkinlaista selitystä, mutta yksinkertaisesti raitistuu kun lopettaa juopottelun, eli viinan juonnin, samaten jokainen itse tajuaa miten yksinkertaisesti tuonne taivasten paratiisiin pääsee, YKSINKERTAISESTI USKOEN ja jättämällä silat tänne.
Karman laki pitää huolen sielunvaelluksessakin, jotta kaikki tekoset tulevat kyllä vastaan peräedeltä ja itse ne on selvitettävä, lapsen mieli pelastajasta pitää kyllä hylätä ja tehdäänkö me ees virheitä, kun oleme karman lain ohjauksessa, mielemme vain soutelee.
Pappi saarnastuolista keroi jotta eräs seurakunnan nimeltä mainitsematon jäsen on lahjoittanut kirkolle huomattavan summan mutta kielsi sanomatta nimeään, niin silloin isäntämies melkein etupenkistä nousi ylös ja kääntyi seurakuntalaisiin päin ja meinasi, että näin se on paree tapahtua, stoorissa on vähän näitä uskonveljien hapatusta.
Saatana on tehnyt omilleen uskon todella yksinkertaiseksi.
Jos todellisen Kristuksen seuraamiseen ilmoitettu tie olisi se helpoin vaihtoehto, olisi tämän Totuuden tien kulkijoita tämäkin keskustelupalsta pullollaan.
Mutta tätä harvojen vaihtoehto tuhansin verroin helpompi ja ihanampi on tämä Saatanan vaihtoehto. Tässä kun ihmisen ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin vain tumput suorina odottaa, milloin hänelle juuri häntä kiinnostava usko annetaan.
Ja näin se annetaan:
"Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja."
Tämän kansan näitä lahjan saaneita on tuossa listattu suuri joukko.
Ja ettei vain kukaan tätä lahjaa hylkäisi, on Saatana senkin myös omilla lahjoillaan varmistanut:
"Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme -- vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli -- hän olkoon kirottu."
"Toistan sen, minkä olen ennenkin sanonut: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä minkä olette saaneet, hän olkoon kirottu."
"Me emme saa lyödä laimin seurakuntamme yhteisiä kokouksia, niin kuin muutamilla on tapana, vaan meidän tulee rohkaista toisiamme, sitä enemmän mitä lähempänä näette Herran päivän olevan. "
Ei ei ole Teuvoseni vielä ns. Siirin husuja selvittämään, jotta jotenkin tuntuu että sekasenmaksi vain menevät.
Älä minusta huolta kanna. Minun huolteni kantajalla on sinua monin verroin leveämmät hartiat, ja siksi tämänkin on ilmoittanut, vaikka sinäkään et tätä usko:
"Te ette kuitenkaan usko, koska ette ole minun lampaitani.
Minun lampaani kuulevat minun ääneni ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua.
Minä annan heille ikuisen elämän. He eivät koskaan joudu hukkaan, eikä kukaan riistä heitä minulta.
Isäni, joka on heidät minulle antanut, on suurempi kuin kukaan muu, eikä kukaan voi riistää heitä Isäni kädestä.
Minä ja Isä olemme yhtä."
"Kun minä olen heissä ja sinä olet minussa, he ovat täydellisesti yhtä, ja silloin maailma ymmärtää, että sinä olet lähettänyt minut ja että olet rakastanut heitä niin kuin olet rakastanut minua."
Miksi Raamattu on täynnä valheita?
Siksi koska se kertoo totuuden siitäkin miten Jumalan lähettämästä rajusta eksytyksestä tulikin lopun ajan ihmisten ainut usko. Kaikkien näiden:
"Kaikki maan asukkaat kumartavat sitä -- kaikki ne, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna teurastetun Karitsan elämänkirjaan."
Ja sitä jumalaa on helppo kumartaa, koska se löytyy jokaisesta ihmiskäsin tehdystä jumalanhuoneesta:
"Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
Miksi tätä kutsutaan Vastustajaksi?
Siksi, koska sen ainut tehtävä on Totuuden vastustaminen.
Allekirjoitit siis aloituksen toteamuksen, eli ei nimesi suotta ollut otsikossa kaksoispisteen kera. ;)
Niinpä.
Mielestäni tämä ketju on taas hyvä osoitus siitä, että kaikkivaltias ei pysty edes tahtoaan ilmaisemaan niin selkeästi, ettei asiasta tarvitsisi tehdä tulkintoja. Melkoinen kaikkivaltias teillä!
Ei kellään ole tähän kaikkeen yhtä vastausta, sen Isokirjakin pystyy osoittamaan, elikkä yhtään täysin viisasta ei ihmisistä synny/kasva -näin kaikilla meillä säilyy mielenilmauksen oikeus, usko pysyvästä -ehkä se olisi lähempänä oikeaa !!
Kyllä Kaikkivaltias on Raamattuun niin yksinkertaisen selvät liikennemerkit totuuden tielleen merkinnyt, että varmasti jokainen, jolla vielä on sydämessä, jos ei enää rakkautta, vaan pienikin määrä kaipausta totuuteen, ne varmasti ymmärtää:
1.
"Jos joku tulee minun luokseni mutta ei ole valmis luopumaan isästään ja äidistään, vaimostaan ja lapsistaan, veljistään ja sisaristaan, vieläpä omasta elämästään, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
2.
"Joka on ottanut vastaan minun käskyni ja noudattaa niitä, se rakastaa minua. Ja minun Isäni rakastaa sitä, joka rakastaa minua, ja häntä minäkin rakastan ja ilmaisen hänelle itseni."
3.
"Menkää sisään ahtaasta portista. Monet menevät avarasta portista ja laveaa tietä, mutta se vie kadotukseen.
Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen!"
4.
" Kun Totuuden Henki tulee, hän johtaa teidät tuntemaan koko totuuden. Hän ei näet puhu omissa nimissään, vaan puhuu sen, minkä kuulee, ja ilmoittaa teille, mitä on tuleva."
5.
"Ollessaan heidän kanssaan aterialla Jeesus sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan jääkää odottamaan sitä, minkä Isä on teille luvannut ja mistä olette minulta kuulleet.
Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä. Siihen ei ole enää montakaan päivää."
Silloin ne, jotka olivat koolla, kysyivät häneltä: "Herra, onko nyt tullut se aika, jolloin sinä rakennat Israelin valtakunnan uudelleen?"
Hän vastasi: "Ei teidän kuulu tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa nojalla on asettanut.
Mutta te saatte voiman, kun Pyhä Henki tulee teihin, ja te olette minun todistajani Jerusalemissa, koko Juudeassa ja Samariassa ja maan ääriin saakka."
Jopa täällä maan ääressä: Suomi 24 Raamattu-keskustelussa, kaikkien vihan kohteena:
6.
"Minä olen ilmoittanut heille sanasi, ja he ovat saaneet osakseen maailman vihan, koska eivät kuulu maailmaan, niin kuin en minäkään kuulu."
Mutta kun Saatana on paratiisin herätyskokouksesta lähtien jokaisen maailmaan syntyneen ja syntyvän ihmisen lihaan tallentanut ihanat lupauksensa häntä uskoville:
"Onko Jumala todella sanonut...? Ei suinkaan...!"
Niin ei se mikään ihme ole, että paaveista alkaen kaikki Jumalaa ihmiskäsin palvelevat isot ja pienet pappiroiset, palvelevat heille temppeleitä rakentanutta jumalaansa, jonka nimeäkään ei Raamatussa ole salattu:
"Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
Joten ei sekään mikään ihme ole, että tämän saattueen perässä piipertää myös pikku-upseeri oman missionsa kanssa.
Esitä vain todisteet olemattomasta jumalastasi. Ei tuollainen höpötys johda muualle kuin umpikujaan.
Jumalan olemassolo on vähintäänkin epätodennäköinen, ihan jo sen kikkareprobleeman takia. Hanki siihen vastaus.
Uskon vastaus, eräs isäntämies meinasi aina, ettei lentokone pysy ilmassa, niin kuinkas ollakaan -koiranleuat saivat tämän sitten nousemaan kerran pienkoneeseen ja odottivat alhaalla koneen alastuloa, no sittenkun isäntä kömpi koneesta ulos nämä yhteenääneen vakuutivat häneelle, pysyihän kone ilmassa -johon isäntä vastasi, enhän mä istunutkaan kokopainollani !
Kaikki kirjoitukseni tällä palstalla ovat todistusta siitä, miten Jumalan itsensä ihmisille ilmoittaa, ja miten hän omansa valitsee.
Eikä se suinkaan ole minun vikani että kaikki kaltaisesi, joista ennalta on tämäkin ilmoitus annettu, eivät totuuteen usko vaan rakastavat valheita:
"Pedolle annettiin suu, joka herjaa ja puhuu suuria sanoja, ja se sai tämän vallan neljänkymmenenkahden kuukauden ajaksi.
Niin se avasi suunsa ja alkoi herjata Jumalaa. Se herjasi hänen nimeään ja hänen asuinsijaansa ja niitä, jotka asuvat taivaassa.
Sille annettiin myös lupa käydä taisteluun pyhiä vastaan ja voittaa heidät, ja niin sen valtaan annettiin kaikki heimot, kansat, kielet ja maat.
Kaikki maan asukkaat kumartavat sitä -- kaikki ne, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna teurastetun Karitsan elämänkirjaan."
Ennen kuin alat herjata tuota tässäkin ilmoitettua ajanjaksoa, niin paljastan näiden salaisuuden. Kun minäkin niitä aikani ihmettelin, antoi Pyhä Henki vastauksen:
"Älä anna minkäänlaisten aikajaksojen ja päivämäärien eksyttää itseäsi, sillä Jumalalle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä."
Ne ovat Raamatussa mukana ainoastaan kirjanoppineiden eksyttämisen varmistamiseksi.
Ja niitä lentokoneita on maailman taivas täynnä, joissa ihmisen koko lihan voimalla lennetään ja lihan voimalla uskotaan.
Mutta ne lentokoneet, joita Jumalan Henki lennättää, ne ovat harvassa.
Taputetaan välillä läp läs -kun uskon lapset vääntävät -kumpi on istumassa penkirivissä, elikkä tätä etuilupyöritystä ja tönimistä esiintyy näinkin valveutuneessa porukassa vai...
Yksi suuri koneellinen o paljon edellä muita. Sieltä koneesta minullekin, viiden luterilaisessa seurakunnassa vietetyn vuoden aika, heidän kapteeninsa ja perämiehensä toimesta ehdittiin kolmella eri lennolla antaa matkaliput helvettiin:
"Helvettiin menet, jos et meidän joukossa ole syntejäsi tunnustamassa, sillä vain me olemme oikeita jumalanlapsia, ja vain meillä on oikeus antaa ihmisille Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä syntejä anteeksi."
Ehtipä eräs heidän lentoemäntänsäkin leikkiin mukaan ilkkumaan:
"Kuinka tuolle Teuvolle nyt noin kävi, kun hän oli niin mukava ihminen?"
Ja piispojen on pakko pitää heidän lupakirjansa luterilaisessa lennostossa voimassa, koska he ukaasinsa mukaan jättävät tämän lennoston, jos heidän lentojansa rajoitetaan.