Äitini teki töitä viimeksi joskus 1985

Ja lopetti koska sai silloiselta mieheltään miljoonia ja miljoonia rahaa. Itse en tee töitä koska äidiltäni saan aina rahaa. Äiti on perinnyt kaks miestä, yhdeltä se sai pari miljoonaa euroa
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

rikolliset ei maksa lahjaveroja.

Äänestä

Poika, vai tytärkö lienet, kuitenkin elvistelee suomi24 köyhien palstalla!

Äänestä

En usko.

Äänestä

en usko aloittajan juttua, mutta noinhan se kuuluisikin mennä. Mikäli miljoonia ja miljonia perii, niin miksikä pitäisikään mihinkään töihin mennä.Ei mitään järkeä.Nauti joko oikeista tai kuvitelluista miljoonista.

Äänestä
  • Trollaaja luulee, että uskotaan. Hohhoijaa vaan!

    Äänestä

Juu jaa, minä teen töitä vaikka perin isältäni 350000. Raha ei tee onnelliseksi. Raha antaa mahdollisuuden tehdä töitä, rahalla saa kunnioitusta ja muut huomaa että jaaha, tolla on uusi auto että se on varmaan fiksu ja osaa tehdä töitä ja sitten muut palkkaa sinut kuten minut on palkattu. Olen tehnyt kaikenlaista töitä, enimmakseen raksa ja maalaushommia, tienaan n 14 egee tunti.

Äänestä

raha sinällään ei onnea tuo, tietty. Mutta antaa tilaisuuden tulla onnelliseksi, kun ei tarvi joka euroa laskea, eikä sitä että riittääkö rahat laskuihin ja asumiskuluihin, asui sitten omassa tai vuokralla.Kun nuo huolet on pois, niin on sillä onnellisuudellakin tilaisuus kun ei tarvi ryypätä sen takia että v.tuttaa kun ei ole rahaa.... jää moni riita riitelemättä kumppanin kanssa ja se lisää sitä onnellisuutta.

Äänestä

Lapset ja nuoret katsovat työksi jo sen kun laittavat omat vaatteensa ulkoa tullessaan naulakkoon. Ruuan ottamisen jääkaapista asioiden esille oton tai pois siivoamisen. Samoin sängyn petaamisen ja lakanoiden vaihtamisen, pyykkäämisestä ja tiskaamisesta puhumattakaan. Kodinhoito missään tapauksessa ei ole työtä, se on vain naispuolisen ihmisen puuhastelua hauskana ajankuluna.

Äänestä

Jaa että joku milli
Muut perijät tekee
Tekee töitä eräskin
Sai 2 milliä 25 v
No nyt sillä on yli 6 milliä
Noin 40v on naimisissa
Parilla yhteensä noin 10 milliä
Älä tuhlaa pesämunaa

Äänestä

Raha ei ole tehnyt minua onnelliseksi perinnön jälkeen vaikka saan laskut maksettua ja sain ostettua pesukoneen. Ennen kävin kaverin luona pesees pyykkejä. Olin myö töissä josta en saant palkkaa, vain 9 euroa. Otin loparit ja sain karenssin mutta pääsin oikeisiin raksatöihin maalaamaan kerrostaloa 9 kk ajaksi. Ostin veneen koska täällä kaikilla tuntuu olevan vene ja tykkään kalastaa. Ostin myös kesämökin jonka kunnostin ja vuokraan sitä ihmisille ja saan hiukan tuloja Aika suosittua se on että ihmiset vuokraa mäkkejä. Minun mökki on aika täyteen buukattu koko kesäksi mutta itselle olen varannut juhannuksen ja muutamia muita päiviä.

Äänestä
  • Heheh 9 kk:n maalaamisella vene ja mökki. Just joo menes nyt vaan takasi sorvin ääreen satuilemasta.

    Äänestä

Jos minä voittaisin lotossa miljoonan tai pari, niin totta kai lopettaisin työt, mutta ryhtyisin sen jälkeen yrittäjäksi. Voisin esimerkiksi ostaa yksiöitä, remontoida niitä ja vuokrata tai myydä niitä. Jo pelkästään vuokratuloilla voisi saada sen verran rahaa, että itse pääomaan ei tarvitsisi koskea. Myös osakekauppaa (päiväkauppa, pidempiaikaiset sijoitukset) olisi kiva kokeilla ja opetella sijoittamistaitoja. Sillä tavalla voisi saada säilytettyä rahat, jotta niistä olisi iloa jälkipolvillekin. Tällä tavalla olisin yhteiskunnalle hyödyllinen ja maksaisin voitoista veroja jne.

Tuhlailemalla ja ökyilemällä miljoonan tai pari saa tuhlattua, kun tekee typeryyksiä. En myöskään usko, että viihtyisin täysin toimettomana vain netissä surffailemalla ja telkkaria katsomalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


köyhätmeneetöihin kirjoitti:

Ja lopetti koska sai silloiselta mieheltään miljoonia ja miljoonia rahaa. Itse en tee töitä koska äidiltäni saan aina rahaa. Äiti on perinnyt kaks miestä, yhdeltä se sai pari miljoonaa euroa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu