Varokaa pei pälliä (paypal) !!!

peipälli_sucks

Homma toimii yleensä hyvin jos vain olette ostajina ja maksatte peipällillä.

Mutta jos olette myyjän asemassa niin peipälli saattaa kusettaa teiltä rahat.

Ei tarvita kuin yksi skämmäri (eli ostaja joka aloittaa PayPal disputen, ja myöhemmin eskaloi sen PayPal Claim:iksi, väittäen ettei ole saanut tuotetta, vaikka on.). Ennen auttoi, jos oli postittanut tuotteen jäljityksellä (tracking), joka näytti että tuote on mennyt ostajalle samaan kaupunkiin postitoimipaikkaan tai esim. dhl-pisteeseen.

Nykyään ne vaatii että seurannassa täytyy löytyä sana "delivered". Jos skämmäri tekee PayPal -claim:in niin 97 tapausta 100:sta voittaa ostaja. Vain siinä tapauksessa jos tuo "delivered" löytyy seurannasta, niin myyjä voi voittaa casen eikä menetä rahojaan jotka on saanut kaupasta myyntituloina ja postituskulun

Eli myyjän paypal tililtä otetaan väkisin se summa.

Jos ei ole liittänyt tiliinsä luottokortteja ja tilin saldo on nolla (eli peipälli tilillä ei ole siis rahaa), eikä peipälli tiliä ole linkitetty eBay tiliin, niin tili menee miinukselle sen rahasumman verran. Jos peipälli tili on linkitetty eBay tiliin, pälli koittaa periä "saatavaansa" lisäämällä sen eBay myyjän eBay laskuun, joka veloitetaan joka kuun alkupäivinä.

Jos ei negatiivista balanssia suostu maksamaan, he lukitsevat tilin niin ettei sitä pysty enää käyttämään ja laittavat pahimmassa tapauksessa perintätoimiston perimään "saatavaansa", joka siis on myydystä tavarasta saatua myyntituloa.

Tähän kaikkeen on käyttäjä suostunut liittyessään ja hyväksyessään paypal käyttöehdot. Kannattaa muuten lukea ko. "terms & conditions" ja tehdä omat johtopäätöksensä koko puljusta, jos ei halua suoraan uskoa minun kirjoittamaa tekstiä. Voi myös googlata "paypal sucks". Tai käydä sivustolla paypalsucks.com .

Itse olen koko pälliin sen verran kyrsiintynyt että suostun enää myymään eBayssa pelkästään "BANK TRANSFER" :illa eli tilisiirrolla. Se rajoittaa jonkin verran ostajia koska moni haluaa maksaa peipällillä, mutta so what.

Nimim. kokemusta on.

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paypalinkäyttäjä

      Paypal korvaa vain 3 tapausta vuodessa samalle käyttäjälle, joten sen enempää ei pysty vaatimaan vaikka tulisi oikeasti huijatuksi. Jos myy ebayn kautta, voi palautteista katsoa onko ostaja luotettavan tuntuinen.

    • infosta.kiittäjä

      Kiitos infosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      117
      3833
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3321
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      31
      2631
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      203
      2537
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      24
      2472
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      41
      1769
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      114
      1491
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1389
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1376
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      72
      1162
    Aihe