Varokaa pei pälliä (paypal) !!!

peipälli_sucks

Homma toimii yleensä hyvin jos vain olette ostajina ja maksatte peipällillä.

Mutta jos olette myyjän asemassa niin peipälli saattaa kusettaa teiltä rahat.

Ei tarvita kuin yksi skämmäri (eli ostaja joka aloittaa PayPal disputen, ja myöhemmin eskaloi sen PayPal Claim:iksi, väittäen ettei ole saanut tuotetta, vaikka on.). Ennen auttoi, jos oli postittanut tuotteen jäljityksellä (tracking), joka näytti että tuote on mennyt ostajalle samaan kaupunkiin postitoimipaikkaan tai esim. dhl-pisteeseen.

Nykyään ne vaatii että seurannassa täytyy löytyä sana "delivered". Jos skämmäri tekee PayPal -claim:in niin 97 tapausta 100:sta voittaa ostaja. Vain siinä tapauksessa jos tuo "delivered" löytyy seurannasta, niin myyjä voi voittaa casen eikä menetä rahojaan jotka on saanut kaupasta myyntituloina ja postituskulun

Eli myyjän paypal tililtä otetaan väkisin se summa.

Jos ei ole liittänyt tiliinsä luottokortteja ja tilin saldo on nolla (eli peipälli tilillä ei ole siis rahaa), eikä peipälli tiliä ole linkitetty eBay tiliin, niin tili menee miinukselle sen rahasumman verran. Jos peipälli tili on linkitetty eBay tiliin, pälli koittaa periä "saatavaansa" lisäämällä sen eBay myyjän eBay laskuun, joka veloitetaan joka kuun alkupäivinä.

Jos ei negatiivista balanssia suostu maksamaan, he lukitsevat tilin niin ettei sitä pysty enää käyttämään ja laittavat pahimmassa tapauksessa perintätoimiston perimään "saatavaansa", joka siis on myydystä tavarasta saatua myyntituloa.

Tähän kaikkeen on käyttäjä suostunut liittyessään ja hyväksyessään paypal käyttöehdot. Kannattaa muuten lukea ko. "terms & conditions" ja tehdä omat johtopäätöksensä koko puljusta, jos ei halua suoraan uskoa minun kirjoittamaa tekstiä. Voi myös googlata "paypal sucks". Tai käydä sivustolla paypalsucks.com .

Itse olen koko pälliin sen verran kyrsiintynyt että suostun enää myymään eBayssa pelkästään "BANK TRANSFER" :illa eli tilisiirrolla. Se rajoittaa jonkin verran ostajia koska moni haluaa maksaa peipällillä, mutta so what.

Nimim. kokemusta on.

2

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paypalinkäyttäjä

      Paypal korvaa vain 3 tapausta vuodessa samalle käyttäjälle, joten sen enempää ei pysty vaatimaan vaikka tulisi oikeasti huijatuksi. Jos myy ebayn kautta, voi palautteista katsoa onko ostaja luotettavan tuntuinen.

    • infosta.kiittäjä

      Kiitos infosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1420
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      290
      1255
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1038
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1019
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe