Teksasin moottorisaha murhat

Eikös teksasin moottorisaha murhia olekin kaksi:vanha versio ja uusi. Olen nähnyt vin sen uudemman,mutta haluaisin kuulla alkuperäisestä versiosta. Elikkäs:mikä oli erilaista? Oliko alkuperäinen versio pelottavampi/raaempi?
KIITOS.
31165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Uusi oikeastaan pätkittäin käyttää vanhan kohtauksia mutta muutoin on ihan erilainen. Vanha tapahtuu pitkälle kokonaan talossa ja sen ympäristössä, ei ole sellaista rönsyilyä kuin tässä uudessa. Tietyistä kohtauksista nyt lähinnä tunnistaa vanhan elementit mutta perusjuonta ja kopioituja kohtauksia lukuunottamatta nyt ei sitten oikein muuta yhtymää löydäkään. Uusi on suoraansanoen aika kuraa...Ehkä sen katsoisi toisella silmällä jos tuota vanhaa ei olisi mutta uusinta klassikosta on aina uusinta klassikosta.

Alkuperäisessä oli juuri tyylikästä ja pelottavaa sen tunnelma. Muistettavahan toki on että jos sen katsoo nyt uuden jälkeen niin eihän tuollaista ajoittain melkein splatterin rajamailla olevaa meininkiä siinä tietenkään ole. Vanhan kauhun tekee ilman muuta tunnelma ja muistettavahan on että elokuvat ja rajanveto mikä oli kauhuelokuva saati kokonaan kielletty, oli aivan erilainen. Ei oikein voi verrata montaakaan elokuvaa joista on vanha versio ja nykyään kovan raha uusi. Tosin moni katsoo uuden ja haukkuu vanhan sen jälkeen heti. Aina täytyy suhteuttaa.

Vanha oli kyllä siitä erikoinen elokuva että vaikka kaikki lähes tapahtui kirkkaassa päivänvalossa suljetussa talossa niin se oli todella ahdistava. Ja olihan siinä tietenkin melkoista verijuhlaa tuon ajan mittapuulla kun tehtiin.

Uusi on vähän tekemällä tehty.

Äänestä
  • Kumma miten aina ensimmäinen kommentti elokuvasta koskee sitä miten verinen se on, vaikka todellisuudessa elokuva on hyvin vähä verinen!

    Vasta ihan leffan lopussa näytetään kliimaksin omaisesti verisempi kohta johon elokuva sitten loppuukin.

    Ehdoton kauhu ja elokuva klassikko!

    Äänestä

Ei ne kummatkaan musta mitenkää ihmeellisiä oo. Molemmat nyt kattoo ihan mielenkiinnosta kertaallee mut kummatki loppuu jotenki ihan ihmeellisesti. Etenkin sen vanhemman version loppukohtaus on jotain ihan outoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaNa kirjoitti:

Eikös teksasin moottorisaha murhia olekin kaksi:vanha versio ja uusi. Olen nähnyt vin sen uudemman,mutta haluaisin kuulla alkuperäisestä versiosta. Elikkäs:mikä oli erilaista? Oliko alkuperäinen versio pelottavampi/raaempi?
KIITOS.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu