Raamattu ontuu.

Kuplapuhkeaa

Maanpiiri: Ennen muinoin maapiiri kuvasi litteää aluetta, jolla maata oli. Toisin sanoen litteää maanmuotoa. Maanpiiri tarkoittaa nykyään lähinnä maanpallon pintaa, tai sellaista maa-aluetta, joka yhdestä kohdasta pystyy näkemään. Biblia. Ja perkele vei hänet korkialle vuorelle ja osoitti hänelle kaikki maan piirin valtakunnat silmänräpäyksellä. Siis maa oli ennen pannukakku.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pannarielilätty

      Juurikin näin. Ja Amerikkaa ei ollut olemassa, muutenhan Paavali olisi purjehtinut sinnekin käännytystyötänsä tekemään.

    • Raamattu on vanha kirjasto ja sen kirjat heijastelevat myös muinaista ajattelua. Näen järkevänä tulkita Raamattua historiallisesta näkökulmasta. Raamatun uskonnollinen auktoriteetti ei perustu mielestäni siihen, että Raamatussa opetettaisiin nykytieteen mukaisia käsityksiä. Raamatunkirjoittajat olivat aikansa lapsia, kuten mekin. Samalla he julistivat aikansa ihmisille sitä, minkä kokivat Jumalan tahdoksi, olivat profeettoja ajalleen. Keskeisintä Raamatussa on minusta evankeliumi - Raamatussa on todistusta Jeesus Nasaretilaisen persoonasta ja työstä. Samalla on kuitenkin kyse ihan kulttuurisestikin merkittävästä kirjastosta, josta etenkin läntinen kulttuuripiiri on ammentanut satoja vuosia. Kreikkalaisroomalaisen kulttuurin ja juutalaiskristillisyyden välinen synteesi on tuottanut suuria ajattelijoita. Kuten filosofi Esa Saarinen on todennut kirjassaan Länsimaisen filosofian historia: "Ei ole syytä halveksia kristittyjä."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8896
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5234
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3536
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2434
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      128
      1754
    6. 67
      1747
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      214
      1534
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1149
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      24
      1120
    Aihe