Haaste; kauniit sanat.

Haastan tälle päivälle helluntailaisuuspalstalaisia, sanomaan vähintään kolmelle ihmisille asioista, joita arvostaa heissä.

Haasteen osanottajalle ei aseteta uskonnollisia tai ideologisia raja-aitoja.


Ystäväni, otan kädestäsi kiinni ja kuiskaan korvaasi...
"olet Luojan luomus, tärkeä ja ainutkertainen... "
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kirjassa MY UTMOST FOR HIS HIGHEST tekijä kertoo Jumalan kutsuneen hänet työhönsä seuraavin sanoin: "MINÄ TAHDON SINUT PALVELUKSEENI - MUTTA MINÄ TULEN TOIMEEN ILMAN SINUA".

Kuinka tuo tulikin mieleeni aloitustasi lukiessani?

Äänestä
  • Niin, sanasi laittavat kyllä miettimään, niiden tarkoitusta.

    En tiedä tietenkään onko sinulla itselläsi ollut mielessäsi jokin asia kun olet kirjoittanut kommentin vai tuliko se spontaanisti ja mietit itsekin sen tarkoitusta?...

    Mutta juuri hetki sitten kävin lävitse erästä asiaa... liittyy sellaiseen asiaan, kuin "unelmia kohti pyrkimiseen"... ja oikeastaan se liittyy kirjallisuuteenkin.

    Äänestä

  • Hei taas jovm. En tiedä millä mielellä laitoit tuon kommentin päivällä... Kirjoituksesi oikeastaan palautui mieleeni kun "aivan kuin sattumalta" kävin lävitse asiaa, jossa tilitin aviopuolisolleni sitä, kuinka koen sisimmässäni, että elämä tulisi omistaa "lähimmäisten jaloille nostamiseen"--- ja aivan ihmeellisesti näin, kuinka palaset loksahtivat paikoilleen... puolisoni joka ei ole edes uskossa, hän vain nyökytti päätään... ja näin hänen silmänsä... aivan kuin ne olisi kostuneet... ja jotenkin ymmärsin, että hän tuki minua..en olisi ikipäivänä voinut kuvitella tilannetta, että hän tukisi minua vaikka se ei tuottaisi mitään toimeentuloa, vaan elämänsä omistaisi toisten ihmisten auttamiseen.

    Ei minulla muuta... ajattelin kertoa... kun joskus asiat ihmeellisesti päivän mittaan saa käänteensä. En tiedä mihin tämä johdattaa... mutta ajattelen, että jotain ihmeellistä se sisälsi ja aion katsoa mihin se voisi viedä.

    Äänestä

Olet luojan luomus ja tärkeä ja ainutkertainen.(aloittajalle.)Olen ortodoksi mutta hyväksyn sinut olet sitten mitä tahansa.Ja arvostan uskoasi....Ja hyvää pääsiäistä sinulle.

Äänestä
  • Kiitos leahimnn sanoistasi.

    Lähimmäisen rakkaus, ei vaadi eikä etsi omaa etuaan.

    Äänestä

Kumpa joku joskus sanoisi jotakin kaunista ja lohduttavaa.En ole kuullut vuosiin!!

Äänestä

Morsmaikku piilottelee yhä portaikoissa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LightningStar kirjoitti:

Haastan tälle päivälle helluntailaisuuspalstalaisia, sanomaan vähintään kolmelle ihmisille asioista, joita arvostaa heissä.

Haasteen osanottajalle ei aseteta uskonnollisia tai ideologisia raja-aitoja.


Ystäväni, otan kädestäsi kiinni ja kuiskaan korvaasi...
"olet Luojan luomus, tärkeä ja ainutkertainen... "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu