RKP - osa valtion hallintoa ??

"Sen sijaan vihreät ja Ruotsalaisen kansanpuolueen Soini lähettäisi oppositioon.

"Rkp:tä se saattaisi friskata ja selventää puolueen linjaa, että olisi puolue puolueen joukossa eikä osa valtion hallintoa.""


http://www.hs.fi/politiikka/a1427510095444
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

RKP ei edusta Suomen kansaa vaan pyrkii liittämään Suomen takaisin Ruotsiin

Äänestä

Tällaiset persujen hyökkäykset vain tiivistävät suomenruotsalaisten rivejä. SFP saa juuri tämän takia vuosikymmenestä toiseen niin tasaisen kannatuksen.

Jos ymmärtämättömät ja kouluttamattomat persut haluaisivat oikeasti vaikuttaa suomenruotsalaisten väitettyihin etuoikeuksiin ja vaikutusvaltaan, heidän pitäisi suhtautua näihin paljon myötämielisemmin. Keittiön kautta se muutos hoidetaan, ei vihapuheella ja rääkymisellä somessa.

Mutta eiväthän ne heikkolahjaiset persut tätä tietenkään ymmärrä.

Äänestä
  • Eikö neljäkymmentä vuotta hallituksessa osoita myötämielisyyttä RKP:tä kohtaan?
    Tämän johdosta ollaan saatu pakko- ja virkamiesruotsi, Ylen budjetista ruotsinkieliset nappaavat n. kaksikymmentä prosenttia kun käyttö pyörii parin prosentin korvilla.
    Lista olisi loputon, mutta ei viitsi pilata leppoisaa viikonloppua tuollaista paskakasaa pöyhimällä.

    Äänestä

  • Tiedät itsekin aivan hyvin, että RKP:n poliittisella voimalla ei ole mitään tekemistä sen ikuisen hallitustaipaleen kanssa! On ihan sama "tiivistyvätkö" surujen rivit etuilupuolueen ympärille vai ei. Johan se on nyt maksimissa. Kannatus sahaa 5%:n molemmin puolin.
    Etuilupuolueen voima on ulkoparlamentaarisissa asioissa eli rahassa! Eli poliittisessa korruptiossa.

    Äänestä

  • Kouluttamattomia? Ymmärtämättömiä?
    :-) Voi näitä serkuspoikia.

    Äänestä

Juuri tämä on seuraavissa vaaleissa oleellinen pointti: täysin riippumatta siitä, miten hyvä joku ehdokas on, esivalinta on tehtävä sillä perusteella, suostuuko ehdokkaan puolue hallitusyhteistyöhön rkp:n kanssa vai ei.

Toistaiseksi näyttää siltä, että vain perussuomalaiset puolueena läpäisevät tämän paskasuodattimen.

Äänestä

Rkp ei ole puolue, vaan valtion hallintoa, jolla on ikuinen etuiluoikeus hallitukseen, olipa vaalit tai ei. Kuinka paljon suomenruotsalaisuuden kiintiöpolitiikkaa tulee sietää? Yksikään suomalainen puolue, jolla on kannatus 4%, voi edes uneksia pääsevänsä hallitukseen?

Äänestä

Kyse ei ole vain RKP:n vaan koko SUOMEN eheyttämisestä, kun etuilupuolue saadaan vihdoin oppositioon! Demokratiamme uskottavuus vaatii sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rkpsfp kirjoitti:

"Sen sijaan vihreät ja Ruotsalaisen kansanpuolueen Soini lähettäisi oppositioon.

"Rkp:tä se saattaisi friskata ja selventää puolueen linjaa, että olisi puolue puolueen joukossa eikä osa valtion hallintoa.""


http://www.hs.fi/politiikka/a1427510095444

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu