Ottelu kuvasi hyvin Suomea

Päällikköjohtoa

Äsken päättynyt jalkapalo-ottelu kuvasi hyvin Suomen nykytilaa. Mitään ei ole osattu tehdä kunnolla, ei jalkapallossa, kuten ei politiikassakaan.
Keskusta tullee korjaamaan asian, Sipilän ja "vahakabinetin" johdolla.
Surkein episodi oli aikoinaan Sauli Niinistön valinta palloliiton puheenjohtajaksi. Miehellä ei ollut lajista henkilökohtaista kokemusta.

Teknisesti katsoen Suomi oli ottelussa kaikessa jäljessä. Pienessä tilassa ei pystytty pelaamaan, pääosin heikosta henkilökohtaiseta tekniikasta johtuen sekä laiskuudesta pallottomana pelaamisessa.
Askelfrekvenssin muutokset eri pelitilanteessa olivat täysin hakusessa.
Suomen pelaajien lihasmassa oli keskimäärin liian suuri jalkapalloon. Se johtaa kankeuteen, varsinkin laiskan lihashuollon myötä.
Vaikka oli mahdollista "kontrata"nopeassti, käytiin peliä levittämään. Miksi?
Summa summarum: Paatelainen vaihtoon ja äkkiä!

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitettavasti Paatelaisen vaihtaminen ei korjaa nykyisen maajoukkueemme osaamattomuutta ja hölmöilyä yksilötasolla. Vuosituhannen alun "kultainen sukupolvi" olisi selvinnyt tästä lohkosta helposti jatkoon. Mutta se juna meni jo. Menee ainakin kymmenen vuotta ennen kuin meillä on taas tarpeeksi osaava maajoukkue. Sellaista ei tule kuitenkaan odottamalla, vaan töitä tekemällä.

    • Surkea oli meidän joukkueen esitys. Ei ollut joukkueestamme vähääkään vastusta edes hieman runsaan asukkaan Pohjois-Irlannille. Ihan omalla tasollammehan taaperramme myös muihin pohjoismaihin verrattuna, joten huonouttamme ei voida panna futikselle epäedullisen ilmaston syyksi.

      Olisiko vika valmennuksessa, eli siinä, että meillä ei ole valmennustaitoa? Paremminhan nuo nyt taapertaneet miehet pelaavat ulkomaisissa seurajoukkueissaan.

      Vai olisiko perussyy sittenkin suomalaisessa perusluonteessamme? Olemme hitaita, hitaasti reagoivia ja huonosti ympäristöämme havainnoivia? Siihen viittaisi se, että parhaat pelaajamme ovat ns. uus-suomalaisia, venäläiset sukujuuret omaava Roman Eremenko, Kosovon albaanit Hetemajn veljekset ja tuossa ottelussa ainoan maalin tehnyt Berad Sadik on myös albaani, Makedoniasta syntyisin.

      Jonkin aikaa tosin näytti siltä, että meilläkin on opittu pelaamaan futista, monia ihan kansainvälisen tason pelaajia meiltä nousi. Oli se kultainen sukupolvi, johon Pystyyn_kuollut näkyy viittaavan. Mutta kun se sukupolvi on kentät jättänyt, uutta samanlaista ei ole noussut tilalle. Muutama yksilö alkuun väläytteli lupaavasti, kuten esim, Teemu Pukki, mutta hiipuneet ovat heidänkin taitonsa.

      Olen ollut aina futiksen ystävä, ja pitänyt sitä ehdottomasti hienoimpana joukkuepelinä. itäisikö minunkin alkaa digata enemmän sitä jojo-joko-peliä, pesäpalloa, siinä me emme häviä muille maille;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe