Krimin vastustajilla ei ole argumenttejä

Kun Krimi liittyi Venäjään USA:n ja NATO:n johdolla aloitettiin virsi, että Venäjä on rikkonut kansainvälistä lakia, jota nyt poliitikkomme kilvan laulavat.

Kukaan missään ei ole esittänyt, mitä lakeja on rikottu, miten on rikottu ja kuka on rikkonut.
79<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 79

Vanhimmat

No ensinnäkin ensin NL ja myöhemmin Venäjä ovat sitoutuneet ETYK (myöh. ETYJ) kokousten ja päätösten mukaisesti kunnioittamaan muiden maiden itsemääräämisoikeutta ja rajojen koskemattomuutta. Nyt on käynyt ilmi että Venäjä on lähettänyt omia tunnustuksettomia sotilaitaan Krimille ja käytännössä miehittänyt sen. Tätä edes Venäjä ei ole enää kieltänyt vaan lähes rehennellyt sillä.

Toisekseen muutaman viikon aikataululla järjestettiin "kansanäänestys" Venäjään liittymisestä. Tämä tapahtui miehitysolosuhteissa ja ilman mitään äänestyksen oikellisuuden kansainvälistä tarkkailua. Tässä Venäjä ohitti niin ETYJin että YK:n. Myöskään mitään todellista kampanjointia, väittelyä, puolueetonta tiedotusta tms. ei sallittu eikä minkään todellisen liittymissopimuksen sisältöä ja kaikkia vaikutuksia ollut kansalaisten tiedossa.

Kolmanneksi Krim irtautui Ukrainasta pelkästään "ilmoitusmenettelyllä" ilman mitään neuvotteluita tai sopimuksia Ukrainan laillisen hallituksen tai minkään muunkaan tahon kanssa. Ukrainaa ei ole kuultu millään tavalla mistään omaisuudesta jonka se on Krimillä menettänyt.

Eiköhän tuossa ole jo alkajaisiksi riittävästi syitä miksi tuo Venjään liittyminen ei mennyt ihan kaikkien taiteen sääntöjen mukaisesti.

Äänestä
  • Krimin kansanäänestyksessä oli myös sellainen piirre, että kahdesta eri vaihtoehdosta äänestyslipussa ei kumpikaan ollut "en halua Venäjään liittymistä". Kumpikin vaihtoehto sisälsi liittymisen, mutta valinnan saattoi tehdä kahden eri prosessin välillä.

    Äänestä

Ensimmäinen kappaleesi on puhdasta höpöä. Ukraina ei ollut suvereeni valtio sen jälkeen kun hallitus ja presidentti oli kaadettu ja kumottu.

Venäjällä ei ollut Krimillä kuin sopimuksen sallimat max. 20 000 sotilasta.

Toinen kappale, kansanäänestyksen järjesti, toteutti Krimi, ei Venäjä. Äänestyksessä oli vaihtoehdot Venäjään liittymisen puolesta ja vastaan.

Kolmas kappale, älä naurata, olisi muka pitänyt neuvotella vallankaappaajien kanssa kun maalla ei ole hallitusta eikä presidenttiä.

Äänestä
  • Krimin äänestys pidettiin sen jälkeen, kun Venäjän asevoimat oli ottanut niemimaan hallintaansa. Strelkov itse kertoi seikkaperäisesti haastattelussa venäläisessä mediassa, kuinka äänestyspaikoila toimittiin. Äänestyslipun vaihtoehdot olivat vapaasti käännettyinä: 1) Liittyminen suoraan Venäjään 2) Liittyminen Venäjään 1992 perustuslain nojalla.

    Äänestä

  • "Ensimmäinen kappaleesi on puhdasta höpöä. Ukraina ei ollut suvereeni valtio sen jälkeen kun hallitus ja presidentti oli kaadettu ja kumottu."

    Mihinkäs kansainväliseen sopimukseen tuo käsitys perustuus? Tai oliko edes Venäjä julkistanut virallisesti pitävänsä Ukrainaa "ei-suvereenina" valtiona? Tietääkseni ei.

    "Venäjällä ei ollut Krimillä kuin sopimuksen sallimat max. 20 000 sotilasta."

    No ainakaan ne sotilaat eivät sitten olleet sopimusten mukaisissa paikoissa vaan ihan julkisilla paikoilla ja tärkeissä hallinnollisissa kohteissa. Ja kyllä Venäjä on ihan myöntänyt että sen "vihreät miehet" miehittivät Krimin.

    "Toinen kappale, kansanäänestyksen järjesti, toteutti Krimi, ei Venäjä. Äänestyksessä oli vaihtoehdot Venäjään liittymisen puolesta ja vastaan."

    Aivan sama kuka sen järjesti, sitä ei järjestetty valvotusti eikä avoimesti ja se toteutettiin miehitysolosuhteissa. Toisekseen Venäjän olisi pitänyt hylätä Krimin halu liittyä siihen kunnes asia olisi kansainvälisesti todettu lailliseksi ja oikein hoidetuksi jos se olisi halunnut noudattaa omia sitoumuksiaan.

    "Kolmas kappale, älä naurata, olisi muka pitänyt neuvotella vallankaappaajien kanssa kun maalla ei ole hallitusta eikä presidenttiä."

    Eli on oikein ottaa ilman korvausta jos toisen maan hallinto on joku muu kuin sinulle mieleinen? Naapurin saa tavarat saa varastaa jos naapuri on sammunut sohvalle? Kuullostaa ihan venäläiseltä logikalta, joten sikäli olet varmaan vilpittömällä asialla ;)

    Mutta et voi mitenkään kiistää että Venäjä on ohittanut kaikki kansainväliset järjestöt kuten ETYJ ja YK. Ja siihen on hyvä syy. Se tietää että asiaa ei olisi koskaan voitu hoitaa siten kuten hoidettiin jos asiassa olisi kuultu muita osapuolia ja kansainvälistä oikeutta.

    Äänestä

  • Höpö, höpöä on aloittajan selitykset, kai itsekin sen tiedät ...

    Äänestä

  • Pam- kirjoitti:

    Höpö, höpöä on aloittajan selitykset, kai itsekin sen tiedät ...

    Krimiläiset ovat hyvin tyytyväisiä liitokseen. Ahvenanmaa pitäisi liittää Ruotsiin, niin kansalaiset olisivat tyytymättömiä.

    Äänestä

  • "Ensimmäinen kappaleesi on puhdasta höpöä. Ukraina ei ollut suvereeni valtio sen jälkeen kun hallitus ja presidentti oli kaadettu ja kumottu."

    Jos olet tuolla kannalla iin ei sitten liioin Venäjä itse ole suvereeni valtio, koska jo sen edeltäjä Neuvostoliitto perustettiin vuonna 1917 vallankumouksen avulla!

    "Venäjällä ei ollut Krimillä kuin sopimuksen sallimat max. 20 000 sotilasta",

    Ja niiden apuna paikalle ilmaantuneet kuulut "pienet vihreät miehet", jotka Putin itse tunnusti venäläisiksi!

    "Toinen kappale, kansanäänestyksen järjesti, toteutti Krimi, ei Venäjä. Äänestyksessä oli vaihtoehdot Venäjään liittymisen puolesta ja vastaan."

    Äänestyksen järjesti käytännössä Venäjä eikä vaihtoehtona ollut kuuluminen Ukrainaan! Vaalit erran.oli huonosti järjestetty ja sama henkilö pystyi äänestämään useamman kerran!

    "Kolmas kappale, älä naurata, olisi muka pitänyt neuvotella vallankaappaajien kanssa kun maalla ei ole hallitusta eikä presidenttiä."

    Tässä tapauksessa "vallankaappaajat" tulivat Venäjältä samaa aikaan kun Ukrainalla oli oma johtonsa! Vaalien jälkeen on tuhansia ukrainalaisia ajettu rajan taa ja tataareja painostettu ja heitä on vain "kadonnut"! Tuttua venäläistyyliä!

    Äänestä

  • Huippuesimerkki Putinin demokratiasta.

    Äänestä

Venäjä rikkoi esimerkiksi YK:n peruskirjaa ja joukkoa muita kansainvälisiä sopimuksia mm. itse allekirjoittamaansa Ukrainan rajasopimusta 1992.

Ukrainalla oli koko ajan laillinen hallitus.

Krim miehitettiin nimenomaan Venäjän sotilastiedustelun alaisilla erikoisjoukoilla. Lisäksi oli Venäjän tukikohtien henkilöstö.

Ukrainan paikallinen johto lahjottiin tai peloteltiin, eikä Ukrainan noin 20 000 miehen vahvuiset joukot ampuneet laukaustakaan.

Krimin alueparlamentti hyväksyi Venäjälle lähetetyn liittymispyynnön laittomassa kokouksessa, jossa vain venäjänmieliset olivat paikalla.

Kansanäänestys oli täydellinen farssi.

Äänestä
  • Sinut on koulutettu jo pienestä pitäen vihaamaan venäjää.Onhan se ymmärrettävää.Sinulla on paljon seuralaisia suomessa, jotka ovat aloittaneet uhkaamaan naapuria sotilaallisin toimin. Se kaikki on tosi naurettavaa, ja osoittaa älyn eikkouden.Kuuluin itse nuorenpana samanlaiseen porukkaan, mutta ulkomailla eläneenä yli 50 vuotta,ja tutkimusten tuloksena havainnut syiden olevan aivan toisella suunnalla.Kaikki " provokaattiot olen havainnut alkavan länneltä ",heidän aiheuttamina,tavalla taikka toisella. Missään muissa ilmansuunnissa ei ole pidetty samanlaista " ideologiaa maailmnvallasta, ainoastaan USAn siionistien aloittamana."Israelia tukevat eivät siihen usko
    sehän on ymmärrettävää, mutta se selviää heidän omista lausunnoistaan,joka
    perustuu heidän " TALMUD " kirjaansa,kristikuntien kohtalosta maan päällä.

    Äänestä

  • K.T.USA kirjoitti:

    Sinut on koulutettu jo pienestä pitäen vihaamaan venäjää.Onhan se ymmärrettävää.Sinulla on paljon seuralaisia suomessa, jotka ovat aloittaneet uhkaamaan naapuria sotilaallisin toimin. Se kaikki on tosi naurettavaa, ja osoittaa älyn eikkouden.Kuuluin itse nuorenpana samanlaiseen porukkaan, mutta ulkomailla eläneenä yli 50 vuotta,ja tutkimusten tuloksena havainnut syiden olevan aivan toisella suunnalla.Kaikki " provokaattiot olen havainnut alkavan länneltä ",heidän aiheuttamina,tavalla taikka toisella. Missään muissa ilmansuunnissa ei ole pidetty samanlaista " ideologiaa maailmnvallasta, ainoastaan USAn siionistien aloittamana."Israelia tukevat eivät siihen usko
    sehän on ymmärrettävää, mutta se selviää heidän omista lausunnoistaan,joka
    perustuu heidän " TALMUD " kirjaansa,kristikuntien kohtalosta maan päällä.

    Buaahhahahahahaahaaaaaa!

    Taisitpa ny saada oikein isän kädestä. Harmittaahan se tietysti, kun oma kanta vastaansanomattomasti osoitetaan houreiseksi huuhaaksi.

    Mutta otapas tämä nyt mahdolisuutena äläkä katkeroidu. Selvitä pääsi.

    Ei kannata potkia tutkainta vastaan.

    Äänestä

Ehkä kuuroa ja sokeaa Reettaa ei kiinnosta roistovaltio venäjän tekemiset, mutta normaaleilla aistella varustetut TERVEJÄRKISET ihmiset ovat kauan huomannet venäjän rikkomat kansainväliset lait, myös Ukrainan kohdalla! On sama selvitteleekö rikoslistaa koiralle vai putintrolleille, kummatkaan ei vastaa mitään älyllistä=D

Äänestä
  • taivaan-vuohi, tuo kommenntisi piruuttaa vietävästi. Otappas selvää paljonko länsi on rikkonut kansainvälisiä lakeja maapallon laajuisesti, syöksemällä maiden johtajia
    pois virastaan, vangiten syyttömiä,ja vankeuttaen heitä ilman mitään virallisia syytöksiä ? Quantanamo ?,sekä laittomat CIA lennot maiden välillä, Suomi mukaanluettuna. Aika härskiä menoa, sanoisin ? Nyt juuri he ovat tuhoamassa
    Venezuelan valtion jäseniä, jäädyttäen heidän pankkiteilejään, eikä kukaan huuda
    suoraa huutoa, lopeta se perkeleen jenkki !

    Äänestä

  • Puolueeton1 kirjoitti:

    taivaan-vuohi, tuo kommenntisi piruuttaa vietävästi. Otappas selvää paljonko länsi on rikkonut kansainvälisiä lakeja maapallon laajuisesti, syöksemällä maiden johtajia
    pois virastaan, vangiten syyttömiä,ja vankeuttaen heitä ilman mitään virallisia syytöksiä ? Quantanamo ?,sekä laittomat CIA lennot maiden välillä, Suomi mukaanluettuna. Aika härskiä menoa, sanoisin ? Nyt juuri he ovat tuhoamassa
    Venezuelan valtion jäseniä, jäädyttäen heidän pankkiteilejään, eikä kukaan huuda
    suoraa huutoa, lopeta se perkeleen jenkki !

    Jotain asiaakin on kirjoituksessasi. Mutta asiat tulee osata laittaa suuruusjärjestyksiin.

    Ydinaseilla uhkaileva putin on sata kertaa suurempi uhka kuin kaikki maailman terroristit yhteensä. Quantanamot, Saddamit ja Gaddafit ovat aivan pikkuruisia tekijöitä. Eikä noiden hirmuhallitsijoiden kaatamisessa mukanaoloa tietenkään lasketa synniksi USA:lle, vaan ansioksi. Egyptin suurrosvo Mubarakiltakin meni vuosikymmeniä, että ehti varastaa kansaltaan sen mitä putin hieman yli kymmenessä vuodessa on ehtinyt.

    Äänestä

Tosiasiassa Ukrainaan manipuloitiin täysin laiton vallanvaihto, tästä alkoi näkyvä prosessi myöhempiin tapahtumiin.
Ukrainassa pidetyt vaalit olivat vähintäänkin kyseenalaiset monessa mielessä ja mikä tärkeintä ei länsi ole ollut puolueeton koko aikana....ETYJ, YK??
Krimin vaalit olivat enemmän uskottavat, perustuvat Venäjänkieliseen enemmistöön ja haastatteluihin tavallisten kadunmiesten ja naisten kommenteista.
Tosiasia on että Krimin alue turvattiin natsien provokaatioilta, ihmiset saivat elää rauhassa. Tässä jo aivan tarpeeksi syytä alueen rajaamiseen, vaikka jätettäisiin Sevastopolin laivastotukikohta kokonaan huomioitta.

Äänestä
  • "Tosiasiassa Ukrainaan manipuloitiin täysin laiton vallanvaihto, tästä alkoi näkyvä prosessi myöhempiin tapahtumiin."

    Eli kun muutkin toimivat väärin niin minäkin voi toimia väärin? Onko tämä jokin yleinen venäläinen logiikka?

    "Krimin vaalit olivat enemmän uskottavat, perustuvat Venäjänkieliseen enemmistöön ja haastatteluihin tavallisten kadunmiesten ja naisten kommenteista."

    Herää vain kysymys että jos kerran krimiläiset niin vakaasti kannattavat liittymistä, miksi sitten ei voinut järjestää avoimia, kansainvälisesti valvottuja ja reilusti kampanjoituja äänestyksiä asiasta? Siis vaikka YK;n valvonnassa? Miksi piti hoitaa koko homma kauhealla kiireella ja täysin kaikkien sopimusten vastaisesti?
    Ei kai ollut epäilys siitä että tulos ei olisikaan niin selvä?

    "Tosiasia on että Krimin alue turvattiin natsien provokaatioilta, ihmiset saivat elää rauhassa. "

    Vain venäläiset puhuvat enää "nykymaailmassa natsien provokaatioista". Laittakaa jo sinne trollitehtaallenne yleinen tiedote että ei kukaan Suomessa niele noita natsijuttujanne. Paljastutte heti näillä perusteluilla.

    Äänestä

  • Ukraina on demokraattinen, toisin kuin Venäjä. Ukrainassa on järjestetty täysin demokraattiset presidentin- ja parlamentinvaalit ETYJ:n valvonnassa..

    Äänestä

  • Ja kaikki toimii, viimeksi hävisi viisi Intiasta huoltoon toimitettua kuljetuskonetta?

    Äänestä

  • Ja näin kertoi sittenVerkkomedia vai?

    Äänestä

  • NotPutin kirjoitti:

    Ukraina on demokraattinen, toisin kuin Venäjä. Ukrainassa on järjestetty täysin demokraattiset presidentin- ja parlamentinvaalit ETYJ:n valvonnassa..

    Ukrainassa ei ole hiventäkään " demokratiaa ",koska ohjeet tulevat länneltä. Petron
    marionetti-hallitus kumartaa syvään USAn sotahaukoille, Kerry, Mc Cain, Obama,
    " Wolfy ",ja muut siionisteja tukevat sotahullut liikemiehet ,ja naiset. EU on täynnä
    heidän " petikavereitaan," sanktioista huolimatta, joiden vaikutus heikentää EUun
    taloutta enemmän kuin sanktioiden kohdetta. Venäjän vastaus on BRICS, lännen
    kiihkomielisille. Lähestyvä taloudellinen sota pakoittaa lännen aloittamaan sodan.

    Äänestä

  • NäinMeillä kirjoitti:

    "Tosiasiassa Ukrainaan manipuloitiin täysin laiton vallanvaihto, tästä alkoi näkyvä prosessi myöhempiin tapahtumiin."

    Eli kun muutkin toimivat väärin niin minäkin voi toimia väärin? Onko tämä jokin yleinen venäläinen logiikka?

    "Krimin vaalit olivat enemmän uskottavat, perustuvat Venäjänkieliseen enemmistöön ja haastatteluihin tavallisten kadunmiesten ja naisten kommenteista."

    Herää vain kysymys että jos kerran krimiläiset niin vakaasti kannattavat liittymistä, miksi sitten ei voinut järjestää avoimia, kansainvälisesti valvottuja ja reilusti kampanjoituja äänestyksiä asiasta? Siis vaikka YK;n valvonnassa? Miksi piti hoitaa koko homma kauhealla kiireella ja täysin kaikkien sopimusten vastaisesti?
    Ei kai ollut epäilys siitä että tulos ei olisikaan niin selvä?

    "Tosiasia on että Krimin alue turvattiin natsien provokaatioilta, ihmiset saivat elää rauhassa. "

    Vain venäläiset puhuvat enää "nykymaailmassa natsien provokaatioista". Laittakaa jo sinne trollitehtaallenne yleinen tiedote että ei kukaan Suomessa niele noita natsijuttujanne. Paljastutte heti näillä perusteluilla.

    Yksinkertainen vastaus. Länsi pettää kaikessa, mutta tekee sen uskottavasti
    propakandan lietsomisella. Kansoja on viety vuosikymmeniä hollywoodin tuottamalla valheellisella mainonnalla USAn oikeuksista hyökätä mihinkä ikinä
    haluavat, ilman oman kongressinsa hyväksymystä,se on varjohallituksen
    päätösten mukaista, siihen ei USAn kansalla ole mitään sanomista.

    Äänestä

  • NäinMeillä kirjoitti:

    "Tosiasiassa Ukrainaan manipuloitiin täysin laiton vallanvaihto, tästä alkoi näkyvä prosessi myöhempiin tapahtumiin."

    Eli kun muutkin toimivat väärin niin minäkin voi toimia väärin? Onko tämä jokin yleinen venäläinen logiikka?

    "Krimin vaalit olivat enemmän uskottavat, perustuvat Venäjänkieliseen enemmistöön ja haastatteluihin tavallisten kadunmiesten ja naisten kommenteista."

    Herää vain kysymys että jos kerran krimiläiset niin vakaasti kannattavat liittymistä, miksi sitten ei voinut järjestää avoimia, kansainvälisesti valvottuja ja reilusti kampanjoituja äänestyksiä asiasta? Siis vaikka YK;n valvonnassa? Miksi piti hoitaa koko homma kauhealla kiireella ja täysin kaikkien sopimusten vastaisesti?
    Ei kai ollut epäilys siitä että tulos ei olisikaan niin selvä?

    "Tosiasia on että Krimin alue turvattiin natsien provokaatioilta, ihmiset saivat elää rauhassa. "

    Vain venäläiset puhuvat enää "nykymaailmassa natsien provokaatioista". Laittakaa jo sinne trollitehtaallenne yleinen tiedote että ei kukaan Suomessa niele noita natsijuttujanne. Paljastutte heti näillä perusteluilla.

    Olipa outoa krimin valloittamista, kun ei yhtään laukausta tarvittu, eikä hautajaisia.
    Ainoa aluevaltaus maapallon historiassa, mikä oli täysin rauhanomainen.
    Pakkohan se oli leimattava " laittomaksi äänestykseksi ",koska länsi jäi siinäkin
    ilman palkintosijaa....." EI SE KIPEÄ, mutta SE HÄPEÄ." Venäjän ( venäläisten )
    saavutuksia on aina halveksittu, olivat ne mitä tahansa. Se yksistään antaa huonon
    kuvan arvostelijoista. Suomalainen ei ole koskaan " puolueeton mistään asiasta."

    Äänestä

  • Puolueeton1 kirjoitti:

    Olipa outoa krimin valloittamista, kun ei yhtään laukausta tarvittu, eikä hautajaisia.
    Ainoa aluevaltaus maapallon historiassa, mikä oli täysin rauhanomainen.
    Pakkohan se oli leimattava " laittomaksi äänestykseksi ",koska länsi jäi siinäkin
    ilman palkintosijaa....." EI SE KIPEÄ, mutta SE HÄPEÄ." Venäjän ( venäläisten )
    saavutuksia on aina halveksittu, olivat ne mitä tahansa. Se yksistään antaa huonon
    kuvan arvostelijoista. Suomalainen ei ole koskaan " puolueeton mistään asiasta."

    Se, että Venäjä onnistui hyvin suunnitellussa operaatiossaan täydellisesti ja vain vähin kuolonuhrein ei tee siitä oikeutettua tekoa. Et näköjään ole nimimerkistäsi huolimatta puolueeton itsekään.

    Äänestä

Paljon pahempi asia olisi ollut KRIMIN miehitys NATO-tappajilla. Maailmansota olisi
jo aloitettu sen takia.

Äänestä
  • Mistäpä sinne NATO:n väkeä olisi tullut, koska Ukraina ei ole NATO:n jäsen eikä hakemuksesta huolimatta jäseneksi päässyt. Tappajia Venäjällä on tarpeeksi omasta takaa.

    Äänestä

  • Ukraina on jo nyt epävirallisesti jäsen, samoin kuin suomikin, mutta sitä ei voida julkistaa kansoille, pelosta yllyttää Venäjä avoimiin puolustustoimiin. Sehän olisi
    selvä maailmasodan julistus. Sen alkamista länsi pitkittää, järjestelyillä israelin
    aikomusten perusteella. Usa-Israel "coalition " on sen YDIN .

    Äänestä

  • HyvinmeneeNääs kirjoitti:

    Ukraina on jo nyt epävirallisesti jäsen, samoin kuin suomikin, mutta sitä ei voida julkistaa kansoille, pelosta yllyttää Venäjä avoimiin puolustustoimiin. Sehän olisi
    selvä maailmasodan julistus. Sen alkamista länsi pitkittää, järjestelyillä israelin
    aikomusten perusteella. Usa-Israel "coalition " on sen YDIN .

    Järjetön väite. Joko on jäsen tai ei, välimuotoja ei ole. Ei muka voisi julkistaa Venäjän pelossa mutta sinäkin luulet tietäväsi sen salaisuuden. Ukraina ei voi olla NATO:n jäsen erittäin yksinkertaisesta syystä: sen armeija ei ole NATO-yhteensopiva eikä siitä sellaista tule pitkään aikaan.

    Äänestä

  • Jos USA miejittää ukrainaa, samoin kuin muita Baltian maita, niin silloin Ukraina onjo NATOmaa, ilman papereita. YK, Geneva ? kansainvälinen yhteisö, mikä tahansa poliittinen järjestö, niillä ei ole mitään sanomista Yhdysvaltojen toiminnoissa, siitä on jo valtavat todisteet, mutta sitä ei suomessa tiedetä, taikka ei vain julkaista ?Mitkään maapallon lait eivät enää estä USAata jatkamasta tukikohtiensa lisäämistä maapallolla. Lukumäärä kasvaa joka hetki. Vaikeaa arvata kuinka suureen lukumäärään he pyrkivät, mutta niitä on jo yli 500 tukikohtaa levitettynä kaikkialle. Kuinka monta he tarvitsevat, se on arvoitus. Sen jälkeen SE
    ALKAA ?

    Äänestä

  • No en todellakaan usko USA:n miehittävän Ukrainaa. Venäjä miehittää Itä-Ukrainaa ja Krimiä, ja viimeksi mainitun se on itsekin myöntänyt. USA ei myöskään miehitä Baltian maita eikä sillä ole 500 tukikohtaa pitkin maailmaa. Suosittelen sinulle lähdekritiikkiä erilaisia salaliittoteorioihin erikoistuneita nettisivuja tutkiessasi!

    Äänestä

Ei kukaan vastusta Krimiä, vaan ainoastaan fasistista venäjää. Onpa jopa venäjältä kuulunut puheita, että hyökkäys Krimille oli mieletöntä, kun asia onkin.

Äänestä
  • Te puhutte " fasistisesta venäjästä " ? Ukrainassa on satoja natsimielisiä sotilaita
    jotka aikovat pitää aseensa ,jopa rauhan tullen, koska heillä on aikomukset levitä
    EU alueelle jatkamaan " puhdistustaan " ? Olisi hyvä pysyä asiassa, eikä vain
    pelkästään lietsoa venäjän-vihaansa.........Tarpeettomasti.

    Äänestä

  • "Te puhutte " fasistisesta venäjästä " ?"

    Totta! Pietartissa pidettiin juuri natsikokous ja monet Venäjän toimet ovat olleet fasistisia!

    Ukrainassa on vain Ukrainan armeija. Maa ei kuulu EU:hun, joten eivät he tänne tule!

    Ei Venäjää vastaan vihaa tarvitse lietsoa. Pelkät tosiasiat ovat jo kyllin raskauttavia!

    Äänestä

Eikö hävetä aikuiset miehet, olette toistellut kuin ääliöt Pentagonin keksimää törkypropagandaa, että Krimin liitoksessa olisi rikottu lakia.

Miksette ajattele itse.

Äänestä

NäinMeillä, sinähän olet everstiluutnantti eli nimimerkki Tiltu valehtelee, mutta sinähän se valehtelet.

Tietenkin on merkitystä kuka kansanäänestyksen pitää, järjestää, toimeenpanee. Jos Ruotsi pitää kansanäänestyksen niin ri kai siitä Suomi ole vastuussa.

Etkä herranjestas tiedä, mikä on suvereeni valtio. Se on sellainen, jolla on hallitus ja valtion päämies (Ukrainassa presidentti)

Äänestä

NäinMeilläEverstiluutnantti,

ei ymmärrä sitäkään, että jos valtiolla ei ole omaa poliittista johtoa niin silloin sen valtion kanssa ei voi neuvotella koska mikään muu ei voi valtion nimiin neuvotella ja suvereenia valtiota edustaa.

Mikset aikoinasi käynyt kouluja niin ei tuhlattaisi aikaa tämmöisiin itsestäänselvyyksiin.

Äänestä

Everstiluutnantti,

mitä ihmettä te olette tehneet siellä maanpuolustuskorkeakoulussa kun et ymmärrä edes puolustusalan sopimuksista mitään.

Venäjällä kuten USA:lla on sellaiset tukikohtasopimukset, että ne saavat niitä tottakai puolustaakin.

Venäjällä olisi siten täysi oikeus määrätä Krimin tukikohtasotilaansa puolustamaan Krimin tukikohtia.

Äänestä
  • Tiltu kiehahti. Mikä oikeus on puolustaa tukikohtia ja vielä niiden ulkopuolella satojen kilometrien päässä, vaikka kukaan ei niitä uhannutkaan?

    Äänestä

  • SuuttuikoTiltu kirjoitti:

    Tiltu kiehahti. Mikä oikeus on puolustaa tukikohtia ja vielä niiden ulkopuolella satojen kilometrien päässä, vaikka kukaan ei niitä uhannutkaan?

    Voi hyvä tavaton everstiluutnantti.

    Tukikohdan puolustamisoikeus on ykdipuolinen ja loukkaamaton. Se on tukikohdan omistajan/vuokraajan oikeus ja sen oikeuden toimeenpanemiseen riittää tukikohdan omistajan/vuokraajan tunne siitä, että tukikohta on vaarassa.

    Läpäisitkö sen maanpuolustuskorkeakoulun vai et kun et tiedä mistään mitään.

    Äänestä

  • VoiHyväTavatonEvluti kirjoitti:

    Voi hyvä tavaton everstiluutnantti.

    Tukikohdan puolustamisoikeus on ykdipuolinen ja loukkaamaton. Se on tukikohdan omistajan/vuokraajan oikeus ja sen oikeuden toimeenpanemiseen riittää tukikohdan omistajan/vuokraajan tunne siitä, että tukikohta on vaarassa.

    Läpäisitkö sen maanpuolustuskorkeakoulun vai et kun et tiedä mistään mitään.

    Tiltu kiehuu vieläkin. Vuokraajan kuvitelma vaarassa olosta antaa luvan lähettää joukkoja satojen kilometrien päähän siitä tukikohdasta "puolustamaan". Jos noin ajatellaan Venäjällä, muodostuu sen tukikohdista todellinen riski muille maille.

    Äänestä

  • NäetköNäkyjä kirjoitti:

    Tiltu kiehuu vieläkin. Vuokraajan kuvitelma vaarassa olosta antaa luvan lähettää joukkoja satojen kilometrien päähän siitä tukikohdasta "puolustamaan". Jos noin ajatellaan Venäjällä, muodostuu sen tukikohdista todellinen riski muille maille.

    Usa lähettää tuhansien kilometrien päähän.

    Äänestä

Tiltu tuntuu jakelevan taas kepeästi everstiluutnantinarvoja kaikille:-D

Äänestä
  • Kuules everstiluutnantti, vain sinä olet täällä tyhmä eri nimimerkkeinesi.

    Äänestä

  • Sullahan se nimimerkki joka viestiin vaihtuu. Luulet jokaista kirjoittajaa everstiluutnantiksi, aika tyhmää eikö niin.

    Äänestä

  • SäälittäväTiltu kirjoitti:

    Sullahan se nimimerkki joka viestiin vaihtuu. Luulet jokaista kirjoittajaa everstiluutnantiksi, aika tyhmää eikö niin.

    Vain everstiluutnanttia luullaan everstiluutnantiksi.

    Äänestä

Everstiluutnantti on yrittänyt monella eri nimimerkillä haukkua Venäjää ja Krimiä mutta kun missään ei ole päätä eikä häntää.

Äänestä

Voi Putlerin Trolli raukat, mitä te hyödytte tuosta itsepetoksesta ?
Krimin liittäminen Venäjään oli rikos. Venäjä jo omilla toimillaan tuon rikoksen jälkeen vahvisti sen duumassa.
Duuma päätti että Venäjästä ei voi erota alueita sen alueen asukkaiden päätöksellä.

Äänestä
  • Everstiluutnantti älä jankuta. Olet aikuinen mies. Perustele väitteesi. Miten Krimin liittyminen Venäjään oli rikos.

    Äänestä

  • HEHE! Taas Tiltulla oli vallan toinen everstiluutnantti!? Eikös ole huvittavaa nimitellä kaikkia eri mieltä olevia samalla nimellä, joka on kaiken lisäksi väärä!

    Krimin liittäminen on rikos seuraavilla perusteilla:
    - teon on tuominnut YK
    - ei ole lailliasta miehittää ja avllata toisen valtion aluetta
    - feikkiäänestys ei muuta asiaa miksikään
    - historiallinen 'kuuluminen' ei kelpaa!
    - jos kelpaa niin kenelle kuuluu Kannas ja Köningsberg

    Joten Tiltun (ja Venäjän) puolustus vuotaa kuin seula!

    Äänestä

  • TiltuValehtelee kirjoitti:

    HEHE! Taas Tiltulla oli vallan toinen everstiluutnantti!? Eikös ole huvittavaa nimitellä kaikkia eri mieltä olevia samalla nimellä, joka on kaiken lisäksi väärä!

    Krimin liittäminen on rikos seuraavilla perusteilla:
    - teon on tuominnut YK
    - ei ole lailliasta miehittää ja avllata toisen valtion aluetta
    - feikkiäänestys ei muuta asiaa miksikään
    - historiallinen 'kuuluminen' ei kelpaa!
    - jos kelpaa niin kenelle kuuluu Kannas ja Köningsberg

    Joten Tiltun (ja Venäjän) puolustus vuotaa kuin seula!

    Voi Kamala Everstiluutnantti,

    - YK ei ole tuomioistuin
    - mitään miehitystä ei ole tapahtunut, Venäjällä oli Krimillä sopimusten mukainen määrä sotilaitaan Krimillä
    - mitään feikkiäänestystä ei tapahtunut, äänestyksen järjesti Krimi ja se suoritettiin ihan ok kuten tarkkailijatkin raportoivat
    - Krimi kuuluu sinne minne krimiläiset haluavat Krimin kuuluvan
    - Ahvenanmaa kuuluu Suomeen kun ahvenanmaalaiset haluavat kuulua Suomeen.

    Äänestä

  • Ev.lutinPaniikkiSkeidaa kirjoitti:

    Voi Kamala Everstiluutnantti,

    - YK ei ole tuomioistuin
    - mitään miehitystä ei ole tapahtunut, Venäjällä oli Krimillä sopimusten mukainen määrä sotilaitaan Krimillä
    - mitään feikkiäänestystä ei tapahtunut, äänestyksen järjesti Krimi ja se suoritettiin ihan ok kuten tarkkailijatkin raportoivat
    - Krimi kuuluu sinne minne krimiläiset haluavat Krimin kuuluvan
    - Ahvenanmaa kuuluu Suomeen kun ahvenanmaalaiset haluavat kuulua Suomeen.

    " YK ei ole tuomioistuin"

    YK voi antaa lausumia asioista ja myös tuomita tekoja jotka eivät ole sopimusten ja kansainvalisen oikeuden mukaisia.

    "mitään miehitystä ei ole tapahtunut, Venäjällä oli Krimillä sopimusten mukainen määrä sotilaitaan Krimillä"

    Ne eivät vain enää olleet sopimuksen mukaisessa paikassa eli omissa tukikohdissaan vaan miehittämässä hallinnon avainkohteita.

    "- mitään feikkiäänestystä ei tapahtunut, äänestyksen järjesti Krimi ja se suoritettiin ihan ok kuten tarkkailijatkin raportoivat"

    Puolueettomia tarkkailijoita ei päästetty valvomaan äänestystä ja ainoat vaihtoehdot ääneystyksessä olivat kaksi eri tietä liittyä Venäjään. Kuuluminen Ukrainaan ja kaiken jatkuminen ennallaan ei ollut vaihtoehtojen joukossa. Että sellainen äänestys...

    "- Krimi kuuluu sinne minne krimiläiset haluavat Krimin kuuluvan"

    Miksi sitten heidän ei annettu vapaissa, reiluissa ja avoimissa vaaleissa sitä sanoa? Pelottiko että tulos ei olisi silloin ollut "oikea"?

    " Ahvenanmaa kuuluu Suomeen kun ahvenanmaalaiset haluavat kuulua Suomeen."

    Ja jos eivät haluaisi, siitä äänestettäisiin oikeissa vaaleissa jossa kaikilla olisi vapaus kampanjoida kaikkien ero vaihtoehtojen puolesta ja vaaleja voisivat tarkkailla puolueettomat tarkkailijat. Ennen äänestystä olisi myös selvillä tarkasti mistä äänestetään ja miten asiat järjestetään sen jälkeen.
    Kyllä näitä äänestyksiä on ollut kuten viimeksi Skotlannissa. Siellä käytiin pitkä perusteellinen keskustelu ja asiaa pohdittiin joka kantilta. Krimillä äänestettiin parin viikon jälkeen ja vahvan propagandan ja sensuurin alla. Siinä se "pieni" ero jota venäläisten on nähtävästi mahdoton tajuta.

    Äänestä

  • MäinMeillä kirjoitti:

    " YK ei ole tuomioistuin"

    YK voi antaa lausumia asioista ja myös tuomita tekoja jotka eivät ole sopimusten ja kansainvalisen oikeuden mukaisia.

    "mitään miehitystä ei ole tapahtunut, Venäjällä oli Krimillä sopimusten mukainen määrä sotilaitaan Krimillä"

    Ne eivät vain enää olleet sopimuksen mukaisessa paikassa eli omissa tukikohdissaan vaan miehittämässä hallinnon avainkohteita.

    "- mitään feikkiäänestystä ei tapahtunut, äänestyksen järjesti Krimi ja se suoritettiin ihan ok kuten tarkkailijatkin raportoivat"

    Puolueettomia tarkkailijoita ei päästetty valvomaan äänestystä ja ainoat vaihtoehdot ääneystyksessä olivat kaksi eri tietä liittyä Venäjään. Kuuluminen Ukrainaan ja kaiken jatkuminen ennallaan ei ollut vaihtoehtojen joukossa. Että sellainen äänestys...

    "- Krimi kuuluu sinne minne krimiläiset haluavat Krimin kuuluvan"

    Miksi sitten heidän ei annettu vapaissa, reiluissa ja avoimissa vaaleissa sitä sanoa? Pelottiko että tulos ei olisi silloin ollut "oikea"?

    " Ahvenanmaa kuuluu Suomeen kun ahvenanmaalaiset haluavat kuulua Suomeen."

    Ja jos eivät haluaisi, siitä äänestettäisiin oikeissa vaaleissa jossa kaikilla olisi vapaus kampanjoida kaikkien ero vaihtoehtojen puolesta ja vaaleja voisivat tarkkailla puolueettomat tarkkailijat. Ennen äänestystä olisi myös selvillä tarkasti mistä äänestetään ja miten asiat järjestetään sen jälkeen.
    Kyllä näitä äänestyksiä on ollut kuten viimeksi Skotlannissa. Siellä käytiin pitkä perusteellinen keskustelu ja asiaa pohdittiin joka kantilta. Krimillä äänestettiin parin viikon jälkeen ja vahvan propagandan ja sensuurin alla. Siinä se "pieni" ero jota venäläisten on nähtävästi mahdoton tajuta.

    - YK ei voi, vain turvallisuusneuvosto mutta sellaisia päätöksiä ei ole
    - sopimus ei määritä sotilaita vain olemaan tukikohdassa vaan puolustamaan tukikohtaa ja koko aluetta, tässä tapauksessa Krimiä
    - Etyjin tarkjailijat eivät menneet Krimiin vaikka kutsuttiin, siksi tilalle koottiin kansainvälinen tarkkailijajoukko
    - krimiläiset ovat sanoneet kantansa vapaassa kansanäänestyksessä sekä vielä Krimin parlamentin kannatuksella ja useimmissa gallupeissa

    Äänestä

  • KrimiVoiHyvin kirjoitti:

    - YK ei voi, vain turvallisuusneuvosto mutta sellaisia päätöksiä ei ole
    - sopimus ei määritä sotilaita vain olemaan tukikohdassa vaan puolustamaan tukikohtaa ja koko aluetta, tässä tapauksessa Krimiä
    - Etyjin tarkjailijat eivät menneet Krimiin vaikka kutsuttiin, siksi tilalle koottiin kansainvälinen tarkkailijajoukko
    - krimiläiset ovat sanoneet kantansa vapaassa kansanäänestyksessä sekä vielä Krimin parlamentin kannatuksella ja useimmissa gallupeissa

    "YK ei voi, vain turvallisuusneuvosto mutta sellaisia päätöksiä ei ole"

    YK:n yleiskokous voi myös antaa lausumia. Ja tiedät varsin hyvin miksi turvallisuusneuvosto ei ole valtausta tuominnut. Siis koska sen pitää olla yksimielinen ja Venäjä on sen jäsen.

    "- sopimus ei määritä sotilaita vain olemaan tukikohdassa vaan puolustamaan tukikohtaa ja koko aluetta, tässä tapauksessa Krimiä"

    Tuota ei usko Erkkikään. Mikään sopimus ei anna lupaa miehittää koko Krimiä ja vaatia siellä olevia Ukrainan sotilaita poistumaan. Mutta toki venäläisten "sopimukset" ja niiden pitävyys tunnetaan Suomessakin hyvin...

    "Etyjin tarkjailijat eivät menneet Krimiin vaikka kutsuttiin, siksi tilalle koottiin kansainvälinen tarkkailijajoukko"

    Koottiin Venäjän mieleinen tarkkailijajoukko koska ETYJ ei valvo laittomasti ja sopimusten vastaisesti järjestettyjä vaaleja jotka eivät ole vapaita ja reiluja. Parissa viikossa miehitysoloissa pystyyn polkaista äänestys ei täytä mitään normaaleja kriteerejä.

    "- krimiläiset ovat sanoneet kantansa vapaassa kansanäänestyksessä sekä vielä Krimin parlamentin kannatuksella ja useimmissa gallupeissa"

    Miksi sitten koko äänestyksessä ei ollut vaihtoehtoa jossa kaikki olisi jatkunut ennallaan? Mitä vapautta on valita vain eri vaihtoehdoista liittyä Venäjään? Ei niin, eihän kukaan toki voi muuta halutakaan kuin liittyä ;)
    Jos Venäjä olisi ollut varma lopputuloksesta, se olisi järjestänyt hyvässä järjestyksessä kaikkien sopimusten mukaisen äänestyksen johon olisi liittynyt vapaa kampanjointi eri vaihtoehtojen puolesta ja selkeät sopimuksen siitä mihin mikäkin vaihtoehto johtaa. Mutta tätä ei haluttu. Se kertoo kaiken Venäjän demokratian ja laillisuuden käsityksestä. Ei jakseta edes näennäisesti hoitaa asioita oikein vaan oikaistaan miten halutaan ja selitetään propagandalla kaikki parhan päin. Tajuatteko te siellä ollenkaan että tuo näyttää aika pahalta ulospäin maissa jossa on totuttu laillisuuteen ja järjestykseen?

    Äänestä

Turpa kiinni paskaryssä!!! Me ei sinun ryssäpaskapropagandaa sulateta!!!

Ja sitenniin venäjä, koska se on syvältä ryssänperseestä oleva paskakaatopaikka. Oikea maailmanlopun persiinura kaikkine valehtelevine ja kieroine, ylimielisine ryssineen päivineen!!! Toivottavasti asteroidi tuhoaisi koko paskakasan nimeltä venäjä!!

Äänestä
  • Ev.lutin paniikki on jo jäykkäkouristusskeidaa.

    Äänestä

  • HEHE! Tässäkö on taas Moskovan Tiltun vastaus?

    En ole evl vaan eläkeukko enkä ole edellisen kirjoittaja. En ylipäätään kiroile tai nimittele!

    Venäjä on todella heikoilla Krimin miehityksen suhteen ja sen perustelut vuotavat kuin seula!

    Lisäksi maan talous on suoranaisessa syöksykierteessä samaan aikaan kuin Putte panee 40 % BKT:stä varusteluun! Ei todellakaan näytä hyvältä, Tiltu!

    Äänestä

  • TiltuOnTyhmä kirjoitti:

    HEHE! Tässäkö on taas Moskovan Tiltun vastaus?

    En ole evl vaan eläkeukko enkä ole edellisen kirjoittaja. En ylipäätään kiroile tai nimittele!

    Venäjä on todella heikoilla Krimin miehityksen suhteen ja sen perustelut vuotavat kuin seula!

    Lisäksi maan talous on suoranaisessa syöksykierteessä samaan aikaan kuin Putte panee 40 % BKT:stä varusteluun! Ei todellakaan näytä hyvältä, Tiltu!

    Taas väärin everstiluutnantti. Venäjän vihasi ja Venäjän kateutesi on pohjaton.

    Krimin talous ja krimiläiset voivat taloudellisesti ja turvallisuuden osalta paremmin nyt kuin ennen Venäjään liittymistä.

    Ukrainan kiovalaiset voivat taas huonommin.

    Äänestä

  • KrimiPorskuttaa kirjoitti:

    Taas väärin everstiluutnantti. Venäjän vihasi ja Venäjän kateutesi on pohjaton.

    Krimin talous ja krimiläiset voivat taloudellisesti ja turvallisuuden osalta paremmin nyt kuin ennen Venäjään liittymistä.

    Ukrainan kiovalaiset voivat taas huonommin.

    Tiltu on haaveissaan ihanasta Krimistä. Mitä nyt matkailu on romahtanut ja teollisuus puolittunut, ainoa mikä kasvussa on työttömyys.

    Äänestä

"Krimin talous ja krimiläiset voivat taloudellisesti ja turvallisuuden osalta paremmin nyt kuin ennen Venäjään liittymistä."

Ennen Krimillätoimivat pankkiautomaatit ja paikalla oli runsaasti länsituristeja. Nyt ei automaatit toimi ja paikalla on vain peraukisia venäläisturisteja! Ellei Venäjä pumppaa alueelle jatkuvasti rahaa niinedessä on nälänhätä! Tilanteeseen ei ole edes luvassa parannusta, koska kukaan ei ole tunnustanut KrimiäVenäjän osaksi ja ennen sitä ei turiteja tule muualta kuin Venäjältä!

Ukrainan kiovalaisilla on toivoa paremmasta. Krimiläisillä ei taas ole!

Äänestä

Ei kukaan ole esittänyt mitä lakeja Venäjä olisi rikkonut ja millä tavalla.

Äänestä
  • NHiin? Ei vieraan maan alueen miehitys ole koskaan ollut Venäjälle rikos:-D

    Äänestä

Venäjä on rikkonut kansainvälistä lakia, jonka mukaan toisen valtion maa-alueeseen kuuluvaa aluetta ei saa vallata, miehittää tai julistaa omakseen!

Teko sai yksimielisen tuomion YK:ssa!

Äänestä

Venäjä ei ole rikkonut mitään lakeja eikä Krimi.

Äänestä
  • Jos ei ole niin MIKSI YK tuomitsi ja Venäjällä on riesanaan

    Äänestä

Suomen kateelliset ovat ihan raivona kun Krimillä talous paranee kohisten Ukrainan ajoista.

Äänestä
  • Odota vaan kun Krimin rikkaat tulevat Suomeen lomailemaan.

    Siinä everstiluutnantti kavereineen vetää nitroa päivät pitkät.

    Äänestä

  • KriminRikkaat kirjoitti:

    Odota vaan kun Krimin rikkaat tulevat Suomeen lomailemaan.

    Siinä everstiluutnantti kavereineen vetää nitroa päivät pitkät.

    Kiäh kiäh, vain Krimin rikkaat... eiköhän ne rikkaat ole Kremlissä varastettujen rahojen kanssa.

    Äänestä

  • KriminRikkaat kirjoitti:

    Odota vaan kun Krimin rikkaat tulevat Suomeen lomailemaan.

    Siinä everstiluutnantti kavereineen vetää nitroa päivät pitkät.

    "Odota vaan kun Krimin rikkaat tulevat Suomeen lomailemaan. Siinä everstiluutnantti kavereineen vetää nitroa päivät pitkät."

    Nämä 2 euroa tunnissa tienaavat? Saako nmoilla palkoilla matkarahat kasaan? Tuovatko he Lamborghininsa mukanaan?

    Äänestä

Suomen venäläismieliset ovat ihan raivona kun Krimillä talous EI PARANE Ukrainan ajoista.

Krimistä on tullut raskas taloudellinen punnus, jok vetää Puten valtakunnan perikatoon!

Äänestä

Krimin vastustajat ovat kateellisia luusereita ja/tai USA:n, Naton sätkynukkeja.

Äänestä
  • Kun taas henkilöt, jotka uskovat Krimillä saatavalla 2 euron tuntipalkalla ostettavan Lamborghinin, ovat syvästi epävakaita!

    Äänestä

Hesari, Yle, Mtv ovat ihan solmussa kun eivät enää keksi mitään negatiivista Krimistä kun VIA ja Natokaan eivät keksi.

Äänestä
  • Mikä on VIA?

    Äänestä

  • Odota hetki! Kyllä Tiltu sille selityksen keksii:-D

    Äänestä

  • Krim on menettänyt vuosittaiset miljoonat turistit! Eivät edes venäläiset itse käy lomalla Krimillä, KOSKA se on ollut KALLIIMPI RANTALOMAKOHDE KUIN TURKKI TAI EGYPTI!

    Lännestä ei järjestetä lomamatkoja kiistanalaiselle alueelle. Lisäksi alueelle puuttuu (lännestä) suorat lennot ja käynti vaatii kalliin viisumin!

    Äänestä

Putin sanoi tänään upeasti kansakunnan tilaa käsittelevässä puheessaan:

Venäjä osoitti Krimi-asiassa että se on vahva.

Äänestä
  • Ja että väkivalta voitti hgetkeksi kv oikeuden. Seurauksena on taloussota ja Venäjän taloudellinen ja yhä jyrkkenevä alamki!

    Äänestä

  • VenäjäOnHäviäjä kirjoitti:

    Ja että väkivalta voitti hgetkeksi kv oikeuden. Seurauksena on taloussota ja Venäjän taloudellinen ja yhä jyrkkenevä alamki!

    Sitä se Maidan teettää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SaisikoPerusteluja kirjoitti:

Kun Krimi liittyi Venäjään USA:n ja NATO:n johdolla aloitettiin virsi, että Venäjä on rikkonut kansainvälistä lakia, jota nyt poliitikkomme kilvan laulavat.

Kukaan missään ei ole esittänyt, mitä lakeja on rikottu, miten on rikottu ja kuka on rikkonut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu