Sapatinrikkojien kohtalo

Adventistit jakavat kristityt kahtia
1. sapattia noudattavat
2. sapattia rikkovat
Mitkä seurakunnat kuuluvat Suomessa sapattia noudattaviin järjestöihin ja mistä UT:sta löytyy sapattikäsky?

Mutta mikä mahtaa olla sapatinrikkojien kohtalo adventtitotuuden mukaan vai onko turhaa sapatinviettoni?
2. Moos. 31:14
Siis pitäkää sapatti, sillä se on teille pyhä. Joka sen rikkoo, rangaistakoon kuolemalla; sillä kuka ikinä silloin työtä tekee, hävitettäköön kansastansa.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!

Kiitos kysymästä.

Lepopäivää voit tutkia seuraavista jakeista lyhyesti ja ytimekkäästi;

Päivän asetus; 1 Moos 1:2-4.
Liiton merkki; Hes 20:20 ja liiton merkin syy; 2 Moos 31:12-18.
Päivän luonne; Jes 58:13-14.
Kivitauluihin laki annettu, ja ennen kivitauluja ja kivitaulujen jälkeen on laki "sydämessä" sama laki; 2 Moos 20, 5 Moos 5. -Laissa on 10- ei 9- käskyä.
Tämä laki aina voimassa; Matt 5:17-18, Luuk 16:16-17, Jaak 2:10 (8-13) Ilm 14:12 12:17,
Lain merkitys on kuuliaisuus; 1 Joh 5:2-3, 2:1-6, ja rakkaus 4:8, ja synnin opetus; Room 3.20,31, ja laki on täydellinen Jaak 1:25. Jeesus opetti oikeata lepopäivän viettoa nuhdellessaan fariseuksia, mm.

Tuossa lyhyesti niin että pääset ytimeen kiinni.

Ei tuomita toisinajattelijoita (Matt 7:1) joilla ei ole tietoa lepopäivän historiasta jotka viettävät päivänsä hyvällä omallatunnolla uskossa Jeesukseen käsi sydämellä oman omantuntonsa tiedon määrän mukaan; Luuk 12.47-48. Vuosisatoja on hurskaita mummoja ollut mm. joilla ei tietoa lakiin kohdistuneista muutoksista.

Dan 7:25; -Laki on kokenut ajassa hyökkäystä, ja Jumalan omaa säätämää pidetään arvossa -myös lepopäivää luomisesta saakka ajan loppuun asti. (1 Moos 2:1-4)
Keisarin työvoimapolitiikka muutti päivän sapatilta -viikon 7 päivältä auringon päivälle; sunday:lle v. 321 jkr (Dan 7.25) Suomessa keisarin 321 jkr työvoimapolitiikka astui voimaan 1.1.1973 kun sunnuntaista tehtiin lakimuutoksella viikon 7 päivä.


Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija
ingen pappi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikuinen.piina kirjoitti:

Adventistit jakavat kristityt kahtia
1. sapattia noudattavat
2. sapattia rikkovat
Mitkä seurakunnat kuuluvat Suomessa sapattia noudattaviin järjestöihin ja mistä UT:sta löytyy sapattikäsky?

Mutta mikä mahtaa olla sapatinrikkojien kohtalo adventtitotuuden mukaan vai onko turhaa sapatinviettoni?
2. Moos. 31:14
Siis pitäkää sapatti, sillä se on teille pyhä. Joka sen rikkoo, rangaistakoon kuolemalla; sillä kuka ikinä silloin työtä tekee, hävitettäköön kansastansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu