Punnittua puhetta ehdokkaalta
4
132
Vastaukset
- siishäneltä
http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/vaaligalleria?emer[pn]=vahtera&emer[pd]=&emer[pp]=&emer[pg]=&emer[par]=18_90&emer[pk]=a_asc&emer[po]=#5204
Lue myös kotisivut ja vaalikoneen kommentit, niin moni asia selviää.- tuossablogissaan
Vahtera kirjoittaa mm. näin:
"Suomen huono talouden tilanne voidaan selittää ulkomaalaisille avokätisesti jaetuilla rahoilla. Kehitysapu, Kreikan lainat ja takuutukset, humanitäärinen maahanmuutto, EU-nettojäsenmaksut, ulkomaalaisten ilmainen opiskelu, sosiaaliturvan maksaminen ulkomaille, rikollisten elättäminen vankiloissa paremmin kuin huolehdimme omista vanhuksistamme. Pieni maa maksaa pienistä rahoistaan ulkomaalaisille, joilla pitäisi olla ensisijaisesti itsellä vastuu omasta ja yhteisönsä elämästä. Mutta mutta. Kuka voi vihata omia lapsiaan ja suomalaisten tulevia sukupolvia niin rankasti, että leikkii hyväntekijää velaksi. Aika sottaisen sädekehän siitä saa."
- Totuudellinen
Kyllä ehdokas asiaa puhuu hyvin pitkälti. Jo sillä että lopetettaisiin loisien (ns.pakolaiset) ottaminen maahamme ja kehitysavun lakkauttaminen toisi usean miljardin omaan kukkaroon joka vuosi.
Onhan aivan hullua että otetaan velkaa että saadaan otettua lisää väkeä täysihoitoon ja useassa tapauksessa vielä raiskaamaan ja varastelemaan.
Ja otetaan velkaa että heimopäälliköt saa paksummat kultaketjut ym. muuta mukavaa. Mm.Zimbabween menee rahaa täältä ja johtaja Mugabe vietti hiljan syntymäpäiviä noin miljoonalla dollarilla (arvio alakanttiin uskoisin), järjetöntä hommaa. Monet afrikkalaisetkin on sitä mieltä että kehitysapu tulisi lakkauttaa koska siitä hyötyy vain rikas johto. Niin ja tietysti esim suomalaiset järjestöt ja välistävetäjät.
Rahanmenosta vielä että suomessa on kymmeniä somalijärjestöjä jotka saa rahaa valtiolta tasaiseen tahtiin.
Ja muistakaa että kun pelaatte rayn pelejä annatte myös samalla rahaa somaleille. http://somaliliitto.fi/soke-hanke/- hirmusumma
Nyt on tutkittu, paljonko meiltä menee rahaa pelkästään maahanmuuuton kustannuksiin vuodessa. Se on 700 000 000 euroa! Ja tämä on siis vain yksi pikku osa siitä kaikesta, mitä ulkomaalaisille syydämme.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015040219460846_uu.shtml
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 475908
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?845596Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2505543Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k324706Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494699Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1803939- 1413490
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283136Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.243108Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42971