Punnittua puhetta ehdokkaalta

kannattaa-lukea

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siishäneltä
      • tuossablogissaan

        Vahtera kirjoittaa mm. näin:

        "Suomen huono talouden tilanne voidaan selittää ulkomaalaisille avokätisesti jaetuilla rahoilla. Kehitysapu, Kreikan lainat ja takuutukset, humanitäärinen maahanmuutto, EU-nettojäsenmaksut, ulkomaalaisten ilmainen opiskelu, sosiaaliturvan maksaminen ulkomaille, rikollisten elättäminen vankiloissa paremmin kuin huolehdimme omista vanhuksistamme. Pieni maa maksaa pienistä rahoistaan ulkomaalaisille, joilla pitäisi olla ensisijaisesti itsellä vastuu omasta ja yhteisönsä elämästä. Mutta mutta. Kuka voi vihata omia lapsiaan ja suomalaisten tulevia sukupolvia niin rankasti, että leikkii hyväntekijää velaksi. Aika sottaisen sädekehän siitä saa."


    • Totuudellinen

      Kyllä ehdokas asiaa puhuu hyvin pitkälti. Jo sillä että lopetettaisiin loisien (ns.pakolaiset) ottaminen maahamme ja kehitysavun lakkauttaminen toisi usean miljardin omaan kukkaroon joka vuosi.

      Onhan aivan hullua että otetaan velkaa että saadaan otettua lisää väkeä täysihoitoon ja useassa tapauksessa vielä raiskaamaan ja varastelemaan.
      Ja otetaan velkaa että heimopäälliköt saa paksummat kultaketjut ym. muuta mukavaa. Mm.Zimbabween menee rahaa täältä ja johtaja Mugabe vietti hiljan syntymäpäiviä noin miljoonalla dollarilla (arvio alakanttiin uskoisin), järjetöntä hommaa. Monet afrikkalaisetkin on sitä mieltä että kehitysapu tulisi lakkauttaa koska siitä hyötyy vain rikas johto. Niin ja tietysti esim suomalaiset järjestöt ja välistävetäjät.

      Rahanmenosta vielä että suomessa on kymmeniä somalijärjestöjä jotka saa rahaa valtiolta tasaiseen tahtiin.
      Ja muistakaa että kun pelaatte rayn pelejä annatte myös samalla rahaa somaleille. http://somaliliitto.fi/soke-hanke/

      • hirmusumma

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      172
      22237
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9440
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      28
      7421
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      323
      6619
    5. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      79
      6291
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5904
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      33
      4920
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      94
      4565
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      97
      4319
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe