Ukrainan tilanne on tulenarka ja kärjistyy varmasti vielä. länsimainen media on syyllisen löytänyt, ja epäilylle ei löydy sijaa. Sopivasti valmistellaan asetoimituksia Ukrainan "vapaalle" valtiolle, 220 vuotta sodassa olleen valtion taholta. En ole Putinin kannattaja, mutta olisi kiva kuulla muutamaan asiaan vastaukset. Mitä USA tekisi jos Venäjä aloittaisi sotaharjoitukset vaikka Kanadassa tai Meksikossa? Veisi sinne joukkoja rajan pintaan sotisovassa? Eikö USA ja Venäjä sopineet ettei Nato laajenna vaikutuskenttäänsä itään? Kuinka monta sottaa on USA aloittanut ja kuinka monta Venäjä? vaikka viimeisen 100 vuoden aikana.
Sota tullaan saamaan aikaan, propagandakoneisto tarjoaa helppoja analyyseja meille median välityksellä, ja aina on vastapuolen johtajana mielenvikainen despootti joka voidaan rauhan nimessä listiä. Kyseessä on aina ja tulee aina olemaan asekaupan voitot, ja sodat joissa ei yhteiskunnan kerma tule vertansa valuttamaan.
Kuka lietsoo sotaa?
7
167
Vastaukset
- ryssänhelvetti
Turpa kiinni paskaryssä!!! Me ei sinun ryssäpaskapropagandaa sulateta!!!
Ja sitenniin venäjä, koska se on syvältä ryssänperseestä oleva paskakaatopaikka. Oikea maailmanlopun persiinura kaikkine valehtelevine ja kieroine, ylimielisine ryssineen päivineen!!! Toivottavasti asteroidi tuhoaisi koko paskakasan nimeltä venäjä!!- vielähullumpi
HULLU
- Anonyymi
onko sinulla lääkitys kohdallaan ilmeisesti ei kannattaisi käydä lääkärissä
- NäinMeillä
"Sopivasti valmistellaan asetoimituksia Ukrainan "vapaalle" valtiolle, 220 vuotta sodassa olleen valtion taholta. "
Niin, onneksi Venäjä on kovasti kunnioittanut tuota Ukrainan vapautta eikä ole lainkaan antanut aseita kenellekään alueella ;)
"Eikö USA ja Venäjä sopineet ettei Nato laajenna vaikutuskenttäänsä itään? "
Tietääkseni eivät. Naton jäsenyyden savat vapaasti valita ne valtiot jotka niin haluavat. On toki Venäjälle kiusallista että juuri kukaan ei halua olla sen kanssa liitossa ja muut lähinnä pelkäävät sitä mutta niin makaa kuin petaa kuten sanonta kuuluu.
"Kuinka monta sottaa on USA aloittanut ja kuinka monta Venäjä? vaikka viimeisen 100 vuoden aikana."
Kumpikin on aloittanut joitakin sotia ja molemmat ovat olleet osallisena joko suoraan tai välillisesti lukemattomissa sodissa. Hankala sanoa kumpi on kunnostautunut enemmän tällä saralla.
Silti USA:n pitää tehdä jotain oikein kun niin monet valitsevat sen mielummin liittolaisekseen kuin Venäjän. - Kv_juristi
Venäjä on osoittatunut täydellisen piittaamattomuutensa hyväksymistään kansainvälisistä laeista ja allekirjoittamistaan sopimuksista. Venäjä on osoittatunut täydelliseksi imperialistiseksi roistovaltioksi. Vähemmistöilleen omassa maassa Venäjä on edelleen, Leniniä siteeraten, kansojen vankila.
NATO:lla ja Venäjällä ei ole koskaan ollut mitään NATO:n laajenemista koskevaa sopimusta. NATO ei ylipäätään ole mikään valtio, mutta valtiot voivat anoa NATO:n jäsenyyttä. Monet maat ovat tehneet niin roistovaltio Venäjän pelossa.
Mainittakoon esimerkkinä Venäjän sopimusrikkomuksista sopimus, jossa Ukraina luovutti alueensa ydinaseet Venäjälle. Tässä sopimuksessa Venäjä takasi Ukrainan rajojen koskemattomuuden. Miten kävikään? - Sakari42
"NATO:lla ja Venäjällä ei ole koskaan ollut mitään NATO:n laajenemista koskevaa sopimusta. NATO ei ylipäätään ole mikään valtio, mutta valtiot voivat anoa NATO:n jäsenyyttä. Monet maat ovat tehneet niin roistovaltio Venäjän pelossa"
NATO perustettiin Neuvostoliiton aikana kommunismin laajentumispyrkimyksiä vastaan. Nyt kommunismi ja Neuvostoliitto on hajonnut yli 20 vuotta sitten. Siksi ei ole mitään perustetta koko NATON olemassaololle, Se on nykyään tähdätty Venäjää vastaan. Onkin kovin kummallista, että joku kansainvälinen sotilasliitto on olemassa vain jotain tiettyä maata vastaan. Sellainen on rasismia ja vainoharhaisuutta. Venäjä ei ole uhka millekään maalle, joka haluaa rauhanomaista yhteistyötä sen kanssa. Mutta on selvää, että jos NATO tai EU pyrkivät luomaan sen ympärille sotilaallisen uhan, Venäjä reagoi siihen. Tämä on tausta myös Ukrainan kriisille.
Oikea ratkaisu Ukrainan kriisiin onkin se, että Ukraina ryhtyy kehittämään rauhanomaista yhteistyötä, kauppaa ja kulttuurisuhteita Venäjän kanssa. - thatsthefact
Nato on USA:n työkalu päästä käsiksi Venäjän valtaviin luonnovaroihin.
Miksi natoa muuten pidettiin hengissä neuvostoliiton kaaduttua?
Kansainvälisellä lailla pyyhitään yleensä persettä mm. Gazan massamurhassa, mutta nyt se taas propagandamielessä kaivettiin pentagonin roskista esiin.
Sotaa lietsoo USRAEL, joka on siis sionistipankkiirien rahoittama usan hallinto.
Maailmanherruus tai pelko dollarimaailman tuhosta on motiivi, kun maidanissa kurjallisto naton huumeilla ja aseilla aloitti 3.WW:n.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443