http://mvlehti.net/2015/03/30/sabotoiko-suomen-tulli-alkoholilahetyksia/
Tämä jos on totta niin en tiedä pitäsikö itkeä vai nauraa.
Laskekaa typerä markka aikaa vieläkin elävä eduskunta sitä verotusta muiden EU maiden tasolle niin netti tilailu ja haku virosta loppuu. Ei ole nykyaikana (internet) ja EU aikana toimiva ratkaisu periä selvästi korkaempaa alkoholiveroa kuin muut EU jäsenmaat. Silloin markka aikana kun ei oltu EU:n jäsen eikä ollut mitään internettiä alkon monopoli toimi hyvin, mutta ei toimi enää. Ihan sama veikkauksen ja ray:n monpoli. mennyttä aikaa nykyään internet aikana jotka pitää purkaa, mutta minkäs sille voi kun täällä jotkut elää yhä 1980 luvulla vaikka on jo vuosi 2015. Toivottavasti tulevissa vaaleissa suunta muuttuu. Siellä on jo Pelkonen Lepomäki yms ihan asiallisa tyyppejä jotka tajuaa nykytilanteen, mutta se ei riitä.
Sabotoiko Suomen tulli alkoholilähetyksiä?!
8
98
Vastaukset
- eivoiollatottaa
Lainaus:
Viinakauppa.eu
Meillä on ollut paljon ongelmia tullin kanssa. Muutamia paketteja on ihan selvästi rikottu koska niissä on kengän pohjan kuvia ympäriinsä.
Mutta silti, me ollaan taattu se että asiakkaat saavat paketit niin lähetellään niitä sitten vaikka kolminkertaisena sitä varten on vakuutukset :)
Eli sis se on totta, että suomen tulli rikkoo tahallaan paketteja.- Hehehehhheeee
No nii joo. Mees ny ja pistä kättä kikkeliin.
- 4000n_euron_pullot
En aio lukea tuota linkitettyä sivua, koska sen päälle läiskyy mainoksia. Oletetaan, että olisi luotettavaa tietoa että joku taho tahallaan rikkoo lähetyksiä. Missä vaiheessa se tapahtuisi? Lähettäjän vaiko vastaanottajan päässä? Jos Suomessa, niin ennen kuin tulli käsittelee lähetystä vai sen jälkeen? Mistä tulli tietäisi, minkä lähetyksen se voi rikkoa, jos tavoitteena olisi sabotoida niitä tilauksia, joista veroja ei olla maksettu tai aiottu maksaa Suomeen? Avattaisiinko lähetys ensin, pantaisiin mukaan muistutuslappu ja sitten monotettaisiin mosoksi? Kuka sitten korvaa tilaamani ainutlaatuiset historialliset pullot? Ei kai kukaan koska ne ovat korvaamattomia.
- hylkeenryystäjä
Minä sukellan pulloni ahvenanmerestä ja juon sisällön muovimukista. Tulli potkikoon tyhjää (laatikkoa).
- absinttia
hei se oli aprillipäivä eilen.....
- Monoovaan
Heh, heh...kengänjälkiä. Oliko minkäkokoinen, jos 49 niin Iso-Arskahan se ollut asialla. Lötjösellä on pienempi kenkä. Voisiko sen kuvion skannata ja lähettää tänne ?
- Silläkehutaan
Epäilemättä. Kaikkihan ovat valtion omaisuutta.
- sdsdsddsd
Suomalaisissa virastoissa on sellanen pikku vika, että siellä voi mikä tahansa kuukuna kävellä hoitamassa intelligenttejä juttujansa, eikä kukaan tee niistä mitään ilmoitusta. Pääasia, että ovat euroopasta tai amerikasta riippumatta siitä, kuuluvatko virastoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891869Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3041514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em84992- 51987
- 56967
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤55932- 67924
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40911