Tänään lehdessä kotipitzan mainos kolme pitzaa kahden hinnalla, mutta eipäs ole tarjous voimassa ja jouduin maksamaan kolmesta.
Mitä tehdä? Kuluttaja-asiamieheen vissiin otettava yhteys kun ei toi palvelunumerokaan vastaa!
Mitä tehdä? Kuluttaja-asiamieheen vissiin otettava yhteys kun ei toi palvelunumerokaan vastaa!
Vastaukset 16
Vanhimmat
pizzerian selitys asiaan?
Pizzeria sanoi et tarjous ei ole voimassa arkipyhänä ja mainos tullut vahingossa lehteen.
Kolmen tunnin soittelun jälkeen pääsin läpi palauta numeroon ja lupasivat käsitellä asian tällä viikolla.
Äsken sitten soittivat ja lupasivat korjata asian edukseni. Syy kuulemma lehden eikä heidän.
Soitin jo kuluttaja-asiamiehellekin ja hänkin piti mainosta harhaanjohtavana..
liian tutulta. Kotipitsalla on ennenkin tullut vastaavia "vahinkoja". Sanoivat, että etu on niin kohtuuton, että kuluttajasuojakaan ei pure.
Näin saavat asiakkaan käymään heillä joka kuitenkin sitten ostaa jotain.
Uskomatonta että jaksat tuollaisen metelin nostaa yhden pizzan takia. Kuulut ilmeisesti ihmisryhmään jota en koskaan tule ymmärtämään.
mun mielestä vielä uskomattomampaa on se, että Kotipizza ei voinut antaa sitä kolmatta pizzaa ilmaiseksi, vaikka olivat itse tehneet virheen!
On ihan sama on kyseessä henki vai tikkari, kun puhutaan PERIAATTEISTA. Jos tässä saa lipsua joku, niin kohta niin tekee kaikki ja aina vain pahemmin. Siksi niitä sääntöjä ja kieltoja ylipäätään pitää meidän riesana olla.
Ei mielestäni mitään ruikutusta vaan ASIAA sitä on pakko pitää asiakkaan puolensa kun isot ketjut yrittää kusettaa....olisin minäkin ko.asiasta ottanut yhteyttä ja varmaan sinä olet niin suurituloinen tai naiivi että annat itseäsi "pyörittää" minä en.
Kotipitza on sinänsä ok firma etten ikinä ainakaan tähän menessä ole huonoa tuotetta saanut ja palvelukin pelannut toivomusteni mukaisesti.Olen ehkä valittaja kerran oltiin kaveriporukalla (kaikki aikuisia)syömässä ja otettiin hampparit yhestä kansanvälisestä isosta ketjusta niin kaverilapas puutuikin omastaan yksi pihvi vaikka piti olla tupla...hän siihen että kyllä tää kelpaa mutta en ja marssin asiallisesti asian korjaamaan ja korjaantuikin sitten jos kerran on maksettu kahdesta pihvistä niin se toinen ei sitten ole ylähuuli!!!Asia kyllä korjaantui nopeasti ja ert.asiallisestikkin vielä.
On törkeää että laitetaan omat kämmit lehtipainon syyksi jos kerran virheellisiä mainoksia päästetään muutenkin painoon se on asiakkaan harhautusta olisivat korvanneet asian sitten vaikka lahjakortilla se olisi ollut reilua.Kuka meitä puolustaa jos annamme kaikissa pienissäkin asioissa meitä pieniä ihmisiä pompottaa kun me itse puuttumalla epäkohtiin ja tässä se oli kyllä melkoisen suora sellainen.
Mitäs muuten opiskelet kun et osaa edes oikeinkirjoitusta? Olisikohan saamasi kohtelu johtunut siitä että vaadit PITZAA etkä Pizzaa.
Voihan olla ettei kotipizzalla ole edes ensimmäistä valikoimissaan.
LOL
Ei ole sinunkaan oikeinkirjoituksessasi kehumista. Opiskelisit vähän ;-)
Taikureiden ei tarvitse osata oikeinkirjoitusta, opiskelijoiden täytyy. =)
Opiskelen taikuriks
Ei ole mahdollista. Taikureiksi synnytään, ei opiskella. Sitäpaitsi sanoit olevasi köyhä. Taikurit eivät ole köyhiä, katso vaikka Copperfieldia.
Kait oon sit köyhä taikuri joka syö nyt ilmaispitsaa
lallatilaaa... vai pizzaa... mä pyydän yleensä pittzzaa .)
Pakko heittää tähän väliin tällaista pilkunnussintaa. ;)
Todennäköisesti Kotipizza ei ole tuossa tapauksessa täysin korvausvelvollinen (jos nyt yhdestä pizzasta haluaa korvauksia!), vaikka mainos koskeekin Kotipizzan tuotteita. Jos mainos on painettu väärän päivän lehteen, painotalo tai lehti on vastuussa virheestä. Mikäli mainos oli oikean päivän lehdessä, mutta sisällössä oli virhe, se on mainoksen tehneen mainostoimiston ja/tai Kotipizzan vastuulla. Tämä riippuu siitä, oliko Kotipizza hyväksynyt mainoksen ennen sen painoon viemistä. Silloin Kotipizza on "hyväksynyt" mainostoimiston virheen, jolloin vastuu on Kotipizzan. Kotipizza olisi korvausvelvollinen vain siinä tapauksessa, että painovirhe olisi johtunut sen tekemästä mokasta.
Kyllä kotipizza on vastuussa asiakkaalleen virheellisestä mainoksesta ja voi sitten vaatia korvausta virheen tehneeltä julkaisijalta.
Asiakas on pizansa ansainnut.
Toisaalta 3 pizzaa 2 sijasta ei luulisi olevan iso juttu kotipizalle jos haluaa mainetta pitää yllä. Kysehän oli vain yhden päivän aikajaksosta.
Mielestäni tämä kuittitakuu on enemmänkin yritys peitellä sitä ettei kaikkia lyödä kassaan ja voidaan tällä tavoin naamioda muka kampanjaksi..
mitäs mieltä tästä olette.. asiakkaana nähnyt.