olen vasta muuttanut koivukylään.. mikä tää koivukylän pelottava ostari juttu on?? oon sen läpi öisin kulkenu, mitään ei oo vielä näkyny.. liekköhän taas turhaa mustamaalausta vai mitä ootte mieltä???
kertokaapa
koivukylästä
132153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ostarialueella tarkotetaan??
Joidenkin turhaa panettelua aluetta kohtaan.Itse asunut jo 70-luvulta lähtien Koivukylässä ja enpäs ole ongelmiin koskaan törmännyt.Tietysti jos omalla käyttäytymisellä lietsot riitaa ei se ole alueesta edes kiinni.Ihan voit rauhallisella mielellä täälläkin asua ja oleskella.Nyt tietysti joku heittää jonkun esimerkin kun nähnyt tai kuullut jotain =) Joka lähiössä sattuu ja tapahtuu joskus.Siitä ei pääse eroon koskaan.
Tuli aikoinaan asuttua HOAS:illa Rasinkatu 10:ssä ja nykyäänkin kusetetaan koiria iltaisin siellä sun täällä ympäri Havukoskea. Totta puhut. Jos en ihan väärin ole lukenut, niin eikö siellä tuommoiset 8000 ihmistä elele, eli parin keskivertokunnan verran väkeä. Olisi tosiaan ihme, jos ei siellä koskaan kukaan saisi hepulia.
päihdeongelmaisia ja maahanmuuttajia paljon.
poliisilla paljon hälytyksiä,eli rikoksia tapahtuu.
Hyvää se,että asunnot pääkaupunki-seudun halvimpia.
Koko itä/pohjois-vantaa on ns. rähinäseutua eli slummia. Mikkola, korso, havukoski, koivukylä yms.
Samoin Itä-Hki: jakomäki, kontula, myllypuro yms.
Juoppoja, jengejä, pakolaisia, työttömiä, rettelöitä, autovarkauksia, puukkohippasia, rikoksia yms...
Se selviää tilastoista ja tosielämästä.
En muuta koskaan moiseen slummiin.
Ehdotankin vaihtokauppaa, vantaa antakoot espoolle lentoaseman seudun, me annamme teille espoon-keskuksen.
Niin se passais hyvin kuntien linjauksiin ;)
Mikä onkaan Espoon-keskus?
Pistäppä sitten pari tilastoa josta moiset faktat selviää.
Itse olen asunut Myyrmäessä, Jokiniemessä, Havukoskella ja nyt Koivukylässä. Paikkana päihittää nuo muut. Muualtakin olisin asunnon saanut, mutta tänne palasin muutamien muualla asuttujen vuosien jälkeen. Joka lähiössä on ne ns juopponsa ja häirikkönsä. Ei Koivukylä ole sen pahempi. Taas joku puhuu parempaa tietoisuuttaan ja tekee omia johtopäätöksiä. Sanoppa mikä olisi juoppo ja häiriköinti vapaa lähiö jossa asuu yli 5000 ihmistä? Et sellaista löydäkkään. Veljeni asuu Espoon Keskuksessa ja pari ystävää Olarissa ja Tapiolassa. Ne vasta slummia onkin jos sille tielle lähdetään. Poltetaan kapakoita, puukotetaan ihmisiä ja sen sellasta.
slummia on, törkeen ällö lähiö. se joka muuta väittää on joko a)köyhä kaupungin vuokralainen joka ei saa kämppäänsä vaihdettua, b)alkuasuja joka ei paremmasta tiedä tai c) ostanu just pöljänä ylikuumenneilta markkinoilta isolla lainalla kämpän; -ei myönnä että mitään vikaa olisi ettei muut pitäis pöljänä eikä osakkeen hinta laskis (laskee kuitenki ja Koivikses JOKA kämppä on ylihintainen).
Parasta alueessa on VR:n rata: vauhdikasta etenemistä pois alueelta!
Koivukylähän on pääasiallisesti rivi- ja pientaloasutusta. Koivukylä sekoitetaan tosin usein Havukoskeen, jonka keskusta (kirjasto,postit jne.) kutsutaan Koivukylän keskukseksi. Se "slummi" (käyvisitte joskus oikeassa sellaisessa!) josta sinäkin niin paljon tiedät on siis Havukoskea tai Asolaa.
..ja itse asun opiskelijakämpässä täällä. Enkä erityisemmin pidä täällä oleskelusta, sillä en pidä lähiöistä. Koko Vantaa kun on pelkkää lähiötä..
Ei kyllä tuokaan oikeata tietoa. Et varmaan ole kauaa edes asunut, kun tuollaista väität. Kyllä edelleen Koivukylä on ostari/aseman seutu. Vanhaa Koivukylää sitten omakoti-ja rivitalo alue radan toisella puolella, siinä ennen Malminiittyä. Havukosken raja mennyt jo noin 30 vuotta kentästä Koivukylän koululle päin joka on siinä pitkän mäen varrella. Itse olen Koivukylässä asunut jo vuodesta 1973 jolloin Koivukylä oli vielä Kirkonkylää. Oma postinumerokin saatiin vasta muistaakseni 74 tai 75. Että näin.
Jos sä kävelet täällä päin yhtään, niin voit helposti huomata, että rataa ylittäessä (koivukylänväylää eurosparin puolelta kirjastolle päin) on kyltti, josta alkaa havukoski. Kun taas menet vastaavaa tietä toiseen suuntaan ja jatkat koivutietä, saat mennä hyvän matkaa ennen kuin koivukylä loppuu.
Tässä kartta:
http://kartta.vantaa.fi/fin/map/alligator.asp?MapName=BigMap&MCEasting=2558402&MCNorthing=6690641&MapId=10&Resolution=4&Theme=null
se kyltti ei ole siinä ollut montaakaan vuotta.itse asiassa on valokuvia 90 luvun alussa otettuja joissa lukee koivukylä.ei todellakaan tarkoita,että koko alue havukoskea.havukosken kyltti on peijaksentiellä sillan kohdalla mistä havukoski oikeasti alkaa.kentän kohdalla.näin on aina ollut.alkuperäiset koivukylän asukkaat tietävät tasan tarkkaan mikä on mitäkin.ja tuo kartta näyttää sen vanhan koivukylä alueen kyllä.jos täällä olisit kauemmin asunut kuin alle 10 vuotta tietäsit kyllä mikä on vanhaa ja mikä uutta koivukylää.laitan ihan huvin vuoksi nettisivun joka on vuodelta 1998.siihen aikaan koivukylä oli koivukylä ei havukoski.havukoski alkaa vasta siellä missä on palvelutalokin jos sekään sitten sinulle sanoo mitään.
http://www.europan.fi/vanhat/fin/e5/vantaa_ohjelma.html
http://www.europan.fi/vanhat/fin/e5/vantaa.html
Rauhallista asumista!
Koivukylässä on sangen rauhallista, täällä on tullut asuttua viime syksystä lähtien. Välillä meinaa käämit palaa alakerran naapurien huutamiseen perjantain ja lauantain välisenä yönä, mutta nyt on jo muutto edessä omakotitaloon, toivottavasti pian.