Pentti Oinonen nosti viime syksynä alkaneen lokaamisen muutama viikko sitten uudelleen esiin. Hän väitti Sipilän ja tämän suvun hyötyneen kymmeniä miljoonia euroja haja-asetusalueen jätevesien käsittelyä koskeneesta niin sanotusta paskalaista.
Sipilä on ollut osakkaana jäteveden puhdistimia valmistavassa Green Rock- yrityksessä, mutta yritys ei osakkuuden aikana maksanut lainkaan osinkoja. Sipilä on luopunut osakkuudesta, eikä ole hyötynyt mukana olosta euroakaan.
Hänen suvullaankaan ei ole mitään tekemistä yrityksen kanssa. Mukana on yksi Sipilä, mutta hän ei ole sukua Juha Sipilälle.
Perussuomalaiset levittävät perättömiä väitteitä Sipilästä. Valheiden levittäminen on vastenmielistä, Laaninen kuittaa.
Sipilä on ollut osakkaana jäteveden puhdistimia valmistavassa Green Rock- yrityksessä, mutta yritys ei osakkuuden aikana maksanut lainkaan osinkoja. Sipilä on luopunut osakkuudesta, eikä ole hyötynyt mukana olosta euroakaan.
Hänen suvullaankaan ei ole mitään tekemistä yrityksen kanssa. Mukana on yksi Sipilä, mutta hän ei ole sukua Juha Sipilälle.
Perussuomalaiset levittävät perättömiä väitteitä Sipilästä. Valheiden levittäminen on vastenmielistä, Laaninen kuittaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kiistää, että hänen puolueensa olisi aloittanut lokakampanjan keskustan puheenjohtajaa Juha Sipilää vastaan.
että Oinosen yksityisvalehtelua..
TAISTOLAISKAUDEN yya-nuori PUOLUESIHTEERI TIMO LAANINEN tietysti kieltää kaiken, VARAKKAIDEN PERHEYHTIÖIDEN VERONVÄLTTELYKONSULTTI MATTI VANHANEN JA PASKALAKIA VARTEN HÄRVELEITÄ MYYNYT JA POLIITTISESTI SÄÄDELLYILLÄ MARKKINOILLA RIKASTUNUT JUHA SIPILÄ
Yrittäjyysvajeesta kipeästi kärsivä Suomi on huudattamassa pääministeriksi keskustataustaista yrittäjää, jonka kaikki huippusuoritukset on tehty poliittisesti säädellyillä markkinoilla. Paskalakikuvio on tästä vain jäävuoren huippu. Mutta Suomi ei nouse sillä, että me sälytämme päällemme tiukkaa, pakottavaa lainsäädäntöä ja yritämme sitten rustata kasaan härveleitä, jotka toteuttaisivat noita sääntöjä.
EI OLIGARKKITYYPPEJÄ hallitukseen. Vanhanen on varakkaiden perheyritysten veronvälttelykonsultti ja Sipilä on tehnyt miljoonaomaisuutensa pakkopaskalakia hyväksikäyttäen ja sitten monimutkaisilla järjestelyillä siirättänyt rahansa perheelleen säätiöittäen ja nyt näyttelee palkansaajaa http://m.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2015/2015032719432582_eb.shtml Sipilän sijoitusyhtiö Fortel Invest Oy omisti yrityksestä Sipilän mukaan noin viidesosan. – Siinä on aika monimutkainen malli, jossa ensimmäisessä vaiheessa ei siirry ollenkaan rahaa. Summa ei ole vielä selvillä, se on pitkän tähtäimen suunnitelma. Enkä niitä (summia) haluaisi edes lähteä avaamaan, Sipilä vastasi tuolloin.
KESKUSTALLA EI VAALEISSA OLE KANNATUSTA, VAIN SIPILÄLLÄ, JA NYT PUOLUE ON PELOISSAAN, ETTÄ KANNATUS SIPILÄN PASKAPAKKOLAKIHYÖDYN TAKIA MENETETÄÄN, SIPILÄ TOIMI POLIITTISESTI SÄÄDELLYILLÄ MARKKINOILLA ja SIIRSI OMAISUUTENSA PERHEELLEN MONIMUTKAISIN JÄRJESTELYIN. Ja Sipilä lähti politiikkaan muka palkansaajana ilman omaisuutta.
Tämä ei ole moraalista eikä sopivaa demokraattisten maiden ministereille, että heidän taustastaan liittyy rikkaiden verovälttelyä samalla kun Vanhanen ja Sipilä lätkivät muille veroja hallituksessa Venäjän oligarkkien tyyliin.
Huomatkaa kuinka Vanhasen ja Sipilän puuhista valtaeliitin media vaikenee samaan aikaan kuin Wahlroos on jatkuvan tarkastelun alla VAIKKA WAHLROOS EI PYRI PÄÄMINISTERIKSI TAI HALLITUKSEEN (tukee kyllä ehdokkaita).
https://www.suomenuutiset.fi/miksi-sipila-vaikenee-paskalakibisneksestaan/
Green Rock on parhaina vuosinaan myynyt tuhansia, mahdollisesti kymmeniä tuhansia pienpuhdistamoja Suomeen ja kerännyt yhteistyökumppaneineen kymmenien miljoonien eurojen bruttomyynnin. Nyt ollaan umpikujassa.
SIPILÄ TOIMI POLIITTISESTI SÄÄDELLYILLÄ MARKKINOILLA KERÄTEN RAHAA PERHEELLEEN PAKKO-PASKALAIN AVULLA
https://www.suomenuutiset.fi/miksi-sipila-vaikenee-paskalakibisneksestaan/
Kuvio on ruma, mutta tulee samalla paljastaneeksi karulla tavalla, mistä paljon mainostetussa cleantechissä on oikein kyse: Suuret massat pakotetaan maksamaan alati tiukkenevan ympäristölainsäädännön varjolla, jolla luodaan harvoille ja valituille rahastusautomaatti. Matias Turkkila
MITÄ TÄSTÄ PITÄÄ AJATELLA JA MIKÄ ON SIPILÄN ROOLI? SIPILÄ RAHASTI PAKKOLAILLA HAJA-ASUTUSALUEIDEN KANSALAISIA HANNELE POKAN SIVUSTATUELLA
https://www.suomenuutiset.fi/miksi-sipila-vaikenee-paskalakibisneksestaan/ Mikä on Juha Sipilän rooli tässä kaikessa?Laitteiden myynnin huimin kasvuvauhti koettiin aikana, jolloin keskustajohtoinen hallitus nuiji kansan vihaaman paskalain läpi soraäänistä piittaamatta. Tulitukea annettiin keskustalaisen Hannele Pokan johtamasta ympäristöministeriöstä. Green Rock viritti toimintaansa siten, että se olisi pystynyt valmistamaan valtavan määrän laitteita.
SIPILÄN TAPPIOTULOKSET OVAT KIRJANPIDOLLISET ja juuri tästä syystä yhtiöissä tehdään oikaistu tuloslaskenta, jossa virallisen tuloksen perusteella tehdään muokattu todellisen tuloksen paljastava laskelma, teknisesti eliminoidaan erilaiset joustot, joilla virallista tuloslaskelmaa manipuloidaan. Joustojen eliminoimisen jälkeen saadaan vertailukelpoinen tulos eli kansankielellä kusetukset pois ja todellinen tulos esiin. MITEN TEEN SIPILÄN FIRMASTA OIKAISTUN TULOSLASKELMAN, OHJEET http://smallbusiness.chron.com/adjust-balance-profit-loss-report-42053.html
ei nyt pitkälle pötkitä..
Hiihihihih. Siihenhän se kauppiaitten rumba PÄÄTTYI: "..tajohtoinen hallitus nuiji kansan vihaaman paskalain läpi soraäänistä piittaamatta..."
Eipä oo tuon Keskustajohtoisen hallituksen tekemän muutoksen jälkeen kauppiaita kierrellyt:D
Lipposen hallitusten jäljiltä ne paskakaivokauppiaat kierteli maakuntia kauppaamassa laitteitaan:D
Ota ne KATKERUUDEN lasit silmiltäsi ja katso totuutta ilman suodatusta silmiin.D
jutussa haisee Satu Hassi..
Mitäpä Iltalehti välittää maaseudun pienituloisista. Velkavankeuteen vaan.
Slunga-Poutsalo pakenee puskaan hädissään ja sopertelee kysessä olevan Oinosen ja Sipilän kahdenkeskinen asia, ei puolueen. Persujen lehdessä Turkkila on tehnyt kaksi solvausjuttua, tämä lienee sitten Turkkilan ja Sipilän kahdenkeskinen juttu.
Huvittavin on tuo Oinosen puolustus. Jonkun pitää todistaa hänen valheensa vääriksi. Oikeuskäytännössä väitteen esittäjällä on aina todistustaakka, eli rattijuoppoudesta tuomittu Oinonen pyöräyttää asian toisinpäin ja rupeaa leikkimään lasta.
http://yle.fi/uutiset/perussuomalaiset_puolustautuu_keskusta_alentuu_marttyyrin_rooliin/7904568
JUHA SIPILÄN JA MATTI VANHASEN VEROVÄLTTELIJÖIDEN HALLITUS OLISI TODELLA VAARALLINEN KOKEILU SUOMESSA
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/jatevesista-mokkilaisille-iso-urakka/318838/
http://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/green rock oy/14622628?_ga=1.110351237.1675516455.1427914802
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/jatevesista-mokkilaisille-iso-urakka/318838/
Kempeleläinen Greenrock Oy on markkinajohtaja Suomessa näiden järjestelmien valmistajana. Myyntijohtaja Heikki Raution mielestä viranomaisten pitäisi nyt ryhdistäytyä. Viranomaisten pitäisi lähteä patistelukierrokselle asukkaiden luo.
Green Rockista kuuluu suuri osa oululaisen sijoittajan Juha Sipilän Fortelille ja Huhdan suvulle. Green Rockin liikevaihto oli vuonna 2008 noin 3,7 miljoonaa euroa.
Huhta sanoo, että Green Rock tavoitteli noin kuuden miljoonan euron myyntiä, joka ottaa ehkä useita miljoonia euroja takapakkia. - Myynti on pudonnut tosi paljon, Huhta lisää
http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=1197575
Sipilän omistaman "pönttöfirman" Green Rockin liikevaihto 2007-2010 oli 8 miljoonaa!
--------------------------------------------------------------------------------
Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen syyttää perussuomalaisia puheenjohtaja Juha Sipilään (kesk) kohdistuneesta lokakampanjasta.
Perussuomalaisten kansanedustaja Pentti Oinonen on kertonut Sipilän tienanneen kymmeniä miljoonia euroja yritysellä, joka "pakkomyi" puhdistuslaitteita jätevesiasetuksen turvin. Näin Oinonen kertoi asiasta viime viikolla perussuomalaistaustaisessa Suomen uutiset -lehdessä.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/keskusta-syyttaa-perussuomalaisia-lokakampanjasta/4957866
Keskusta puoluesihteeri Laaninen tunnustaa, että Sipilä on aikaisemmin ollut mukana kyseisessä yhtiössä (Green Rock) mutta ei ole muka saanut osinkoja, kokouspalkkioita tai mitään muitakaan tuloja yhtiöstä.
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/jatevesista-mokkilaisille-iso-urakka/318838/ Laaninen valehtelee! Tässä alla on linkki vuoden 2008:n Kaleva-lehden uutiseen, jossa sanotaan kuinka Kempeleessa oleva Green Rock Oy on nyt markkinajohtaja Suomessa jätevesijärjestelmien valmistajana.
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/jatevesista-mokkilaisille-iso-urakka/318838/
Tässä alla on kauappalehden ilmoittamat Green Rockin tilitiedot vuodelta 2011
http://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/green rock oy/14622628?_ga=1.110351237.1675516455.1427914802
Tässä linkissä kerrotaan että vuoden 2009-2010 Green Rockin liikevaihto oli 4.3 mijoonaa euroa ja sittä ennen 2007-2008 liikevaihto oli 3.7 miljoonaa euroa ja kauppalehti toteaa että Green Rockista kuuluu suuri osa oululaisen sijoittajan Juha Sipilän sijoittajayhtiö Fortelille ja Huhdan suvulle. http://www.kauppalehti.fi/uutiset/sekoilu-jatevesilaissa-romautti-myynnin/Kqrgfmb2?_ga=1.50589737.1675516455.1427914802
Siis yhteensä vuosina 2007-2010 Sipilän osa omistama Green Rockin liievaihto on ollut 8 miljoonaa euroa..siis kuka uskoo sitä että Sipilä ei olisi muka tästä yhtään tienannut??
jotunee pyytämään anteeksi valehteluaan Siplästä..
Oinonen on oikeassa ja totuus tulee voittamaan vääryyden. Olisi jo Laanisenkin se ymmärrettävä. Mitä Keskusta luulee voittavansa tällaisella vaalivoitolla. Saa lopullisesti kaikki syyt niskoilleen taloutemme tuhosta.
mikään muutu totuudeksi, jotain muuta kaivataan..
"Valtioneuvoston vuonna 1998 hyväksymissä vesiensuojelun
tavoitteissa vuoteen 2005, ympäristöministeriön sen perusteella tekemässä toi-
menpideohjelmassa, vuonna 2000 voimaan tulleessa uudessa ympäristönsuojelu-
laissa kuin myös maaliskuussa 2001 voimaan tulleessa vesihuoltolaissa."
SIIS. Tutkimus- ja Tuotekehitysprojektin lähtökohta on 2000 voimaan tullut ympäristölaki JA 2001 voimaantullut vesihuoltolaki.
"Osana Teknologian kehittämiskeskuksen (Tekes) Vesihuolto 2001-tutkimus-
ohjelmaa sekä ympäristöministeriön ympäristöklusteriohjelmaa käynnistettiin
Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) johdolla keväällä 1998 projekti Haja-asu-
tuksen jätevesien käsittelyn tehostaminen - Hajasampo. Varsinaisen tutkimusosuu-
den rahoittajina ovat olleet Tekes, ympäristöministeriö, maa- ja metsätalousminis-
teriö sekä SYKE. Muut, rahoituksellisesti ja työpanoksellaan hankkeeseen osallis-
tuneet tahot ovat Pyhäjärven suojelurahasto, Lounais-Suomen ja Pirkanmaan ym-
päristökeskukset, Säkylän, Yläneen, Euran, Oripään ja Köyliön kunnat, Green Rock
Oy, Envitop Oy, Propipe Oy ja Biolan Oy. Yhteistyötä on tehty lisäksi muutamien
muiden alan yritysten sekä saman aihepiirin parissa toimivien kehittämishankkei-
den kanssa. Viimeksimainituista keskeisimpiä ovat olleet Kangasalan Vesijärvi-
projekti, Lappajärven LIFE-projekti ja Varsinais-Suomen Agenda 21 -projekti."
Projektissa kehitettiin kaikkia jäteveden käsittelyjärjestelmiä niin että noiden edellamainittujen lakien puhdistuteho saadaan aikaan. Mukana laitteiden- ja menetelmien kehittäminen. TARKOITUKSENA EI ollut asetuksen aikaansaaminen. SE selviää heti kun tuohon loppuraporttiin tutustuu.
https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/40564/SY_491_osa_1_alku.pdf?sequence=19
Eikö Oinonen enää pääse eduskuntaan muuten kuin valehtelu kamppanjalla, heikot on eväät, eikös tämä heppu puhunut kerran eduskunnan pöntössä Jumalastakin, minkähänlainen usko antaa noin valehdella, ei persuja hallitukseen,ei millään hinnalla.
joutuu selittelemään tekosiaan, jos hänet vielä valitaan eduskuntaan..
KUKA SELVITTÄISI JUHA SIPILÄN PASKALAKIBISNEKSET JA KESKUSTAN HYVÄVELI- HÄRVELI- JA KIRJANPITOTEMPUT?
RAKENNETTIIN KONEISTUS, SORVATTIIN ASETUS JA ALOITETTIIN RAHASTUS https://www.suomenuutiset.fi/juha-sipilan-yhtion-ja-jatevesiasetuksen-yhteinen-taival-ensin-rakennettiin-laitteet-sitten-sorvattiin-asetus/ Juha Sipilän yhtiö oli synnyttämässä jätevesiasetusta, joka velvoitti suomalaiset hankkimaan tuhansien eurojen arvoisia jäteveden puhdistuslaitteita. Samaan aikaan Sipilän yhtiö kehitti ja valmisti juuri sellaisia laitteita. Suomen Uutisten haltuunsa saamien dokumenttien mukaan keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän yhtiö Green Rock Oy oli keskeisessä roolissa, kun kiisteltyä jätevesiasetusta synnytettiin.
JA PÄÄLLE JUHA SIPILÄ VAIKENEE https://www.suomenuutiset.fi/miksi-sipila-vaikenee-paskalakibisneksestaan/
mutta JUHA SIPILÄ ehti jo vahingossa kertoa, että rahastus on pitkäntähtäimen sumplinta, jota ei halua avata http://m.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2015/2015032719432582_eb.shtml Sipilän sijoitusyhtiö Fortel Invest Oy omisti yrityksestä Sipilän mukaan noin viidesosan. – Siinä on aika monimutkainen malli, jossa ensimmäisessä vaiheessa ei siirry ollenkaan rahaa. Summa ei ole vielä selvillä, se on pitkän tähtäimen suunnitelma. Enkä niitä (summia) haluaisi edes lähteä avaamaan, Sipilä vastasi tuolloin
KUKA OSAISI AVATA, JATKUUKO PITKÄNTÄHTÄIMEN SUUNNITELMA VAALIEN JÄLKEENKIN?
UUDELTAMAALTA LÖYTYY KAKSI PERUSSUOMEN EHDOKASTA, JOTKA VOISIVAT AVATA SIPILÄN SOTKUN, FILOSOFIAN TOHTORI, RIKOSKEMISTI SAARA LÅNG NUMERO 72 JA KAUPPATIETEEN KANDIDAATTI, KHT-TILINTARKASTAJA PAULI VAHTERA NUMERO 88
Mistä Sipilän suvun rustaamissa puhdistushärveleissä ja cleantechissä on oikein kyse, millä vaatimuksilla uhrit pakotetaan maksamaan alati tiukkenevan ympäristölainsäädännön varjolla tällaisista härveleistä, joita myydään tiukalla päällemme sälytetyllä pakottavalla lainsäädännöllä laitteina, jotka toteuttavat näitä pakkosääntöjä
Miten Sipilän suvun hyöty, tuotot ja verot ovat kirjanpidolliset eli miksi juuri tästä syystä yhtiöissä tehdään oikaistu tuloslaskenta, jossa virallisen tuloksen perusteella tehdään muokattu todellisen tuloksen paljastava laskelma, teknisesti eliminoidaan erilaiset joustot, joilla virallista tuloslaskelmaa manipuloidaan. Joustojen eliminoimisen jälkeen saadaan vertailukelpoinen tulos eli kansankielellä puristetaan kusetukset pois ja vedetään todellinen tulos esiin
Mutta kuka eduskunnassa pystyisi selvittämään kovimmatkin linssiinvedot härveleissä, veroissa ja puheissa, no tietenkin FILOSOFIAN TOHTORI, RIKOSKEMISTI SAARA LÅNG, NUMERO 72 JA KAUPPATIETEEN KANDIDAATTI, KHT-TILINTARKASTAJA PAULI VAHTERA, NUMERO 88
Saara Lång, Uudenmaan vaalipiiri, numero 72, rikoskemisti, agronomi, filosofian tohtori, Loviisan kaupunginvaltuutettu, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/saara-lang https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/uusimaa http://www.saaralang.fi/ https://www.facebook.com/saara.lang.5 https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ \\\\\\KUUNTELE VAALIVIDEO\\\ http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/uusimaa/ehdokkaat/4825 Olen luvannut noudattaa puolueen vaaliohjelmaa. http://www.saaralang.fi/
Pauli Vahtera, Uudenmaan vaalipiiri, numero 88, kauppatieteiden kandidaatti, KHT-tilintarkastaja, yrittäjä, Vantaan kaupunginvaltuutettu, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/pauli-vahtera https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/uusimaa http://paulivahtera.fi/ http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/ https://www.facebook.com/pauli.vahteraristiinassa https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ \\\\\\KUUNTELE VAALIVIDEO\\\\\\ http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/uusimaa/ehdokkaat/5204
Valehtelemalla ei edes persut voita näitä vaaleja. Jotain muuta näyttöä osaamisesta pitäisi olla mutta miten voi tyhjästä nyhjäistä?
Ei kukaan ole loannut kepuleita , kyllä he ovat ihan itse polkeneet jalkansa syvälle pas-kaan !
laittaa jotain esimerkkrjä..
Persurupun olisi hyvä esittää edes jotain todisteitakin mutta hintsusti taitaa löytyä muuta kuin älytöntä mölinää persutyyliin.
Kaupparekisteristä selviää kuka on ollut tai on jossain firmassa,ei tarvitse turhaa kinata, samalla selviää kuka valehtelee.
Kun Perus-Pena, herra ex-tomperos, on vauhdissa, vastuu jää kuulijalle. Jos perussuomalaiset Timo Soinin hallituskipeydestä johtuen osallistuvat vaalien jälkeen muodostettavaan hallitukseen, vastuu jää silloinkin kuulijalle. Perus-Penan tärkein slogan ei kuulu "kyllä kansa tietää". Hän on muuttanut sen muotoon "kyllä kansa maksaa".