Mitä teki Muutos2011:n ehdokas pikkutytölle?

RikuRauta_

8

149

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äänestäjä2015

      Kuka ehdokas? Missä ehdoilla?

    • eiollutnäyttöä
    • vapaamieshovista

      15. tammikuu 2009, 22:30

      Pikainen viesti Rakkaille Blogiystäville:

      " Vielä näyttää Suomessa oikeudenmukaisuutta olevan - sain tänään alkuillasta tietää, että hovioikeus hylkäsi kaikki syytteet minua vastaan, kuten mielestäni oikein onkin. Olen nyt siis täysin puhdas, vapaa ja tuomioton mies. Jumalalle kiitos siitä, ja samoin monille ystävilleni sekä täällä että muualla, jotka ovat jaksaneet tukea, kannustaa ja uskoa!

      Selkäänpuukottajia oli vain kolmessa osoitteessa - yhteistyötä tehnyt musiikkikouluyrittäjä, jolle heräsi vain huoli omien tulojensa pienenemisestä, pari vapaamuurariveljeä, joiden käsitys veljen tukemisesta vaikeuksissa oli lievästi sanottuna puutteellinen, ja useampi taho ev.lut. kirkossa, joka tunnetusti onkin kierojen ja kaksinaamaisten ihmisten tyyssija.

      Kaikki muut ihmiset tukivat, auttoivat ja nauroivat tyhjänpäiväisille syytteille, asiakkaat eivät jättäneet, soittokeikat eivät loppuneet. Kiitos luottamuksesta kaikille!

      Juttelin Jumalan kanssa päivää ennen hovioikeuden päätöspäivää, ja lupasin, että jos saan itse armon ja oikeuden, niin en lähde vahingoittamaan toistenkaan elämää, vaan annan anteeksi. Ryhdyn tätä nyt sitten toteuttamaan, annan anteeksi jopa rikkeen tehneille virkamiehillekin. Täytyy vielä Herralta selvittää, vaatiiko henkinen anteeksianto myös prosessien keskeyttämistä. Ainoastaan sen varauksen Jumalalle tein, että saisin kaikissa tapauksissa pitää syytteen voimassa minua pilkannutta nettisivujen pitäjää vastaan, koska siinä jutussa on muitakin asianomistajia kuin minä, enkä haluaisi pettää niitä muita vetäytymällä leikistä kesken. "

    • hovistatuomio

      "Helsingin hovioikeus vapautti lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä tuomitun espoolaisen teologin. Porvoon käräjäoikeus tuomitsi viime vuonna miehen neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

      Syytteen hylkäämisen lisäksi hovioikeus vapautti miehen kaikista korvauksista. Yksi oikeuden jäsenistä jätti päätökseen eriävän lausunnon, koska katsoi syytetyn korvausvelvolliseksi aiheutettuaan uhrille psyykkistä järkytystä. Eriävän lausunnon jättäneenkään mielestä mies ei silti syyllistynyt rangaistavaan tekoon.

      Tapaus sattui vuoden 2007 kesäkuussa rippileirillä. Käräjäoikeuden mukaan rippikouluteologina ja -ohjaajana toiminut espoolaismies oli tarjonnut leirin tiloista erillään sijaitsevassa asunnossaan rippikouluun osallistuneelle tytölle alkoholia ja kuvannut tätä kännykkäkameralla.

      Mies oli myös kertonut seksuaalisesti vihjailevia vitsejä.

      Teologi kiisti kaikki syytteet. Hänen mukaansa tapaamisessa oli kyse sielunhoidollisesta keskustelusta tytön ongelmista.

      Rippileiri ei ollut Espoon seurakuntien järjestämä. Teologi ei myöskään ole virkasuhteessa Espoon seurakuntiin. Oikeuskäsittelyn aikana mies on pidättäytynyt kirkollisten luottamustoimien hoitamisesta".

      http://www.lansivayla.fi/Uutiset/Jutut/Paauutiset/Hovioikeus-vapautti-teologin-rippityton-ahdistelusta

    • hovissa_muuttui

      Tämä oli aikoinaan Ilta-Sanomissa tästä jutusta hovioikeus antoi VAPAUTTAVAN TUOMIONSA.


      http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1513338

      Teologille tuomio rippikoulutytön vokottelusta

      02.04.2008 05:57

      Tunnettu pianisti, säveltäjä ja pianopedagogi yritti houkutella alaikäisen tytön sänkyyn rippileirillä, jolla hän toimi teologina.

      Porvoon käräjäoikeus tuomitsi 44-vuotiaan miehen neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä. Lisäksi mies määrättiin maksamaan tytölle 1500 euron korvaukset henkisestä kärsimyksestä ja tilapäisestä haitasta.

      Rikos tapahtui viime kesäkuussa miehen asunnossa, joka sijaitsi leirin ohessa, mutta erillään yhteisistä tiloista.

      Käräjäoikeuden mukaan mies juotti tytölle ensin viiniä. Sitten hän suuteli ja silitteli tytön kättä, kehui ulkonäköä, kertoi kaksimielisiä, vihjailevia vitsejä ja otti tytöstä kuvan matkapuhelimella.

      Sen jälkeen mies ehdotti siirtymistä makuuhuoneeseen, koska siellä olisi parempi valaistus kuvaamiselle. Hän pyysi tyttöä myös jäämään yöksi, jos tätä "ahdistaisi tai pelottaisi".

      Tyttö ilmoitti osallistuvansa leirin yhteiseen iltaohjelmaan, mutta mies jatkoi ehdotteluaan. Tyttö ei tarttunut ehdotukseen.

      Mies kiisti tarjonneensa viiniä tai pyrkineensä seksiin. Hän sanoi oikeudessa, että hänellä oli tytön kanssa "sielunhoidollinen keskustelu", joka liittyi tytön ongelmiin.

      Oikeus uskoi tyttöä. Alkoholin tarjoamisen osalta todisteena oli myös miehen tytölle lähettämä tekstiviesti.

      Vaikka teko jäi suullisen vihjailun tasolle, oikeus otti huomioon sen, että tyttö oli mieheen nähden riippuvaisessa asemassa. Mies oli asemassa, jossa häneltä voitiin korostetusti odottaa korrektia ja lapsen iän huomioivaa käyttäytymistä.

    • HyvääPääsiäistä
    • Hävetkää_jos_osaatte

      Näen tässä vain hyökkäyksen syytöntä miestä kohtaan. Täysin alhaista ja häpeällistä. Poliittinen vastustajako tätä soopaa levittää? Toivottavasti Järnefelt tekee tästä asiasta tutkintapyynnön. On selvää, että tällä yritetään tahrata Järnefeltin nimeä ja vahingoittaa hänen vaalikampanjaa. Syytön kunnes toisin todistetaan ja Järnefeltin on syyttömäksi todettu, joten pulinat pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      837
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      42
      704
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      23
      628
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      8
      495
    Aihe