Vetoomus "kristillistä" siionismia vastaan

KTSEiKirj

Hengellisten johtajien lausunto ICEJ:sta

http://www.fkf.net/haavisto/vetoomus.html

Allekirjoittajat: Juhani Aitomaa, Kai Antturi, Toivo Haapala, Pertti Hänninen, Jouko Mustila Jouko Rajala, Pirkko Säilä, Eero Junkkaala, Jukka Koistinen, Leo Meller, Seppo Norjanen, Jouni Turtiainen

Allekirjoittajana myös KTS!
HYVÄ! HIENOA! ERINOMAISTA!!!

5

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KTSEiKirj

      Nostetaas vähä

    • KTSEiKirj

      Nostetaas vähä

    • Kristillinen sionismi on kristillinen seurakunta, peräisin ajalta jolloin opetettiin että kirkko on uusi Israel ja seurakunta on Sion.

    • Siionisti

      Ensinnäkin: ei ole olemassa varsinaista kristillistä siionismia.

      On vain siionismi, joka on juutalaissiionismia. Jos kristityn siionismi ei sopeudu tähän muottiin, juutalaisten omilla ehdoilla, ei hän ole siionisti ensinkään.

      • Deronda

        Juuri niin. Uskontokunnat saa kehitellä ihan millaisia kehitelmiä tahansa. "Kristillinen sionnismi" ja "messiaaninen juutalainen" ovat molemmat yhtä järjettömiä käsitteitä, koska niitä ei ole olemassakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      3057
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      2533
    3. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      51
      2489
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2104
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1838
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1469
    7. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      48
      1249
    8. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      19
      1127
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1057
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1022
    Aihe