Lonkan nivelpussin tulehdukseen saatu kortisonipistoksoia, ei ole auttanut.
Varsinkin aamuyöstä kovat kivut.Päivän mittaan pikkuhiljaa paranee, kunnes taas seuraavana aamuyönä kovakiputila lonkassa.
Siis miksi juuri aamuyöstä? Kellään kokemusta, tietoa?Mitä tehdä?
Lonkkakipu aamuöisin ja aamuisin
12
10077
Vastaukset
- kivuliasta
Hei,
Täällä ihan sama juttu! Onko kellään keinoja miten päästä tästä vaivasta? Päivät tosiaan sujuvat ihan ok. Yöuneen tuo jo vaikuttaa.
Onko kortisonipiikeistä mitään haittaa ja kuinka monta kertaa niitä uskaltaa ottaa?- mutapaini
Kuulostaa limapussin tai jänteen tulehdukselta lonkassa. Itse pidin noita kipuja liian kauan ja tuloksena on nyt luupiikkejä lonkkaluussa. Taitava ortopedi laittaa kortisonia (max 3 kertaa) pistoksena juuri oikeaan paikkaan ja tulehdus rauhoittuu. On myös selvitettävä syy, esim. kireät pakaralihakset tms.
- jänne-kipuko
Itsellä vastaavaa ajoittain, mutta en tiedä sen sytä. Kyljellä nukkuessa vaikuttaa, että painon alla olevan lonkan yli kulkeva jänne kipeytyisi ja herättää melko vahvaan kipuun, mutta se alkaa helpottaa vaihtaessa kylkeä (ja sitten se toinenkin painon alla oleva toisinaan kipeytyy, eli molemmat, mutta ei aina) tai selinmakuulla ja sitten viimeistään jonkin aikaa ( - 30 min.) jalkeilla oltuaan aamulla.
- femur
Yliliikkuvat/löysät nivelet lienee syynä oireisiin.Pyöräilemään, lihasharjotteita,tarvittaessa tulehduskipulääkettä tarvittaessa.
- mummosavosta
Selän nikamaliukuma aiheutti lonkkasärkyni. Aamulla oli vaikea lähteä liikkeelle ja päivällä levon jälkeen samatilanne.
- Asento
Asentovirhe lonkissa. Kalevalainen hoito tai kiropraktikko saa asentovirheen korjatuksi.
Samalla polviin kohdistuva paine hellittää kun selkärangan asento korjataan ja se liftaa lonkasta painetta poijes. - jänne-kipuko
Asento kirjoitti:
Asentovirhe lonkissa. Kalevalainen hoito tai kiropraktikko saa asentovirheen korjatuksi.
Samalla polviin kohdistuva paine hellittää kun selkärangan asento korjataan ja se liftaa lonkasta painetta poijes.Niin, ja entäs niiden kohdalla joilla uskon-mantran tavoin 'kaikille olevaksi markkinoitua' asentovirhettä ei edes ole?
- jänne-kipuko
Tuli mieleen, että ainakin joissakin tapauksissa kyljellä nukkujilla liian kova patja saattaa osaltaan vaikuttaa asiaan.
Yksilöllisiä syitä ja olosuhteita on monia, jonka vuoksi erityisen myopis-epäloogisia nuo syyksi yhden ainoan totuuden lausujat.- Anonyymi
Juuri näin, liian kova patja ja kyljellään nukkuminen aiheuttavat yhdessä lonkkakipua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin, liian kova patja ja kyljellään nukkuminen aiheuttavat yhdessä lonkkakipua.
Jaa niinkö? Gradus 3 nivelrikko itsellä. En vain osaa nukkua selälläni, nukun terveellä puolen kyljellä. Mutta kyllä se toinen jonka päällä ei ole painoa, silti on kipeä.
- Anonyymi
Sänky on vääränlainen
- Anonyymi
Just tää.... itellä kotona aamusin kipeet lonkat ja vaikee kyykistyy laittaa sukkia, mutta yx kax viikon kun nukuin hotellissa niin kaikki olikin aamusin kunnossa.
Nyt mietin vaan millanen patja se sit pitäiskään olla... ei 5 minuutin kaupassa testaamisella se selvii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513585Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142480Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar761730Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1371546- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941427