RUUMIIN YLÖSNOUSEMUS

Ylösnousemus on kristillisen uskon kulmakivi, joka osoittaa kiistattomasti Jeesuksen jumaluuden.
--
Miten sinä voit olla varma siitä, että Jeesus elää?
--
Jeesuksen ylösnousemuksen todisteita.

1.Tyhjä hauta
Ehdottoman varmaa on se, että Jeesuksen hauta oli tyhjä ja että hänen ruumiinsa oli jossakin muualla (Luuk 24:3). Tätä eivät kiistäneet pahimmat vastustajatkaan.Tälle on löydyttävä jokin selitys.
Selityksiä onkin sepitetty kautta aikojen. Yksi väitteistä oli, että opetuslapset varastivat ruumiin (Matt 28:13).

2.Mirhan ja aloen sekoituksen jäykistämät kääriliinat.
Ne olivat olleet erikseen Jeesuksen pään ja ruumiin ympärillä. Tyhjässä haudassa ne olivat paikallaan kuin ehjät kotelot (Joh 20:1-10).
Käärinliinoja ei oltu revitty rikki.Haudalle tullut Johannes näki käärinliinojen asennon. Hän uskoi (20:8), että oli tapahtunut jotain yllättävää;
Jeesus oli mennyt läpi käärinliinojen.
Jeesus oli siirtynyt kuoleman tilasta aivan uuteen olotilaan ja siksi kotelot eivät olleet rikkoutuneet (vrt. Joh 11:44).

3.Kolmas todiste:Jeesus nähtiin
- 1.Kor.15:1-11

4.Neljäs todiste:opetuslasten muuttunut asenne.
Jeesuksen opetuslapset olivat syvästi pettyneitä ja masentuneita. He epäilivät aluksi Jeesuksen ylösnousemista (vrt. Tuomas:Joh 20:25, kaksi opetuslasta;Luuk 24:11 ja monet muut:Luuk 24:22,25,37-45).
Vähän ajan kuluttua he olivat kuitenkin niin vakuuttuneita Jeesuksen ylösnousemuksesta, että olivat valmiit ruoskimiseen, vankeuteen ja jopa kuolemaan vakaumuksensa puolesta.
--
Oikein siis lausumme uskontunnustuksessamme:
"Minä uskon ruumiin ylösnousemisen ja iankaikkisen elämän"-(

4

195

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristillisetperusteet

      http://www.kirjaonline.com/product/52/kristillisen-elaman-perusteet
      Nyt Derek Princen Raamatun tuntemus saatavana yksissä kansissa! Raamatun opettaja Derek Prince selittää kattavassa perusteoksessaan selkeästi kristillisen elämän kuutta perustekijää: pelastusta, kastetta, Pyhän Hengen saamista, kätten päällepanemista, uskovien ylösnousemista ja iankaikkista tuomiota. Teoksessa on kätevä hakemisto aihealueittain sekä käsiteltyjen raamatunkohtien hakemisto.

    • SielutYlösnousevat

      Uskoa Jeesukseen. Mitä se sitten tarkoittaa kenellekkin. Uskooko että oli Jumalan "POIKA"?, mitä se sitten käytännössä tarkoittaneekaan?
      Uskooko, että pelastua voi vain uskomalla, että Jeesus oli Jumalan "poika" ja että vain koska hänet ristiinnaulittiin, voi saada Jumalalta armon.

      Näin uskoo vähemmistö kirkon jäsenistä.

      Uskooko armoon ja Jeesuksen opetukseen ja armonsanomaan Jumalasta. Silloin prosentit ovatkin jo ihan eri luokkaa.
      Valitettavasti kirkon perinteinen opetus on tuon ensimmäisen tulkinnan kaltainen, ja se estää monien syvemmän liittymisen seurakuntaansa.

    • karmavuori

      jos on kolme päivää kuolleena niin johan siinä ruumis alkaa mätänemään. Ei se siitä enää omin voimin nouse mihinkään. Sitä paitsi jeesus hirtettiin ja siinä murtuu niska.
      Jeesus on kuitenkin voinut kummitella ja näin ilmestyä aaveena opetuslapsilleen.

    • epäilenvanhannousua

      Minä en usko "tämänruumiin" nousevan ylös, vaan se muuttuu maaksi jälleen.
      Ajallinen ei peri iankaikkisuutta, siis mikä on maasta tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      812
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      746
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      91
      689
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      612
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. 42
      509
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      506
    9. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      499
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      408
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      407
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    17. 39
      403
    18. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      103
      398
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe