Suomen tullissa ei osata venäjänkieltä vaikka valtaosa maamme rajan ylittäneistä ihmisistä ovat venäjänkielisiä. Virolaiset, liettualaiset, latvialaiset, romanialaiset, ukrainalaiset ja tietysti venäläiset puhuvat kaikki venäjää mutta Suomen tulliin pääsee töihin jos osaa pakkoruotsia? Suomella ja Venäjällä on yhteistä rajaa yli 1 300 km mutta rajavartiolaitos on ottanut pääsyvatimuksiinsa pakkoruotsin hallitsemisen? Minkälainen hyöty tllissa on pakkoruotsin osaamisesta Venäjän ja Suomen rajalla?
Suomen tullissa ei osata venäjänkieltä?
ndccidewniodcnodic
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mitä vittua si sinulle kuuluu, IDIOOTTI!
RKP:ssä ollaan hereillä...
Venäjänkielen osaaminen antaa länteen väärän kuvan suomalaisista. Sanoi meidän puolustusministeri. Joten luulisin, että ruotsin osaaminen antaa hyvän kuvan suomalaisista joka ilmansuuntaan! Ruotsinkielen opetus täytynee aloittaa jo synnytyslaitoksella, jotta lapsistamme tulee viisaita.
Niin se taitaa olla!
Ei me saa opiskella muuta ku RKP kieltä..
So so kansalaiset,, me olemme jo teidän johtajat saaneet koukkuun,, älkää yrittäkö olla "viisaampia"..
Raha puhuu tässäkin,, äänestän sitä puoluetta, joka ei pelaa RKP rahoilla.
Pikku-ruotsi-korea määrää suomalaisten lasten kieliopinnot, säälittävää itsenäiseltä maalta.
Missään muussa euroopan maassa ei olla niin impivaaralaisia kielipolitiikassa kuin suomessa,, mutta piäministeri syyttää meitä siitä,, vaikka olis syytä katsoa peilistä.
Ei venäjänkään tullissa osata suomea. Englanti on kansainvälinen kieli jota voi käyttää mutta nuo ryssäläiset rekkakuskit ja muut kaalin pupertajat ei puhu mitään tunnettua sivistysmaan kieltä.
Aivan, kummia vinkujia nuo venäjänmieliset vai pitäisi viellä sivistymättömille moukille tarjota ulkomailla palveluita niiden omalla kielellään, ei saatana sentään.
Suomenruotsalaiset ovat luoneet Suomeen lainsäädännön joka etuoikeuttaa kaikki suomenruotsalaiset kaikkiin valtion ja kunnan virkoihin tuolla typerällä ja täysin turhalla pakkoruotsin (virkamiesruotsin) vaatimuksella. Suomen Viron ja Venäjän vastaisille rajoille pääsee töihin vain ne jotka osaavat pakkoruotsia. Syy: suomenruotsalaiset vaativat saada palvelua omalla äidinkielellään mikä takaa samalla myös sen että he ovat myöskin etuoikeutettuja kaikkiin noihin työpaikkoihin koska osaavat parempaa pakkoruotsia kuin suomenkieltä äidinkielenään puhuva suomalainen.
tasapuolisuuden vuoksi ruotsin rajalla on oltava ruotsia taitamattomia.
No niinhän ne käytännössä rajan suomen puolella ovatkin pohjoisessa. Ruotsin puolella osaavat molempia, suomea ja ruotsia.
Äläpä höpäjä ihan omiasi.
Kyllä me osaamme täällä rajalla (på gränsen Haparanda - Tornio) sekä ruotsin- että suomen kieltä.
Kun tuo asioimistulkki näyttää olevan maahanmuuttajien yleisin ammatti, luulisi niistä riittävän yksi/rajanylityspaikka myös Venäjän vastaiselle rajalle.
Suomentulli on opettanu ryssän puhumaan suomea jo aikoja sitten heheheeheheh
Häpeällistä ettei Suomen rajavartiolaitoksessa osata muuta kuin ruskeaa kieltä jolla nuollaan suomenruotsalaisen eliitin takapuolia.