WinCapitan muistaa varmaan kaikki helluntailaiset, olihan sillä helluntailainen johtaja, joka istuu nyt vankilatuomiotaan ja helluntailaiset olivat myös uhrien joukossa.
Uhrit eivät saa sijoittamiaan rahoja.
WinCapitaa mainostettiin jopa talvipäivillä ja Netmissionissa erään "motoristin" toimesta.
Uusi tulokas on OneCoin josta varoitellaan pyramidihuijauksena ja siihen on retkahtanut jo lähes 3000 suomalaista "OneCoin-uskovaa"
OneCoinin Suomen maajohtajana toimii Nokialainen karikatyyritaiteilija Tommi Vuorinen.
Tietokirjailija Petri järvisen varoitukset OneCoinista.
http://pjarvinen.blogspot.fi/2015/02/onecoin-uhkaa-oikeustoimilla-kasitys.html
OneCoin: "Pyramidi-huijaus"
13
147
Vastaukset 13
Korjataan tietokirjailijan nimi, joka on Petteri Järvinen
- Pontzitjonähty
Onecoinissa kyseessä on klassinen Ponzi pyramidi rahankeruumalli. Rahaliikenne Gibraltarille, josta suurin osa rahoista siirretään samantien piiloon esim Sveitsiin. Konttoritoiminnot Bulgariassa, ja koko hallinnollinen tietokanta Aasiassa. Monimutkaisuus luotu jotta viranomaisten toimivalta saadaan maiden rajat ylitettäessä loppumaan, ja tehtyä onnistunut puhallus. Hölmöiltä rahat pois. Yrityksen toimintamalli on katsottava erittäin epäilyttäväksi, kun pitävät esillä ja paasaavat päätoimialamielikuvaa luodessaan tulevaisuuden valuutasta, mutta vetävätkin tarkemmin kyseltynä päänsä pensaaseen, kieltämällä olevansa kryptovaluuttayhtiö. Kun nämä jantterit laitetaan seinää vasten, ilmoittavatkin olevansa vain koulutuspakettien myyjiä.
Kyseinen koulutuspaketti on arvoton, koska sen sisältö on ainoastaan kuinka houkutella lisää ihmisiä liittymään pyramidiin.
Jokainen voi havaita että 5000 euron "Koulutuspaketti", on ainoastaan luotu jotta pyramidiin haksahtaneet jättävät nämäkin rahat ulkomaalaisten perustajien taskuihin, eli nostamatta ulos yrityksestä.
Myöhemmin mukaantulleet tuovat ensin liittyneille rahaa, ja ensin liittyneillekin on tehty ansa, jolla nekin jättäisivät rahat ulkomaalaisten haltuun.
Albanian koko maan talous romahti aikoinaan kun Albanialaiset kovin innostuivat lähettämään rahat ulos maastaan.
Ottakaa selvää ennenkuin hukkaatte oikeat rahat vaihtamalla ne leikkirahaan.
Eikö jokainen tunne sadun Keisarin uudet vaatteet. - Ponzitjonähty
Tutkintapyyntöjä ei välttämättä vielä ole poliisille satanut, koska toistaiseksi kukaan ei ole kokenut vielä tulleensa huijatuksi. Poliisi ei kuitenkaan voi tulevia huijattuja auttaa, koska kuten edellä toin esille, tämä huijaus on pedattu siten, että valtioiden rajat ylitetään eri vaiheissa niin moneen kertaan, että poliisien toimivalta ei ulotu.
OneCoin on täysin arpajaishallinnon tiedossa ja keskusrikospoliisin erityisessä seurannassa.
Olemattomien koulutuspakettien myyminen ylihintaan ei kuitenkaan ole rikos.
Ainoastaan ostajan hölmöyttä.
Huomionarvoista kuitenkin on, että jo 120.000 suomalaista ostaessaan koulutuspaketteja aiheuttaa 600 miljoonan euron katoamisen kansantaloudestamme. Omasta mielestäni tuo on maanpetosta ja sikäli rikosasia. - vasel
jokainen jokaon tullut tai tulee huijatuksi tyhmyyttään niin heille tulisi määrätä jo lakienkin mukaan yleinen edunvalvoja.
Ponzitjonähty kirjoitti:
Tutkintapyyntöjä ei välttämättä vielä ole poliisille satanut, koska toistaiseksi kukaan ei ole kokenut vielä tulleensa huijatuksi. Poliisi ei kuitenkaan voi tulevia huijattuja auttaa, koska kuten edellä toin esille, tämä huijaus on pedattu siten, että valtioiden rajat ylitetään eri vaiheissa niin moneen kertaan, että poliisien toimivalta ei ulotu.
OneCoin on täysin arpajaishallinnon tiedossa ja keskusrikospoliisin erityisessä seurannassa.
Olemattomien koulutuspakettien myyminen ylihintaan ei kuitenkaan ole rikos.
Ainoastaan ostajan hölmöyttä.
Huomionarvoista kuitenkin on, että jo 120.000 suomalaista ostaessaan koulutuspaketteja aiheuttaa 600 miljoonan euron katoamisen kansantaloudestamme. Omasta mielestäni tuo on maanpetosta ja sikäli rikosasia.Se on ihan hyvä, että näistä nyt tiedetään varoitella aikaisemmassa vaiheessa, mutta aina on niitä, jotka antavat rahansa varoituksista huolimatta.
Uskovien piirissä on tapahtunut sitäkin että sama taho on pystynyt huijaamaan toista useitakin kertoja.
Ensin on pyydetty huijaamista anteeksi ja anteeksi annon jälkeen on annettu huijarille vaan lisää rahaa.
Se on hyvä että helluntaiulaiset ei ole törmänneet OneCoiniin.
Se oli kyllä WinCapitan aikaan myös niin, että kohu nousi vasta rahojen menetyksen selvittyä.- joojoo987
Voi Pe.ku parkaa!
Hanki elämä!- osuinko.oikeaan
Harvoin haluais nähdä miltä joku näyttää mutta tuo Pe.ku olisi hauska nähdä. Minulla on sellainen mielikuva, että on 137 kg 165cm punatukkainen pisamanaamainen otsalta kalju, pullonpohja silmälasit ja pihtipolvet.
osuinko.oikeaan kirjoitti:
Harvoin haluais nähdä miltä joku näyttää mutta tuo Pe.ku olisi hauska nähdä. Minulla on sellainen mielikuva, että on 137 kg 165cm punatukkainen pisamanaamainen otsalta kalju, pullonpohja silmälasit ja pihtipolvet.
Alla olevan nimimerkki-kaiman tyyli muistuttaa vähän minua ja jututkin on asiallisia :)
http://www.xracing.fi/yleista-alalta/uutiset/peku-tietaa-20140909/
- ahneudenloppu
jos jollakulla on sijoittaa rahaa 5000 euroa ja antaa sen tällaisiin pyramidihuijauksiin, niin kärsiköön tappionsa hiljaa ja vaieten, sillä on häpeällistä olla niin tyhmä, että ei tajua näin selvää huijausta. ahneet saavat pas-kaisen lopun.
Juu, se on ihan oma häpeä jos menettää rahansa tolla tavalla rikastumismielessä.
Mutta sitten on kuitenkin pieni osa niitä jotka ei täysin kykene itse pitämään itsestään huolta, eivätkä siten ole ollenkaan tietoisia siitä mihin laittavat rahansa.- hyvä.vitsi
Pe.ku kirjoitti:
Juu, se on ihan oma häpeä jos menettää rahansa tolla tavalla rikastumismielessä.
Mutta sitten on kuitenkin pieni osa niitä jotka ei täysin kykene itse pitämään itsestään huolta, eivätkä siten ole ollenkaan tietoisia siitä mihin laittavat rahansa.Mitä sinä tulonsiirroilla elävä rahasta tiedät?
- Näinsemenee
Onecoiniin houkutellaan alkuun mukaan pienellä pääomalla. Muutamasta kymmenestä eurosta satasiin. Myöhemmin yhteistilaisuukissa luodaan hurmoshenkeä, ja manipuloidaan mukanaolevat sellaiseen käsitykseen, että olisi viisainta jättää niinsanotut palkkiorahat yritykseen, ostamalla yhä kallimmanhintaisia koulutuspaketteja. Koulutuspakettien rahoitus tapahtuu tietenkin jokaisen kohdalla siten, että on saatu huijattua ystäviä ja sukulaisia mukaan. Aina uusi mukaantulija aiheuttaa tuloja ennestään sisällä oleville.
Sisällä olevia kannustetaan kaikin tavoin jättämään rahat tähän ulkomaalaiseen huijariyritykseen sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629