Talvisodan ihme

1939 - 1940 talvisodan ihme teki Suomesta yhtenäisen kansan, joka voi olla ylpeä itsenäisyydestään.

Ensin Neuvostoliitto koetti saada Suomen etupiiriinsä voimalla. Ja nyt Venäjä jatkaa edeltäjänsä perinnettä uusin keinoin.

Jokainen Suomalainen on varmasti yhä valmis puolustamaan Suomen itsenäisyyttä uudestaan, kun sen aika tulee jälleen.

Älkäämme antako isiemme perinnön meille valua hukkaan vain siksi, että sotaisa itä-naapurimme on hyökännyt suomea vastaan sanan voimalla. Vääryys on yhtä paha kun se tehdään valehtelemalla ja huijaamalla.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Venäläisten kyberinvaasio torjutaan nyt aivan kuten "soittokunta" Ratteen tielle 1939.

Äänestä
  • Ns. kotikommunistit olivat antaneet Stalinille sellaisen kuvan asiasta, että Suomalaiset antavat lämpimän vastaanoton kun heitä mennään "vapauttamaan". Lämmin se vastaanotto olikin. Osa lavastusta oli Terijoen hallitus, jota taas Suomessa ihmeteltiin kun parhaat punukit oli kateissa.Silloin ei tiedetty että heidät oli teloitettu. Ukrainan kohtalo on herättänyt monet maat uuteen todellisuuteen.

    Äänestä

Kybersota Suomea kohtaan päätyisi yhtä surkeaan tulokseen kuin Talvisotakin. Menisi maine maailmalla ja asia haluttaisiin unohtaa pieneksi selkkaukseksi tai poliittiseksi kriisiksi.
Häpeällinen sota ei Venäläiseen historiaan tietenkään kirjautuisi. Suomi sen sijaan olisi jälleen yhtenäisempi ja puolustustahtoinen kuin Talvisodassa aikanaaan.

Äänestä
  • Eikös siltä veli-venäläiseltä ole jo maine mennyt.

    Äänestä

  • kuivakausi kirjoitti:

    Eikös siltä veli-venäläiseltä ole jo maine mennyt.

    Ainahan sitä voi tehdä lisää munauksia.

    Äänestä

itsenäisyys menee jos ei ajoissa liitytä Natoon. Älkäämme antako isiemme perinnön meille valua hukkaan vain siksi, että sotaisat natovastustajat kerjäävät venäjän armeijaa tänne. Natoon venäjä ei mene. Naton sodattomuus on historiallinen fakta.

Kuolema kotiryssille ja natovastaisille venäjäintoilijoille. Olette suomen vihollisia ja esi-isien työn tärvelijöitä. Kuolema pettureille.

Äänestä

Talvisodan ihme töpeksittiin hyökkäämällä Neuvostoliittoon saksalaisten kumppaneina. Turpiin tuli niin talvisodassa kuin jatkosodassakin.

Äänestä
  • Asia ei o9le noin yksinkertainen! Talvisotaa seurasi Välirauha, jona aikana NL painosti ja uhkaili Suomea! Lopuksi Molotov ilmoitti Berliinissä neukkujenaikovan saattaa Talvisodan päätökseen! Sitäkö olisi pitänyt jäädä odottamaan?

    Lähde: William L. Shirer: Kolmannen Valtakunnan nousu ja tuho II

    Siinä kerrotaan kappaleessa Molotov Berliinissä 12.11.1940 seuraavaa:

    Ratkaiseva välienselvittely oli siten vain lykätty, mutta ei estetty, ja seuraavana aamuna, kun Hitler ja Molotov jatkoivat neuvottelua, Neuvostoliiton ulkoasiainkansankomissaari oli aivan säälimätön. Ensinnäkin Suomen suhteen, jonka takia molemmat joutuivat pian katkeraan ja ivalliseen kiistaan. Molotov vaati, että Saksan oli vietävä joukkonsa pois Suomesta. Hitler kiisti, että "Suomi olisi saksalaisten joukkojen miehittämä". Joukot olivat vain matkalla Suomen kautta Norjaan. Mutta Hitler halusi tietää aikoiko Neuvostoliitto ryhtyä sotaan Suomea vastaan. Saksalaisten pöytäkirjan mukaan Molotov "vastasi tähän hiukan vältellen" eikä Hitler ollut siihen tyytyväinen.

    "Mitään sotaa ei saa syttyä Itämeren piirissä", Hitler vaati. "Se rasittaisi raskaasti Saksan ja Neuvostoliiton suhteita", hän uhkasi lisäten hetkistä myöhemmin vielä uhkauksen painoa sanomalla, että sellainen voisi aiheuttaa "arvaamattomia seurauksia". Mitä muuta Neuvostoliitto sitten Suomesta halusi? Hitler tiedusteli ja hänen vieraansa vastasi Neuvostoliiton haluavan "saman mittakaavan järjestelyt kuin Bessarabiassa" -joka tarkoitti ehdotonta Venäjään liittämistä. Hitlerin vastavaikutus on mahtanut saattaa jopa tämän häiriintymättömän neuvostoliittolaisenkin levottomaksi, sillä tämä kiiruhti kysymään Johtajan "mielipidettä siitä asiasta".

    Diktaattori vastasi vuorostaan hiukan vältellen sanoen vain "ettei Suomea vastaan saanut käydä sotaa, koska sellainen selkkaus voisi johtaa kauaskantoisiin seurauksiin".
    "Tämä asenne on tuonut uuden tekijän tähän neuvotteluun", Molotov jyräytti vastaan.

    Keskustelu oli käynyt niin kiihtyneeksi, että Ribbentrop, joka siihen mennessä oli varmaan käynyt hyvin pelokkaaksi, keskeytti sanoakseen saksalaisen pöytäkirjan mukaan, että "ei ollut mitään syytä tehdä Suomen asiasta kiistakysymystä. Kenties oli tapahtunut vain väärinkäsitys".

    Äänestä

Tämän päivän suomalaiset - emme sodi. Elämme rauhassa. Ja näin on perskules.

Äänestä
  • Sodimme kyllä, jos joku tänne änkee!

    Äänestä

  • Ei muuten, mutta näitä tiltuja on kiva "ammuskella".

    Äänestä

  • Turpaan tulee !

    Äänestä

No jos on pakko, niin peräpäässä kiitos... Edessä varmaan paukahtaa vielä kovempaa...

Mutta onneksi ne ohjukset on ihan vaan puolustusta varten, ei ne varmaan ees ehdi räjähtää jos tulee ensin rajan takaa hyökkääjien pamaus? Eipä paljon auta vaikka onkin isommat paukut ja niitä on enemmän kuin naapurissa? Häh?

Äänestä

Hyvä kysymys. Häh? No ehkä joku on turvassa painamassa nappia maan alla tai valtameren takana?

Äänestä

Nato , nato ja kerran vielä nato

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PatrioottiÄijä kirjoitti:

1939 - 1940 talvisodan ihme teki Suomesta yhtenäisen kansan, joka voi olla ylpeä itsenäisyydestään.

Ensin Neuvostoliitto koetti saada Suomen etupiiriinsä voimalla. Ja nyt Venäjä jatkaa edeltäjänsä perinnettä uusin keinoin.

Jokainen Suomalainen on varmasti yhä valmis puolustamaan Suomen itsenäisyyttä uudestaan, kun sen aika tulee jälleen.

Älkäämme antako isiemme perinnön meille valua hukkaan vain siksi, että sotaisa itä-naapurimme on hyökännyt suomea vastaan sanan voimalla. Vääryys on yhtä paha kun se tehdään valehtelemalla ja huijaamalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu