Evoluutioteoria inhimillistää

kuinka muka. ensinnäkin evoluutio ei ole käskyttävä olento vaan vain monitahoinen tapahtumien sekamelska missä tarkasteltava yksilö etenee omassa ympäristössään siihen yrittäen sopeutua. jotkut sopeutuu niin hyvin että lisääntyvät. jne. moraalitontako? miksi jotkut huolehtivat vammaisista? henkiolento tai jumalako käskee tai muuten rankaisisi. päinvastoin. kyseessä on rakkaus. siihen ei tarvita jumalien komentelua. jotta ihmiskunnan - osana ekosysteemiämme - henkinen rakkauteen pohjautuva evoluutio sopeuttaisi paremmin niin uskontojen tekopyhyydestä tulisi irtautua. uskokaamme meihin itseemme ja kasvattakaamme kukin orastavia lahjojamme. ilman väkivaltaa. ja kas. jumalat kyllästyvät ja painuvat muualle universumiin kreaamaan - niin maan perkeleesti (:

5

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reddington

      Aloituksesta on tehty ilmoitus.

      • JohnnyBIaze

        Ilmoituksestasi on tehty ilmoitus.


      • sapereaube
        JohnnyBIaze kirjoitti:

        Ilmoituksestasi on tehty ilmoitus.

        Silloin ma ilmoille itkuni päästin...


      • HÄH? mikä voima on suurempi kuin rakkaus ? Noitaroviotko ? Inkvisitio ? kivittäminenkö ?


      • Anhedoninen

        Rakkaus on vain vahva tunne. Se tekee ihmisestä sokean samoin kuin viha, kateus, ahneus, epävarmuus. Ilo on näistä lievimmin järkevään päätöksen tekoon vaikuttava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4371
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3678
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3418
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      186
      3379
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2899
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2604
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      43
      2431
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1814
    Aihe