Rakkautta ja hyväksyntää korostavat uskonlahkot toimivat kuitenkin aivan toisin:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2015040819483731_vi.shtml
http://www.iltalehti.fi/viihde/2015040819483731_vi.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Lehtijutussa ei mainittu minkälaista seuraa edustetaan, mutta olkoon mikä liike lystää, niin siihen ei tarvitse kantaa ottaa. Raamatun sanassa voi pysyä kokonaan.
Avioeroa ei Jeesuksen ohjeen mukaan voi ottaa kuin haureuden perusteella. Jeesuksen mukaan haureuden harjoittamisen vuoksi eronneen naiminenkin on haureutta.
- Siis tuo aikaisemman avioeron syy on se ratkaiseva asia.
> Huomoida täytyy myös mikä oli se tila missä haureus on harjoitettu, onko se ennen uskoon tuloa. Kun ihminen tulee uskoon ja hylkää menneen syntielämän -hän on syytön menneisiin armahdettuihin synteihin. Toisaalta jos vanhurskas lankeaa on vanhurskaalla ja jumalattomalla vissi ero kuitenkin; San 24:16, 1 Joh 2:1-6.
Jeesus opetti siis että avioero muusta syystä kuin haureuden vuoksi on haureuden syntiä ja syyllistyy aviorikokseen. (Matt 5:32, 19:7-9, 1 Moos 26:10) Syytön osapuoli on vapaa eroamaan ja voi avioitua uudelleenkin. Anteeksianto on aina mahdollinen ratkaisu. Jumala vihaa eroa. (Mal 2:14-16) Muun kuin haureuden vuoksi eronneen naiminen merkitsee samaa haureuden syntiä. Jos toinen osapuoli ei ole uskovainen ei uskovan pidä hylätä puolisoaan, mutta on vapaa eroamaan jos uskomaton osapuoli niin vaatii. (1 Kor 7:12-15)
Jumala on sanassaan aina ollut ”seka-avioliittoja” vastaan missä toinen on uskovainen ja toinen ei ole uskova. Avioliiton aikana toinen osapuoli voi tulla uskoon joka on toivomisen ja rukouksen arvoinen asia. (5 Moos 7:1-4, 2 Kor 6:14-18, 1 Piet 3:1-7)
- Se että suuria asioita hoidellaan nopeasti puhelinsoitolla, esim. on valitettavaa. Seurakunnissa käytännöt perustuvat sääntöihin, mutta jäsenien intuitio sovellettaessa on mikä on. Seurakunta-yhdistys koostuu tasa-arvoisista ihmisistä joiden vaikuttimena tulisi olla kokonaan 1 Joh 4:8 rakkaus, ja hengellinen Raamatun Jeesus Kristus uskonto. Vertikaalinen nokkimisjärjestys voi toisinaan olla tosiasiaa erilaisilla metodeilla arvosteluna, ja ihmisillä ei sitten mitään ymmärrystä hyvän hallinnon tavoista ja vaatimuksista ja demokratian- ryhmän toiminnan asioissa. Kukaan ei anna sydämestään palaakaan ihmiselle siitä paikasta mikä kuuluu Jumalalle ja Pyhälle Hengelle. Mutta ihminen on altis päästämään irti Pyhästä Hengestä ja voi puolessa minuutissa sitten tehdä suurta vahinkoa. Teologinen tiedekunta ei opeta sanaakaan ryhmien työskentelystä ja hallinnon -demokratian- ja maan lainkäytön asioita. Yksi ihminen ei voi päättää toisen jäsenyydestä rimpauttamalla että "olet erotettu" -Kyllä yhdistyksen päätökset edellyttävät aina toimielimen ratkaisua ja neuvottelua subjektin kanssa. Tietysti säännöt kertovat paljon, sääntöihin on tasa-arvossa yhdessä sitouduttu ja säännöt yhdessä kirjoitettu. Yhdistyksiä ei voi rekisteröidä ilman sääntöjä ja sääntöjen sopimukset jäsenyyksien irtisanomisesta ratkaisee. Vapaaehtoisessa harrastus-yhdistystoiminnassa kuitenkin ollaan ilman irtisanomisaikoja ellei yhdistys maksa rahapalkkaa. Demokratian määräaikaiset valinnat ovat myös ilman irtisanomisaikoja.
Yhdistyksillä on johtokuntansa tai hallituksensa. Tasa-arvoiset ihmiset eivät voi erottaa toisiaan kuin sääntöjen mukaan yhdistyksen toimielimen käsittelyn ja päätöksen johdosta. Sellaista virkamiespaikkaa ei missään ole missä voitaisiin ohittaa subjekti subjektia koskevissa asioissa. Pariskunta voi hakea muutosta yhdistyksen johtokunnalta, ja kysellä tarkempia perusteita ja päätöksenteon oikeellisuutta. Hyvä hallintotapa edellyttää saada aina virkamiespäätöksiä asiaansa ja hakea päätöksiin muutostakin.
Otin kantaa puhtaasti lehtijuttuun- en herätysliikkeen enkä ko. ihmisten asiaan mitenkään kiinnittänyt huomioita enkä kommentoi siis herätysliike ja yksilöiden asiaa ja näkökulmista- vaan lehtijuttua ja mitä Raamattu asiassa sanoo.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
ingen pappi
Aloituksen tapahtuma on vain hyvä varoitus siitä, että pitää pysyä näistä made in USA lahkoista hyvin kaukana.
Paitsi että uutisen uskonyhteisö ei ole Adventtikirkko.
Adventtikirkko on samanlainen ellei vielä pahempi lahko kuin kaikki muutkin. Adventistit ovat keikkein tuomitsevampia ja raaimpia ihmisiä mitä maailmassa uskovaisten keskuudessa on. Heistä kannattaa siis pysyä kaukana, ettei vaikutus tartu.