Ketkä ovat Helsingin PS-ehdokkaista selkeästi kriittisiä maahanmuuttopolitiikan suhteen, koskien myös kiintiö"pakolaisia", EU:n suunnitelmia "taakanjaosta", sekä työvoiman rajoitusten vapauttamissuunnitelmien vastustajia?
Entä selkeästi Nato-jäsenyyden kannattajia?
Laittakaa mieluusti linkit, joista nuo kannat voi vahvistaa. (En käytä vaalikoneita)
PS Helsinki ehdokkaiden kannat, mamut ja Nato
17
57
Vastaukset
- aahoppahop 
- vbkemkvsfäKiintiöpakolaiset saavat piisata, ei NATOON, oma puolustus, ei tukipaketeille. Tylee JYTKY!! 
- JYTKYTKYTKYTJEEEEEEEE JYTKYYYYYY! 
- Tietoa_esiinMitkäs esim. Antti Korhosen, Nuutti Hyttisen ja Sampo Terhon kannat ja asenteen voimat noissa? - keskenvieläjoo panen kuntoon ne ensin 
- Kolmikon_vertailuTäsmentäkää tarvittaessa: 
 Nuutti Hyttinen on ainakin parin vaalikoneen perusteella noista kolmesta Nato-myönteisin, Sampo Terho jossain määrin Nato-myönteinen, ja Antti Korhonen ilmeisesti tyypillisen suomalaisen tämänhetkisen (suomettuneen) asenteen sumentama, eli tyyliin ehkä kenties, kansanäänestyksen kautta jne.
 Maahanmuuttopolitiikkakriittisyydessä Nuutti voisi vähän kiristää, hän sallisi työperäistä aika vapaasti, mutta samoin palkkausehdoin kuin suomalaisia, mutta muuhun maahanmuuttoon suhtautuu varsin nuivasti - ehkä jopa kolmikosta nuivimmin. EU-kriittisyyttä löytyy, talouspolitiikassa taitaa Nuutti olla aika keskellä.
 Nuutti: "Ensisijaisesti leikkaisin kehitysavusta ja ei-työperäisen maahanmuuton kustannuksia, pyrkisin neuvottelemaan EU-jäsenmaksuihin alennuksen ja luopuisin Pisararadan sekä keskustakirjaston kaltaisista hankkeista talouden tasapainottamiseksi. Pienituloisten palvelut ja etuudet jättäisin rauhaan. "
 Nuutti ja Antti ovat EU-kriittisempiä kuin Sampo. Sampo on talouspolitiikassa enemmän oikealla kuin muut mainitut. Nuutti on selkeimmin linjoilla, että Venäjän toiminta on Suomen turvallisuudelle uhka.
 22. Jos valtio tarjoaa turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksen perustamista kotikuntaani, tarjous pitää hyväksyä.
 Nuutti Hyttinen: Täysin eri mieltä.
 Nuutin oma kommentointi:
 "Minkä takia turvapaikanhakijoita pitäisi sijoittaa sinne, missä eläminen on muutenkin kaikkein kalleinta ja asunnoista on pulaa? Turvapaikanhakijat tulisi sijoittaa muuttotappiokuntiin, joissa on tyhjiä asuntoja ja asuminen on halpaa. Jos turvapaikanhakija saa turvapaikan ja haluaa muuttaa muualle maahan, hän voi tehdä sen hankittuaan työpaikan ja kun hän pystyy elättämään itse itsensä. Työttömiä ja työhaluttomia maahanmuuttajia ei tule elättää yhteiskunnan varoilla. "
 Antti Korhonen: Täysin eri mieltä.
 Antin oma kommentointi: Ei ole
 Sampo Terho: Täysin eri mieltä.
 Sammon oma kommentointi:
 "Kunnilla ei missään nimessä tule olla pakkoa hyväksyä vastaanottokeskusten perustamista. Humanitaarista maahanmuuttoa tulisi ylipäänsä vähentää. "
 20. EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta tulevien kohdalla käytetään nyt "tarveharkintaa" eli työlupien saantia rajoitetaan. Tästä on pidettävä kiinni, eikä työperäistä maahanmuuttoa pidä helpottaa.
 Nuutti Hyttinen: Jossai määrin eri mieltä.
 Nuutin oma kommentointi:
 "Oleellista on työperäisen maahanmuuton määritelmä. Henkilön, jolla työpaikka on hankittuna valmiiksi, pitäisi voida tulla Suomeen töihin ilman tarveharkintaa ja kuukausien lupaprosessia, mikäli työ tapahtuu vastaavilla työehdoilla, joita suomalaisiin sovelletaan. Samalla tulisi kuitenkin arvioida uudestaan Suomen sosiaaliturvajärjestelmän sisältöä, eikä esimerkiksi Suomeen töihin tulleen ulkomaalaisen ulkomailla pysyvästi asuville perheenjäsenille tulisi maksaa suomalaisia sosiaalietuuksia. "
 Antti Korhonen: Täysin samaa mieltä.
 Antin oma kommentointi: Ei ole
 Sampo Terho: Jossain määrin eri mieltä.
 Sammon oma kommentointi:
 "Nimenomaan työperäistä maahanmuuttoa voidaan lisätäkin, mutta vain tarpeen mukaan. Eli jos Suomesta jollain alalla todistetusti puuttuu osaavaa työvoimaa (mutta vain silloin), on järkevää ottaa ulkomailta työntekijöitä maahan. Sen sijaan humanitaarista maahanmuuttoa voidaan vähentää. "
 18. Suomen tulisi tällä vaalikaudella ryhtyä valmistelemaan hakemista Natoon.
 Nuutti Hyttinen: Täysin samaa mieltä.
 Nuutin oma kommentointi:
 "Jäsenyys NATO:ssa tarkoittaisi Suomen sitoutumista vapaan Euroopan ja yleiseurooppalaisten arvojen yhteiseen, uskottavaan puolustukseen ilman pienintäkään epäilystä siitä, kenen puolella Suomi on kriisitilanteessa. NATO-optiota ei ole olemassa siinä mielessä, että Suomi pääsisi halutessaan NATO:n jäseneksi milloin tahansa. Jos jäsenyyden hakemista odotetaan siihen asti, kun tulee kriisitilanne, Suomi joutuu todennäköisesti selviytymään kriisistä omin avuin."
 Antti korhonen: Jossain määrin eri mieltä.
 Antin oma kommentointi:
 "Natoon voidaan mennä ainoastaan kansanäänestyksellä. "
 Sampo Terho: Jossain määrin eri mieltä.
 Sammon oma kommentointi:
 "Suomen tulisi tehdä alkavalla vaalikaudella perustavanlaatuinen selvitys Nato-jäsenyyden hyödyistä ja haitoista. Selvityksen valmistuttua olisi aika tehdä johtopäätökset jäsenyydestä."
 
- Halla-ahon_äänestäjäJos minun pitäisi valita henkilöistä Nuutti, Korhonen, Terho Perussuomen Helsingistä 
 äänestäisin Nuuttia
 koska hän on nuorin
 jos hän ei pääse hän pysyy Halla-ahon neuvonantajana mutta koska saa ääniä runsaasti
 innnostus jatkaa säilyy takuuvarmasti
 vrt. vaikka nuori Simon Elo Uudellamaalla jonka vauhti sen kun paranee kirjoittelee teoksia ja muita kun on päässyt vauhtiin- Hallista_äänestänytOlen kallistunut myös Nuuttiin. Maahanmuuttopolitiikkakriittisyys on kovaa luokkaa (tuosta tarvitsemmeko minkä verran ja millä ehdoilla työvoimaa, tässä työttömystilanteessa, on sitten debatoitavissa - itse kannatan varsin tiukkaa seulaa ja pientä määrää, koska tekijöitä meillä on joka hommaan - ja lisäksi Kanada- ja Australia-tyylin pisteytystä tulijoille). 
 EU-kriittisyys on myös kovaa luokkaa Nuutilla.
 On merkittävä todennäköisyys, että Venäjän ekspansionistinen toiminta koskee Suomea, sillä Natoon kuulumattomia maita Venäjän lännen rajoilla on enää strategisesti merkityksetön Moldovia, Valko-Venäjä joka on jo varsin vasallivaltio, ja Suomi, jonka rannikon Venäjä haluaa turvatakseen Itä-Meren etunsa.
 http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/eurooppa/suurvallat-kiinnostuivat-itameresta-venaja-ei-halua-naton-sisamerta/?shared=36092-1d69b618-500
 Siksi ilman Natoa Suomi on täysin suojaton, ja on vain ajan kysymys, milloin "naapuri" sieltä jälleen tulee.
 Nuutilla on myös Helsingin vaalipiiristä Halla-ahon suositus, eli maahanmuuttopoliittisilta kannoiltaan on siis varmasti Helsingin parhaita, jos ei paras valinta. Sekä kauppatieteellisestä että oikeustieteellisestä valmistunut, niin älykkyyttä ja ahkeruutta varmasti tarpeeksi hommaan.
- HallistaÄänestänytOlen kallistunut myös Nuuttiin. Maahanmuuttopolitiikkakriittisyys on kovaa luokkaa (tuosta tarvitsemmeko minkä verran ja millä ehdoilla työvoimaa, tässä työttömystilanteessa, on sitten debatoitavissa - itse kannatan varsin tiukkaa seulaa ja pientä määrää, koska tekijöitä meillä on joka hommaan - ja lisäksi Kanada- ja Australia-tyylin pisteytystä tulijoille). 
 EU-kriittisyys on myös kovaa luokkaa Nuutilla.
 On merkittävä todennäköisyys, että Venäjän ekspansionistinen toiminta koskee Suomea, sillä Natoon kuulumattomia maita Venäjän lännen rajoilla on enää strategisesti merkityksetön Moldovia, Valko-Venäjä joka on jo varsin vasallivaltio, ja Suomi, jonka rannikon Venäjä haluaa turvatakseen Itä-Meren etunsa.
 http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/eurooppa/suurvallat-kiinnostuivat-itameresta-venaja-ei-halua-naton-sisamerta/?shared=36092-1d69b618-500
 Siksi ilman Natoa Suomi on täysin suojaton, ja on vain ajan kysymys, milloin "naapuri" sieltä jälleen tulee.
 Nuutilla on myös Helsingin vaalipiiristä Halla-ahon suositus, eli maahanmuuttopoliittisilta kannoiltaan on siis varmasti Helsingin parhaita, jos ei paras valinta. Sekä kauppatieteellisestä että oikeustieteellisestä valmistunut, niin älykkyyttä ja ahkeruutta varmasti tarpeeksi hommaan.
- Niinpä_Tosiaan, juristeja on hyvä olla mukana, että sekin puoli. Tietyissä tapauksissa on jopa pakko olla, esim. hallituksessa. 
 
- s.marxSampo Terho tukee Karl Marxia. 
 Karl Marx ei hyväksy kansallisuussortoa.- Btw__Heh heh. Muuten, kaikki modernin maailmanhistorian pahimmat joukkomurhaajat ovat olleet sosialisteja: Stalin, Hitler, Mao, Ceaucescu, Pol Pot, Hussein, Gaddafi jne. Sosialistien saadessa tarpeeksi valtaa käy aina samoin. 
- VapaussotaJäiKeskenBtw__ kirjoitti:Heh heh. Muuten, kaikki modernin maailmanhistorian pahimmat joukkomurhaajat ovat olleet sosialisteja: Stalin, Hitler, Mao, Ceaucescu, Pol Pot, Hussein, Gaddafi jne. Sosialistien saadessa tarpeeksi valtaa käy aina samoin. SDP oli muuten juurikin se puolue, joka aloitti sisällissodan murhakampanjallaan, tarkoituksena saada liitetyksi Suomi Neuvostoliittoon. 
 
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset779040
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905947
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1044965
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään334037
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi773829
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät493679
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133070
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k582885
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral982849