Onko kummituksilla

kummitussosiologi

keskinäisiin sosiaalisiin hierarkioihin perustuvaa luokkajakoa ?

12

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummitustutkijaKumelius

      Karkeasti ottaen voi sanoa: Ullakolla kummittelevat ylemmän sosiaaliryhmän kummitukset, kellareissa alemman.

    • Alfhild_Sahlberg

      Ja sitten on niitä kummituksia jotka eivät kuulu oikein mihinkään ryhmään. Ei ylempään eivätkä alempaan. Sen tarkemmin en viitsi nimiä mainita ettei tule enää enempää hankaluuksia.

    • raptor_jebus

      Kaikki kummitukset on kuollut sukupuuttoon jeesus söi ne.

      • Luukkas25_33

        ..ja mitä ei syönyt, ajoi sikoihin:

        "...25. Ja hän sanoi heille: "Missä on teidän uskonne?" Mutta pelko oli vallannut heidät, ja he ihmettelivät, sanoen toisilleen: "Kuka onkaan tämä, kun hän käskee sekä tuulia että vettä, ja ne tottelevat häntä?"
        26. Ja he purjehtivat gerasalaisten alueelle, joka on vastapäätä Galileaa.
        27. Ja kun hän oli noussut maihin, tuli häntä vastaan kaupungista mies, jossa oli riivaajia; ja hän ei ollut pitkään aikaan pukenut vaatteita ylleen eikä asunut huoneessa, vaan haudoissa.
        28. Kun hän näki Jeesuksen, parkaisi hän ja lankesi maahan hänen eteensä ja huusi suurella äänellä: "Mitä sinulla on minun kanssani tekemistä, Jeesus, Jumalan, Korkeimman, Poika? Minä rukoilen sinua: älä minua vaivaa."
        29. Sillä hän oli käskemäisillään saastaista henkeä menemään ulos siitä miehestä. Sillä pitkät ajat se oli temponut häntä mukaansa; hänet oli sidottu kahleisiin ja jalkanuoriin, ja häntä oli vartioitu, mutta hän oli katkaissut siteet ja kulkeutunut riivaajan ajamana erämaihin.
        30. Niin Jeesus kysyi siltä sanoen: "Mikä on nimesi?" Hän vastasi: "Legio"; sillä monta riivaajaa oli mennyt häneen.
        31. Ja ne pyysivät häntä, ettei hän käskisi heidän mennä syvyyteen.
        32. Niin siellä oli vuorella suuri sikalauma laitumella; ja ne pyysivät häntä, että hän antaisi heille luvan mennä sikoihin. Ja hän antoi niille luvan.
        33. Niin riivaajat lähtivät ulos miehestä ja menivät sikoihin. Silloin lauma syöksyi jyrkännettä alas järveen ja hukkui.


    • Tietsä

      Demonit ovat arvoasteikossa kaikkein korkeimalla.

    • Kummitustutkija_Komelius

      Keskiluokan kummitukset kummittelevat välikerroksissa, välttelevät ullakoita ja kellareita.

      • aaveakateemikko

        Ylemmän keskiluokan kummitukset suosivat 4:ttä tai 5:ttä kerrosta.


    • vgxxg

      Juuri siksi painotetaan henkistä kasvua ette joudu haamuksi. Lisä bonuksena henkisesti vahva ei sorru pelkojensa tai halujensa [email protected].

      • ghostmeisteri

        Ilmiö tunnetaan varsin hyvin myös ylempien sosialliryhmien kummitusten keskuudessa.


    • Voisikohan olla, ettei kummituksia tulisi jakaa niinkään niiden esiintymispaikkojen mukaan vaan niitä aistivien henkilöiden mukaan.

      Olen itse kokenut outoja, mutta skeptinen mieleni ei anna millään selittää niitä kummituksina. En tiedä olivatko kokemukseni lähempänä kellaria kuin ullakkoa. Oudoimmat ja elävimmät sattuivat hautausmaan parkkipaikalla, jossa yövyin autossani.

      Asioita pitää tutkia.

      • mi.el.ip.id.e

        Olen myös kokenut yliluonnolliselta tuntuvia asioita vaikka niihin on todella vaikea uskoa.
        Tuo hautausmaan parkkipaikalla nukkuminen ja siellä koetut tuntemukset ihmetyttää.
        Eihän hautausmaalla ole kuin lahoavia ruumiita, ei edes henkien luulisi viihtyvän siellä, vaikka omat maalliset jäännökset siellä lahoaisivatkin.
        Olen joskus vienyt iltamyöhällä pilkkopimeässä kynttilän haudalle, ilman pienintäkään pelkoa. Hautausmaa sijaitsee yksinäisellä paikalla metsän keskellä. Lähin talo on puolen kilometrin päässä, ei näköetäisyydellä.


      • en.tiedä.uskonko

        Ei kummitusten luulisi viihtyvän hautausmailla. Jos niitä on, niin ennemminkin paikoissa joissa ovat elämänsä aikana eläneet ja kokeneet jotain hyvää tai pahaa.
        Vainajasta pitää päästää irti vaikka suru olisi kuinka suuri, olen omasta elämästäni huomannut asian.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      547
      1787
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      707
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      676
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      628
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe