subtel ja posti

valitettavastiblaablaa

kaksi kusettajaa, toinen yrittää kaataa toisen syyksi kun ei tilattu tuote koskaan löytänyt omistajaa. ihan turha postin on selitellä ettei ole seurantanumeroa blaa blaa. ei pidä myydä kuljetuspalveluja joihin ei niitä seurantanumeroita ole. subtelin on taas ihan turha selitellä yhtään mitään, toimitusajaksi luvattiin 2-4 päivää, kolme viikkoa on kulunut, tuotetta ei näy. pitää hommata kuljetuspalvelu joka toimittaa tuotteen luvattuna aikana, ei vika ole suinkaan postin eikä asiakkaan. turha yrittää kusettaa vanhaa tekijää kummankaan. suksikaa vittuun, molemmat.

3

303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Freakzoid

      Kyllä mä sain tavarani fedex-seurantakoodilla subtelista, ja fedex toikin sen nopeasti, mutta paketin antaminen fedexille kesti subteliltä toista viikkoa.

    • Anonyymi

      Posti osaa selittelyn. Uskomaton kokemus oli, kun Suomessa toimiva myyntikonttori otti tilaukseni vastaan joka sitten pakataan Saksassa, Bring ottaa sen kuljetettavakseen ja Suomessa Posti sitten yrittää toimittaa perille. Erään kerran tällainen tilaus ei tullutkaan naapurissani olevaan Postin kevytnoutopisteeseen - kuten aina muulloin - vaan meni yli 20 km päähän täysnoutopisteeseen. Kun sitten kyselin Postilta, miksi teitte näin, oli selitys: Koska lähettäjä oli ottanut lähetykseen lisäpalvelun "Noutomuistutus kirjeenä" sitä ei voida tuoda kevytnoutopisteeseen. Posti myös selitti, että VAIN lähettääjä voi pyytää poistamaan tuon lisäpalvelun, jonka jälkeen se voidaan tuoda lähelle minua. Kysyin lähettäjältä ja he eivät olleet kuulleetkaan tuollaisesta lisäpalvelusta, eikä heidän tilaussysteemillään saa sellaista otettua lähetyksiin. He kuitenkin olivat yhteydessä Postiin, muttei mitään tapahtunut siltikään. Annoin lähetyksen lojua siellä minne se meni, eikä mitään paperista noutomuistutusta tullut. Lopulta Posti kykeni sujuvasti palauttamaan lähetyksen Saksaan lähettäjälle, joka sitten lähetti sen uudelleen - ja sitten se tuli sujuvasti lähelle minua.

      • Anonyymi

        Nuo kansainväliset rahtifirmojen väliset sopimukset on mitä on. Ja tosiaan rahdin saaja ei ole asiakas/ ostanut palvelua eli ei voi vaikuttaa toimitukseen. Yksilölliset kuriiripalvelut maksaa sitten satasia eikä kymppejä.

        Postia haukutaan, mutta edelleen paras ja suurin Suomessa toimiva tavaran kuljettaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      375
      8275
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      162
      2616
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      863
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      850
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe