Ennuste: Persuille 30 kansanedustajaa

Hesarin ennuste, kävivät vaalipiirit läpi. Tappiota yhdeksän kansanedustajaa, ei siis mikään toinen jytky vaan tuhnu, märkä pieru.

"Keskusta: 53 paikkaa (muutos 18 paikkaa)

Sdp: 37 (–5)

Kokoomus: 36 (–8)

Perussuomalaiset: 30 (–9)

Vasemmistoliitto: 17 ( 3)

Vihreät: 12 ( 2)

Rkp (mukana Ahvenanmaan edustaja): 10 (0)

Kristilliset: 5 (–1)"

http://www.hs.fi/politiikka/a1428630767431?jako=3e37bff48dcf4573e7b2b31d09fbfdec&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
39<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Jos persut saavat vain 30 kansanedustaja on Soinin erottava. Hän itse sanoi talvella että vähintään 33 kansanedustajaa on saatava, muuten puheenjohtajan palli heiluu.

Siitä voitte kyllä olla varmoja ettei Soini eroa ja seisoo vaikka päällään jotta pääsee hallitukseen ulkoministeriksi. Hän tietää että nyt on viimeinen tilaisuus, neljän vuoden kuluttua persut kutistuvat luonnolliseen kokoonsa ja silloin heitä ei kukaan huoli hallitukseen.

Äänestä
  • Täsmälleen näin. Nytpersut saanevat n. 15 prosentin kannatuksen ja kolmisenkymmentä paikkaa, riippuen vaalipiirikohtaisista viimeisistä paikoista.

    Seuraavissa ek-vaaleissa persut pudonnevat alle kymmenen prosentin kannatuksen, ja sitten onkin edessä paluu pienpuolueeksi, jollainen persulipuolue oikeasti on.

    Äänestä

  • Oppositiopuolueen uusi tappioennätys häämöttää - Soini-narsisti murtuu ja alkoholisoituu lisää

    Äänestä

  • mateleva_persu kirjoitti:

    Täsmälleen näin. Nytpersut saanevat n. 15 prosentin kannatuksen ja kolmisenkymmentä paikkaa, riippuen vaalipiirikohtaisista viimeisistä paikoista.

    Seuraavissa ek-vaaleissa persut pudonnevat alle kymmenen prosentin kannatuksen, ja sitten onkin edessä paluu pienpuolueeksi, jollainen persulipuolue oikeasti on.

    Persujen äänisaldo tuskin laskee millekkään pienpuolueen tasolle koska SDP, Kokoomus ja Keskusta eivät ole enää vaihtoehto suurelle osalle suomen kansasta. Juuri eilen sain ilokseni huomata erään viime vaalien demareiden vaalikynien jakelijan kääntyneen persuksi.

    Sitä paitsi suuri osa suomalaisista haluaa äänestää pakkoruotsin ja elintasopakolaisuuden aiheuttamaa kestävyysvajetta vastaan. Ne ovat arvovalintoja joilla oikeasti saadaan miljardiluokan säästöt, toki ruotsinkieliset koplaussäätiöt(kuten lastensairaalan tapaus) ovat lahjoneet kaikki vanhat puolueet pitämään pakkoruotsista kiinni kynsin hampain.

    Äänestä

  • Mateleva_demari kirjoitti:

    Persujen äänisaldo tuskin laskee millekkään pienpuolueen tasolle koska SDP, Kokoomus ja Keskusta eivät ole enää vaihtoehto suurelle osalle suomen kansasta. Juuri eilen sain ilokseni huomata erään viime vaalien demareiden vaalikynien jakelijan kääntyneen persuksi.

    Sitä paitsi suuri osa suomalaisista haluaa äänestää pakkoruotsin ja elintasopakolaisuuden aiheuttamaa kestävyysvajetta vastaan. Ne ovat arvovalintoja joilla oikeasti saadaan miljardiluokan säästöt, toki ruotsinkieliset koplaussäätiöt(kuten lastensairaalan tapaus) ovat lahjoneet kaikki vanhat puolueet pitämään pakkoruotsista kiinni kynsin hampain.

    Rasisteja Suomessa noin 2%. Nämä äänestää varmasti Persuja.
    Pakkoruotsin vastustajia on 3%. Nämä äänestään kanssa varmasti persuja.
    Persujen attiiveja Suomessa jäljellä loikkausten ja tappelujen seurauksien jälkeen noin 3%. Nämä äänestää varmasti persuja.
    Muutama prosentti on sitten ehdokkaita ja niiden palkkaamia huijareita sopottamassa noista mamuista ja pakkotuorsista ja haukkumassa kaikkia muita puoleiden ehdikkaita.

    Eli Persujen aktiiviäänestäjiä on noin 8%-9%. Tuon porukan pitäisi sitten muka huijata Persuille yli 20% äänistä ja järjestää Soini pääministeriksi.

    Ainaki Soinilla kova uho päällä. Luulee jo olevansa Pääministeri.

    Äänestä

Hallitus on surkea, kyvytön, persut oppositiossa mutta kärsivät selvän vaalitappion, se on aika hyvä suoritus. Ei nyt ihan heti muistu mieleen että tuollaiseen olisi koskaan Suomessa mikään oppositiopuolue pystynyt. Yleensä pitävät sentään entiset paikkansa jos ei kannatus automaattisesti lisäänny mutta kyllä persut osaavat. He eivät todellakaan ole mikään tavallinen puolue.

Äänestä

Jos perussuomalaiset saavat yli 30 kansanedustajaa on Hesari lopetettava

jos se ei loperta niin se ei lopeta ainakaan valehtelemistaan

Äänestä
  • Jos persut saavat alle 33 kansanedustajaa on Soinin välittömästi erottava puheenjohtajan paikalta.

    Äänestä

Hah-hah, jytkystä tulee tuhnu ja samalla tulee puurolusikallinen housuun. Neljän vuoden kuluttua tavaraa tuleekin housut täyteen!

Äänestä

Persuilla on jo näiden vaalien jälkeen löysät housussa ja syyllisten etsiminen alkaa. Etelän media, sitähän persulit syyttävät tappiostaan, Soini pääsee luikertelemaan vastuustaan.

Äänestä

Hesarin juttu on törkeää propagandaa, sillä yritetään vaikuttaa vaalitulokseen. Perussuomalaisista tulee toiseksi suurin puolue, Soinista tulee valtiovarainministeri.

Äänestä

kyllä se nyt vaan on niin, että ne vaalit on käytävä ennen kuin tiedetään vaalien tulos. On siis aivan turhaa arvailla, kuvitella paikkajakoja ja palstalla persettään suotta repiä.

Äänestä
  • .

    Äänestysvilkkaus lupaa hyvää PS:lle ja huonoa Wanhoille pierupuolueille

    .

    Äänestä

Persujen pitää onnistua ensin vaaleissa ja sen jälkeen on paljon kovempi urakka, eli menestyä hallitusneuvotteluissa. Kakkossijalta Soinilta kysytytään jotain, mutta jo PS on kolmanneksi tai neljänneksi suurin puolue niin oppositio kutsuu. Jos demareitten äänimäärä kasvaa kasvaa paljon ja persuilla pienenee, ei edes persujen kakkospaikka riitä hallitukseen.

Persujen ainoa pelastus on järjestys 1) Keskusta 2)PS 3) Kokoomus 4) SDP

Äänestä
  • Persujen paikkamäärää en tiedä mutta toiseksi suurimmaksi puolueeksi ei pääse mitenkään. Jos kolmanneksi pääsevät on sekin jo hyvä tulos. 30 paikkaa olisi katastrofi

    Äänestä

Jos ja jos, USKOTTE HELSINGIN paska-Tiltua! HÄ??

TULEEE JATKOJYTKYY JEEEEEE!!

-Ja turvat tukkeutuvat, joten mee nukkuun vaa

Äänestä
  • Olipa osuvasti sanottu Helsingin Paska -Tiltu hheh siinä on hyvä nimi Palstäpölholle nimi otetaan käyttöön välittömästi ja kiitos keksijälle

    Äänestä

Persut tulevat romahtamaan sillä kansa näkee katteettomien veronalennuslupausten läpi. Autovero poistetaan eikä muka autoilun muita veroja nosteta!

Äänestä
  • Mitä katteettomia lupauksia on annettu?

    Äänestä

  • jddd kirjoitti:

    Mitä katteettomia lupauksia on annettu?

    Autoveron poisto, ruuan arvonlisäveron alentaminen, EU-jäsenmaksujen leikkaus, kehitysavun lopettaminen, nuo nyt ensimmäisenä tulee mieleen. Vaalikampanjaa vielä viikko jäljellä, varmasti ensi viikolla tehdään uusia hulvattomia lupauksia joita ei ole tarkoituskaan pitää.

    Äänestä

Hyvä_uutinen 10.4.2015 14:2 Hah-hah, jytkystä tulee tuhnu ja samalla tulee puurolusikallinen housuun. Neljän vuoden kuluttua tavaraa tuleekin housut täyteen!

Vastaus. Aivan. Puuroluskan nimi on Vesa Puuronen Hesarin käyttämä stalinisti itsetehty tiedemies rasismista ilman vertaisarvioitua kansainvälisiä julkaisuja, häntä käytetään erityisesti Halla-ahon nälvimseen Hesarissa. Muita kommunistiasiantuntijoita Hesarin arvioita tukeaan ovat itsetehty tutkija Heikki Patomäki ja skpn eduskutaryhmän entinen virkamies Martin Scheinin joilla ei ole kansainvälisiä julkaisuja mutta Hesarin tuki, näiden avulla yleensä saadaan näyttämään mamunmusta valkoiselta, paitsi Perussuomi, joka maalataan mustaksi Hesariksi

HELSINGIN SANOMIEN IRTISANOMINEN Tilaukset ja muutokset 0203 31000 ma-pe klo 6.30 - 17 la-su klo 7.30 - 12 https://asiakaspalvelu.hs.fi/ukk/yhteystiedot/

Perusteeksi kelpaa vaikka Kari Suomalaisen poispotkiminen, näkijän nappiennuste EU:sta
http://tinypic.com/view.php?pic=eajitj&s=5#.VSixcOnyVgV

Äänestä
  • Persut romahtaa Helsingissäkin kun ehdokkaana ei ole rotutohtori Allah-aho. Persulit jäävät kotiin nukkumaan, vihreät ja vasemmistoliitto voittaa.

    Äänestä

  • Niin tomahtaa, kyllä, aivan, mutta silti haluaisin lutkuttaa hieman Tohtori Jussin, maahanmuuton ja kaiken muunkin asiantuntijan, mulkkua oikein kunnolla. Posket lommolla kuin Riikalla. Hyvä Tohtori Jussi! Hyvä Tohtori Timo! Hyvä Tohtori Sampo! Hyvä Tohtori Teuvo! Eläköön kullinlutkutus!

    Äänestä

  • Oletko H-a:n äänestäjä todellakin niin hyvä kullinimijä kuin väität? Rohkenen epäillä. Mikä on paras kikkasi?

    Äänestä

Duunarin ei ainakaan kannata Terhoa äänestää sillä Terho on niin oikealla kuin vain persuissa pääsee. Ja siellä pääsee aivan äärioikeistoon.

Äänestä
  • duunari äänestää työväenluokan joukkovoimalla vasemmistoliittoa ja skp:tä ja niin edelleen
    vasliiton kannatus on noin 5 prosenttia ja se koostuu pääasiassa töitä välttelevistä anarkisteista ja skp:n joukovoima riittää noin 10 kannatukseen tarkoitan tietysti että kymmenen ääntä

    Äänestä

  • Skp:n johto on nyt Ykä Hakasen jälkeen trotskilainen, väitän että jos Taisto (Sinisalo) näkisi tilanteen hän ... en minkä saisi

    Vain trotskilainen miehen kanssa asuva mies löytyi enää kominternin johtavan joukkoliikkeen johtoon

    Taisto kirjoitti kirjan Niin muuttuu maailma mutta ei tiennyt kertovansa raakaa vitsiä
    Hyvä ettei tätä tiennyt, Gorban hän joutui kokemaan

    http://catalogue.nla.gov.au/Record/2646324

    Äänestä

  • duunritjoukolla kirjoitti:

    duunari äänestää työväenluokan joukkovoimalla vasemmistoliittoa ja skp:tä ja niin edelleen
    vasliiton kannatus on noin 5 prosenttia ja se koostuu pääasiassa töitä välttelevistä anarkisteista ja skp:n joukovoima riittää noin 10 kannatukseen tarkoitan tietysti että kymmenen ääntä

    Duunarin kannattaa äänestää demareita. Persujen oikeistosiipi on niin vahva ja työväenliikkeen vastainen että hirvittää. Samoin naton kannatus on persuissa korkea vaikka puoluejohto sitä vähättelee.

    Äänestä

Halla-aho sanoi jotenkin siihen tapaan että mikään ei ole niin niljakas matelija kuin suomalainen sosialidemokraatti. Isänisä oli demari henkeen ja vereen, oli nuorena miehenä viisi vuotta rintamalla. Sitten joku sivari päästelee suustaan tuollaista ja häntä jotkut ylistävät "mestariksi". Ei ole, hän on pelkuri ja raukka, hamekangasta tuollaiselle pitäisi lähettää. Kuvittelee että Nato tulee Suomea pelastamaan kun hän lymyilee siviilien selän takana.

Äänestä
  • Kiteytit aika monen ajatukset Duunari67. Ihmettelen edelleen miten isänmaallisina itseään pitävät suomalaiset palvovat tuota sivaria, niljakasta Mestaria. Aidosti isänmaalliset, "kovat jätkät" puolustavat heikompia ja pyrkivät yhtenäistämään kansaa.
    Miettikää mitä olisi tapahtunut jos Persut olisivat olleet vallassa talvisodan aikaan? Olisiko taisteltu yhtenä rintamana, uskonnosta, puolueesta, seksuaalisesta suuntautumisesta riippumatta. Tuskin.

    Äänestä

Persuille 15 kansanedustajaa jos sitäkään.

Äänestä

NE, JOTKA EIVÄT ÄÄNESTÄ RATKAISEVAT NÄMÄ VAALIT sillä PERUSSUOMEN KANNATUS ON NOUSSUT VIIME VIIKKOJEN AIKANA 5 PROSENTTIYKSIKKÖÄ JA PS JA KESKUSTA OVAT KÄYTÅNNÖSSÄ NYT TASOISSA. KORKEA ÄÄNESTYSPROSENTTI TUKEE PERUSSUOMEA ja viimeinen vaalipäivä, jolloin keskustalaiset ovat jo äänestäneet

SOINISTA ON TEHTÄVÄ PÄÄMINISTERI, muuten ei tilanne muutu, SIKSI TOINENKAAN TILA EI NYT RIITÄ, SDP on juuri sortumassa viime metreillä nyt kovaa vauhtia http://www.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2015/2015041119499714_eb.shtml Analytiikkayrityksen ennuste: Perussuomalaisille toisiksi eniten paikkoja Lauantai 11.4.2015

SDP:N KANNATTAJAT VIRTAAVAT NYT VAUHDILLA PERUSSUOMEEN, NYT VAALITYÖ VAUHTIIN SUKULAISET, TUTTAVAT, kaikkille tehtävä selväksi mitä tapahtuu jos entinen peli jatkuu. Analytiikkayritys Accuscoren mukaan perussuomalaiset saisivat toiseksi eniten kansanedustajapaikkoja uudessa eduskunnassa.

REPORTTERIMME TIMO SOINI SUORAAN KANSAN PARISTA, KORSON VAALITELTALTA, MIKÄ ON TILANNE JUURI NYT https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/rh9otylj https://vaalit.perussuomalaiset.fi/

http://www.ts.fi/eduskuntavaalit/756340/Kannatusmittaus Perussuomalaiset karkeen VarsinaisSuomessa Kannatusmittaus:PERUSSUOMALAISET KÄRKEEN Varsinais-Suomessa (Turun Sanomat 10.4.2015)

Sipilä välttelee vaalikeskusteluja nyt jo avoimesti, piilossa perunakuopassa???

SIPILÄLTÄ TULLAAN TIVAAMAAN KESKUSTAN KATASTROFEJA, TALVIVAARA-KONKURSSIA, RUSSOFENNOVOIMAN pakkoajoa Suomeen, PEKKARISEN TUULIMYLLYTARIFFEJA, jotka tyhjentävät valtion kassan JA ALKOHOLIKAUPPOJA http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015041019490956_uu.shtml

Valtion viinayhtiö Altian historian suurin yrityskauppa on päättynyt fiaskoon. Altian historian suurimman yrityskaupan aikaan Altian vastuuministeri oli punamultahallituksen kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen (kesk).

KESKUSTA PITÄÄ SIPILÄÄ PIILOSSA jotta hän ei romahtisi yleisön edessä ja silmissä haastatteluissa, http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/sipila kioski rehula-34490 "Aikatauluistaan johtuen" - Juha Sipilä ei osallistu Ylen arvotenttiin Keskustan varapuheenjohtaja Juha Rehula sijaistaa puheenjohtaja Juha Sipilää Ylen arvohaastattelussa.

JUHA SIPILÄ SORTUU VOITON VARMISTELUUN VAALIJÄÄKIEKOSSA. PIENI JOHTO MUUTTUU TAPPIOKSI NYT VIIME METREILLÄ ja kiekko lipsuu omaan maaliin viime sekunneilla, koska Sipilä ei uskalla ottaa mihinkään kantaa, ettei voitto menisi käsistä http://www.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2015/2015040919492831_eb.shtml - Reilu viikko vaaleihin ja suurimmalta pääministerisuosikilta ei saa selviä vastauksia yhtään mihinkään, demarinuorten puheenjohtaja Joona Räsänen ihmetteli Twitterissä - Sipilä valittiin pj:ksi kesäkuussa 2012. Siitä asti aikaa valmistautua tähän hetkeen. "En öööö ota öööö kantaa. Katsotaan, kokoomuksen suunnittelupäällikkö Jukka Manninen visersi. - Voisi kysyä, onko mitään, mitä Sipilä ei olisi valmis harkitsemaan, puheviestinnän professori Pekka Isotalus kirjoitti. - Tämän illan pj-tentin veroista väistelyä on viimeksi nähty Suomessa 1952 olympiakisojen raskaan sarjan nyrkkeilyfinaalissa, Suomen Kuvalehden toimittaja Tuomo Lappalainen arvioi.

Äänestä
  • Sinun spämmisi tulevat päivä päivältä harhaisemmiksi! Kepu ja Persut tasoissa???? Miten mahtaa lanttu kestää? Vaaleihin on nimittäin vielä hetki aikaa. Vai onko taktiikka se, että nyt laitetaan kaikki peliin ja mennään vaalien jälkeen muutamaksi viikoksi Hesperiaan huilaamaan?

    Äänestä

  • Gallupit ovat ennenkin olleet perussuomalaisten suhteen väärässä ja niin ovat nytkin. Soinista tulee pääministeri ja Sipilästä valtiovarainministeri. Rinne pääsee ulkoministeriksi jos luopuu veronkorotuksistaan ja lupaa muutenkin tehdä mitä sanotaan. Niin ja autovero pois, kehitysapu vapaaehtoiseksi ja EU-maksuihin alennus. Ja rkp:llä ei ole mitään asiaa hallitukseen!

    Äänestä

  • Persujen kannatus tulee olemaan 9-12% joten tuskin ovat edes hallituksessa. Hieman realismia kiitos.

    Äänestä

  • Perussuomalaiset ovat ykkösiä tai vähintään kakkosia.

    Äänestä

  • jällivaarasta kirjoitti:

    Persujen kannatus tulee olemaan 9-12% joten tuskin ovat edes hallituksessa. Hieman realismia kiitos.

    .

    Sitä paitsi 4 prossan ärkkopee on aina hallituksessa

    .

    Äänestä

  • RKP pystyy tekemään kaikkien kanssa yhteistyötä, siksi on hallituksessa. Heistä kannattaisi persujen ottaa opiksi etteivät taas joudu oppositioon. Se muuten on aika varmaa että RKP on hallituksessa mutta se on epävarmaa onko persut.

    Äänestä

  • Hurrit lentävät oppositioon, se on saletti kun Soini on pääministeri!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Antijytky kirjoitti:

Hesarin ennuste, kävivät vaalipiirit läpi. Tappiota yhdeksän kansanedustajaa, ei siis mikään toinen jytky vaan tuhnu, märkä pieru.

"Keskusta: 53 paikkaa (muutos 18 paikkaa)

Sdp: 37 (–5)

Kokoomus: 36 (–8)

Perussuomalaiset: 30 (–9)

Vasemmistoliitto: 17 ( 3)

Vihreät: 12 ( 2)

Rkp (mukana Ahvenanmaan edustaja): 10 (0)

Kristilliset: 5 (–1)"

http://www.hs.fi/politiikka/a1428630767431?jako=3e37bff48dcf4573e7b2b31d09fbfdec&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu