Prisman vihreä sis monoetyleeniglykoli, vaahtoamisen-, ruostumisen- ja syöpymisen estoainetta. Täyttää BS 6580:1992
Hinta 3,31 €/l
www.prisma.fi/fi/prisma/car-s-jaahdytinneste-3l-vihrea
Motonetin punainen sis korroosioinhibiittorin ja monoetyleeniglykolia. Osittain biologisesti hajoavaa.
hinta 3,98 €/l
https://www.motonet.fi/fi/tuote/609865/Motox-pakkasneste-5l-G12-punainen-100
Mikä ero näissä glygoleissa?
3
1083
Vastaukset
- AhtiTsaari
Vihreissä jäähdytinnesteissä käytetään korroosionestoon fosfaattiyhdisteitä. Ne suojaavat metalliosia muodostamalla niiden pinnalle ohuen kalvon. Tämä kalvo kuitenkin myös hieman heikentää lämmön siirtymistä nesteen ja metallin välillä. Fosfaatit eivät myöskään ole hyväksi tiivisteille. Tällainen neste on myös ehdottomasti laimennettava tislattuun veteen, koska vesijohtoveden sisältämät kationit saattavat fosfaattien kanssa saostua kiinteäksi sakaksi (magnesiumfosfaatti ja kalsiumfosfaatti) jäähdytinnesteeseen. Käytössä tällaisen nesteen monoetyleeniglykoli pikkuhiljaa hapettuu hapoiksi ja nesteen kasvava happamuus edistää korroosiota. Siksi vihreän nesteen vaihtoväli on lyhyt.
Punaisissa nesteissä fosfaatit on korvattu muilla aineilla kuten orgaanisilla inhibiittoreilla. Inhibiittorit eivät muodosta mitään kalvoa, vaan toiminta perustuu siihen, että korroosioreaktiot estyvät ja jäähdytinnesteestä tehdään puskuriliuos, eli liuos, joka vastustaa pH:n muuttumista. Näin neste ei happamoidu käytössä niin helposti ja vaihtoväli on pidempi.
Siis lyhyesti punaisella litkulla saavutetaan parempi lämmönsiirto, korroosionesto, tiivisteiden kesto, pidempi vaihtoväli eikä ole niin haitallista vaikka nesteen laimentaisikin harhaoppisesti tavallisella vesijohtovedellä.- ehsrhsrh
P*skapuhetta, ei vihreää todellakaan tarvi tislattuun laimentaa. Oman auton ohjekirjakin sanoo että auton vihreää nestettä laimennetaan vesijohtoveteen. Taitaa loputkin tuosta tekstistä olla samanlaista skeidaa, ei kannata uskoa.
- Anonyymi
ehsrhsrh kirjoitti:
P*skapuhetta, ei vihreää todellakaan tarvi tislattuun laimentaa. Oman auton ohjekirjakin sanoo että auton vihreää nestettä laimennetaan vesijohtoveteen. Taitaa loputkin tuosta tekstistä olla samanlaista skeidaa, ei kannata uskoa.
No mikäs auto se on? Entä jos vaihtaa joka syksy nesteen, niin onko hifistelyllä merkitystä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986428KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605974Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602893Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072348Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072018- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331158