Vemmu alias Pertti Pihlaja

Ummetus

Vemmu oli se outo tyyppi, johon Aki Nikkinen tutustui vankilassa. Vemmu innostui täysin kun selvisi, että Jenni on Akin tuttava. Vemmu palvoi Jennin kuvaa kaltereiden takana eikä Aki ymmärtänyt kuinka pakkomielteistä Vemmun kiinnostus oli. Aki ei aluksi myöskään saanut selville mitään miehen vaarallisuudesta. Vemmu myönsi kyllä ahdistelleensa ja seurailleensa aikoinaan rakastamaansa tyttöä, mutta siinä kaikki. Vapauduttuaan vankilasta Vemmu oli päättänyt parantaa kuvansa kauniin kansikuvatytön Jennin silmissä.

Aki pyysi Jennin vankilaan vierailulle ja pyysi tätä allekirjoittamaan kortteja, joilla sitten kävi kauppaa Vemmun kanssa. Vemmu sai haltuunsa myös Jennin puhelinnumeron ja soitti inhottavan häirikköpuhelun. Tässä vaiheessa Akikin alkoi huolestua. Pian Vemmu ilmoitti pääsevänsä siviiliin ja aikovansa estää Jennin avioliittosuunnitelmat. Pikapuoliin Pihlajakadulla tehtiin havaintoja epämääräisestä hiipparista, mutta Aki yritti puhelimessa tyynnytellä Jenniä ettei tämä huolestuisi turhaan. Samaan aikaan Markus Ekholm lupautui töihin perhefirmaan isänsä Eerikin pyynnöstä ja kahvilaan tarvittiin lisää väkeä. Haastatteluun saapui Perttinä esittäytynyt Vemmu, joka myös palkattiin Barbaariin.

"Pertti" pumppasi tietoja Jennistä ja sai Tonin luulemaan Jennin pettäneen häntä Akin kanssa. Pertti pääsi lohduttamaan Jenniä ja järjesti vielä päivällisen sovinnon kunniaksi syöttäen samalla Katjalle yliannostuksen rauhoittavia lääkkeitä. Pertti nimittäin tajusi, että Jenni pysyy Helsingissä Katjan vuoksi ja että Toni lähtisi Frankfurtiin töihin joka tapauksessa. Katjan lähdettyä sairaalaan Pertti hivuttautui yhä lähemmäs päästyään Jennin kämppäkaveriksi Katjan poissaolon ajaksi. Tällä välin Aki pakeni sairaalareissun jälkeen vankilasta, ja törmäsi kahvilasta rahaa ryöstäessään Vemmuun ja yritti varoittaa Jenniä siinä kuitenkaan onnistumatta.

Jennin ilmoitettua Frankfurtiin lähdöstä Pertti hätääntyi, teki rakkaudentunnustuksen ja anoi Jenniä jäämään. Pertti sieppasi Jennin sekä Ismon panttivangeiksi Ismon putiikkiin, kolkkasi paikalle tulleen Kallen ja osoitteli Ismoa vakavissaan aseella uhaten tappaa tämän. Tilanteeseen vironnut Kalle toimi ripeästi ja tainnutti sieppaajan. Vasta tuolloin Katjalle ja Jennille valkeni, että Vemmu ja Pertti olivat yksi ja sama henkilö. Vemmulle rapsahtaneen tuomion pituudesta ei ole tietoa, mutta Pihlajakadulla häntä ei ole ainakaan nähty.

12

3933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bilteman.tummennuskalvo

      onko järkeä kopioida noita juttuja salkkareiden sivuilta, jos joku tietoa kaipaa niin vamasti sen osaa sivuilta hakea eli ole hyvä ja lopeta!

      • tyyppi

        Miks vatussa valitat ku itekki kopioit niitä ihan simenään että v*** piä vaan sä bilteman.ummennuskalvo turpas kiinni½! toi on pientä suhun verrattuna !!!!!!!!!!!!!111111111111


    • Anonyymi

      Moi ja hei pertti pihlaja mitä sinulle kuuluu palavatko

      • Anonyymi

        Moi pertti pihlaja oletko näyttelijä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moi pertti pihlaja oletko näyttelijä

        Hei, hei, Pertti!
        Ootkin ihan hei, hei.


    • Anonyymi

      Ismo ei tykännyt Vemmusta kun sillä oli tapana käydä Ismon valinnassa ammuskelemassa kahvipaketteja. Lopulta Vemmu sitten mystisesti katosi kokonaan eikä kukaan tiedä mihin, mutta Ismo oli kyllä nähty kuljeskelevan pesäpallomailan kanssa Vemmun asuintalon nurkilla.

    • Anonyymi

      Ei hyvää tapaa toista
      Ihmisiä vemmu on aikaa pahaa ihminen

    • Anonyymi

      Toi tulee takas ja lyö Kallea termospullolla.

    • Anonyymi

      koska vemmu tulee takaisin ja maksaa ismon velat?

      • Anonyymi

        Oiskohan sukupuolenvaihdoksen tehneenä punakenkä nainen?!?!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oiskohan sukupuolenvaihdoksen tehneenä punakenkä nainen?!?!

        Ja velat maksaa luonnossa.


    • Anonyymi

      Toi vois käydä Moosessa ja törmää Akiin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2446
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2076
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1732
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1557
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1497
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      123
      1044
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    Aihe