Hanna Tainio sanoi ennen tunneliäänestystä:"vaalilupauksista pidätetään kiinni - ei tunnelille!" Kuten tiedämme, Hanna äänesti kuitenkin tunnelin puolesta.
En ota nyt kantaa tunneliin, vaan kysyn, että kuinka tärkeää on, että ehdokas ei riko vaalilupauksiaan? Minun mielestäni edustaja on vastuussa äänestäjilleen. Uskon, ettei suurin osa äänestäjistä halua takinkääntäjää äänestää, vaikka olisikin ollut samaa mieltä asioista. Sellainen ehdokas on arvaamaton - äänensä voi paremminkin käyttää.
En ota nyt kantaa tunneliin, vaan kysyn, että kuinka tärkeää on, että ehdokas ei riko vaalilupauksiaan? Minun mielestäni edustaja on vastuussa äänestäjilleen. Uskon, ettei suurin osa äänestäjistä halua takinkääntäjää äänestää, vaikka olisikin ollut samaa mieltä asioista. Sellainen ehdokas on arvaamaton - äänensä voi paremminkin käyttää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olisi mukava kuulla Hanna Tainion meriselitys asiaan.
Ei karkealle petokselle ole selitystä, on vain selittelyjä.
Hän antoi sen jo aikoja sitten: päätöksenteossa tieto on populismia vankempi perusta.
Vaaleissa populisti ja vaalien jälkeen toimii sitten oman päänsä mukaan, koska pitää itseään äänestäjiään fiksumpana?
Vaaleissa lauloi samaa populistista valhetta kuin muutkin demarit, koska demarit yritti saada vaalivoiton tunnelia vastustamalla. Onneksi jäi yritykseksi. Neljä demarivaltuutettua tuli onneksi tolkkuihinsa ja äänesti tietojen perusteella.
Esimerkkejä noita neljää tyhmemmistä äänestäjistä kyllä riittää :)
Olisi mukava kuulla, kuinka tuo taloudellinen puoli on järjestetty YIT:n puolelta. Pikkulinnut ovat laulaneet, että takinkääntäneille olisi mahdollista järjestää esim. kunnolliset ELÄKE-EDUT.
Eihän tunnelia rakenneta tunnelin takia vaan asuinrakentamisen että ei kuulu autojen pörrääminen.Hienot alueet tulee rannoille.
Nämä demarinaiset lupasivat, että sinne rannalle tulee myös vähävaraisille vuokra-asuntoja. Kuinka monta sellaista asuntoa sinne tulee ja mitkä ovat sisäänottokriteerit? Kuinka paljon on kuukausivuokra?
Täällä on jo esite halukkaille ostajille Tampereen parhaalta paikalta:
http://www.yitkoti.fi/yit_koti/asunnot-alueittain/muu-suomi/tampere/ranta-tampella?snsrc=aws_1c12ff0ed4e4f3b4597407caf50b3bae56611727921&snkw= tampella ranta&gclid=COLumoDG8cQCFeoCcwod8moACQ
Kiitos Hanna, nyt saadaan meille paremmalle väellä rauhallinen alue Tampereen kauneimmalta alueelta, Järven rannasta, kuitenkin ihan keskustasta, eikä roskaväki pyöri jaloissa. Taloyhtiön yksityinen uimaranta olis mukava, saadaanhan sinne sellainen - saadaanhan!?!
Hanna Tainio lupasi, että alueen rannat tulevat olemaan kaikkien kaupunkilaisten virkistyskäytössä. Pysäköintipaikkoja ei kuitenkaan ole, vaan talojen asukkaiden kaikki pysäköintipaikat rakennetaan maan alle. En löydä tuosta esitteestä mainintoja vähävaraisille tarkoitetuista vuokra-asunnoistakaan.
Liikenteen kulkua tunneli ei sujuvoita yhtään, koska kaistoja ei tule lisää, ne siirretään vain maan alle. Ainoa syy, miksi tunneli rakennetaan, on se, että saadaan tien kohdalla oleva maa-alue rikkaiden asuinalueen tonttimaaksi! Ihmettelen, miten tämä sopii demaripoliitikkojen ajatusmaailmaan! Kuka meinaa äänestää näitä tunnelidemareita?! En minä ainakaan. Tunnelin puolesta äänestäneet SDP:n poliitikot olivat: Hanna Tainio, Johanna Loukaskorpi, Riitta Ollila ja Tarja Jokinen. En näe heitä eduskunnassa.
Siis, ei kai kukaan usko näitä poliitikkojen lupauksia? Valehtelijoita ja takinkääntäjiä koko joukko. Heidät pitäisi vetää vastuuseen valehtelusta. Suuret sakot, jos lupaukset ei toteudu. Miettisivät sitten hieman mitä on luvattu.