kun liikuntaprojektin linjabiili starttasi kohti pohjoista. Lähistöllä nähtiin Ikosen Veijon näköinen kaveri ja muutama mahakas persu. Vaikea oli ottaa selvää keitä olivat kun poijaat ovat kovin paksun pullakoita, siis hyvinsyöneen olosii muhkuramahoja. Auton ohittaessa Lieksan abc:n pihan havaittin, että pihalle oli viritetty kamerat. Autoa ohjeistettiin etukäteen väistämään osuuskaupan abc ketjuun kuuluvat myymälät tunnetuista syistä. Tiissellii saa muualtakin.
Häijyt väijyksissä tänään
tryy
4871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Jaa että se onkin totta että somalit ovat Lapinlomalla?
Kyllä kansan tulee tietää mihin verorahoja ja ulkomaan velkaa käytetään
Matkasta on avoimesti ilmoitettu. Onhan nuorisotoimikin tuon tuosta erilaisilla lomilla Vuokatissa. Matka on valtion positiivisella myötävaikutuksella toteutettu, miksi siis siitäkin pitäisi narista. Lieksassa asuu pakolaisten lisäksi myös muita ulkomaaneläviä, joille ei tee pahitteeksi tutustua muuhunkin Suomeen. Vaarana on nääs, että heistä tulee yhtä sulkeutuneita ja kateellisia kuin tälle palstalle raapustelevat, jotka eivät ehdi nettikirjoittelultaan itseään sivistää matkailun keinoin.
Turha on kantaruikuttajien valittaa. Olisivat lähteneet mukaan ja tutustuneet muihinkin kuin sisäsiittoserkkuihinsa. Se tuo maailma pelottaa ja ei uskalleta mennä Jamalia pidemmälle, heh.
Eli se oli somalien lomamatka Lappiin.
Tässä on matkaohjelma http://aijaa.com/nP4yWn
Huomatkaa äänestäjät, näin vasemmisto "kunnioittaa" omia kansalaisia. Törkeää kielenkäyttöä jopa demarilta.
Marjetako taas meitä haukkuu sisäsiittoisiksi?
Kertositkos missä oli ilmoitettu?
Matkasta ei ole ainakaan Lieksan Lehdessä ollut hakuilmoitusta, ei myös kaupungin sivuilla netissä:
Missä siis on kaikille avoin hakuilmoitus ollut?
Oliko alunperin koko reissu suunniteltu vain mamuille, ei kantaväestölle (paitsi omat pennut)?
Heh ja hehheh. Joka ketjussa tämä heh
Kertositko nyt, missä tämä matka on ollut avoimesti ilmoitettuna kun noin kovasti asiasta olet tietoinen. Olisin itsekkin halunnut lähteä lappiin laskettelemaan kun vaikutti halvalle reissulle! Matka-ohjelman mukaan olisi keilaaminen,laskettelu ollut ilmaista.
Veikkaan, että taas on verkkosukat vauhdissa..
Putaan hehettäjä keskustelussa mukana. Tuliko hyviä nauhoituksia reissusta?
Minusta on kertakaikkiaan väärin, että valtion velkarahaa käytetään maahanmuuttajien lomamatkoihin lappiin.
Näinhän sitä kauniita satuillaan,
"Avustuksen turvin on pystytty käynnistämään paljon erilaisia
liikunnallisia aktiviteettejä, joissa maahanmuuttajat ja
kantaväestö ovat kohdanneet. Eri liikuntalajeihin tutustumiseen
järjestettävät tilaisuudet / tapahtumat oat avoimia kaikille
paikkakuntalaisille. Seurojen ja yhdistysten kanssa toiminnan
järjestelyt toteutetaan siten, että kantaväestön ja
maahanmuuttjaien välillä tapahtuu luontevasti."
Missäs kantaväestö toivotettiin tervetulleeksi lapin reissuun ja montako suomalaista siellä oli mukana jos ei lasketa hyyssäreitä perheineen?
Ja kuka näin sanoi!
http://webdynasty.pohjoiskarjala.net/Dynasty/Lieksa/kokous/20151672-7.PDF
Elyn rahoittaman liikuntahankkeen ohjausryhmä on kaikessa viisaudessaan päättänyt järjestää Lieksassa asuville maahanmuuttajille tutustumisen yhteen suomalaiseen liikuntamuotoon.
Maahanmuuttajia on monesta maasta.
Somppuja 408 ja muita (?) hirvee määrä, ehkä 100! Siinä mukana työssä käyvät puolalaiset, sakemannit, venäläiset. Varsinaisia elättejä, eli mamuja ovat vain somput. Miksi kutsua mamuiksi ihmisiä, jotka käyvät työssä ja elättävät itsensä? Eivät nämä työtä tekevät "mamut" saa mitään ilmaisia matkoja eikä muutakaan ilmaista, kaikki ilmainen on valjastettu vain eliittiporukalle, somaleille.
Kyllä somalit pysyvät täällä, vaikka palvominen lopetettaisiin, lisääntyvät kuin kanit ja elintaso on ihan toista kuin vaikka Helsingissä.
Miksi tutustuttaa somppuja liikuntamuotoon, johon edes kaikilla suomalaisilla ei ole varaa, saatikka eläteillä? Laskettelu ja lomailu Lapissa on aika tyyristä, ei pienipalkkaiselle tai työttömälle mahdollista. On tyydyttävä kiertämään jäähallia sukset jaloissa.
Seuraavaksi tutustutettava somalit formula-autoiluun, kunta järjestäköön matkan esim. Monacoon, tiedä vaikka jostakusta kuoriutuisi uusi Hamilton! Paitsi että eihän somali osaa muuta kuin selittää ja valittaa.
Kyllä mamun pitää käydä pohjoisen keväthangilla hakemassa lisärusketusta ettei ala näyttää liian vaalealta, jää muuten joku avustus saamatta!
Miten olisi solarium lahjakortti, maksajana Lieksan kaupunki?
No,onpas ollut salainen matka kun on oikein pitänyt kuskia ohjeistaa mistä ajaa.Ei taida olla puhtaatjauhot bussissa!
Missäs Veijo Ikosen kuvaotokset.Ei tainnut kuvat onnistua vai paljastuisiko totuus,ettei kyse ollutkaan somaleista? Ikoselle hamekangas!
Vai silleen! Mites Laatikainen, Muhonen, Ikonen! Oliko niitä?
Pojat vetivät vesiperän kun lähtijöissä ei tainnut somaleja ollakaan. Ilmeisesti oli aikuisopiston kautta puolalaisia, venakkoja jne. Olga järkännyt. Voi poikapolisia, turhan aikainen herätys
Eikö noihin harhoihin saa lääkitystä? Maahanmuuttajia lappiin, sehän oli jo vanha juttu mutta, miten Ikonen ja persut liittyy asiaan?
...Epäillään ilmeisesti, että he on nyt tehneet hirveän rikoksen ja siitähän pitäisi saada heidän päänsä pölkylle. Tietääksen tällaista saa kuvata vapaasti. Ei ole kiellettyä..
Yleensä kuvaukseen on syytä kysyä lupa ja ainakaan nuo henkilöt eivät ole kuvanneet mitään.Ketä nimeltä mainitsette.
On selvää,että jos kuvia levitetään nettiin se on hyvin kyseenalaista toimintaa eli mikä on tarkoitusperä?
On myöskin niin että salakatselu ja kuuntelu on rikoslaissa rangaistavaa eli kun henkilö kuulee jonkun asian joka ei ole hänelle tarkoitettu joidenkin keskustelun ja levittää tietoa on rangaistavaa juuri tälläiseen tapaukseen juuri olen törmännyt henkilökohtaisesti eli minut oli liitetty keskusteluun jossa ei ollut perää eli meillä on noita kielenkantajia olemassa.
Salakatselu ja -kuuntelu rikollista? Onko sama laki demareille?
Ihan hyvä, että joku viitsii nostaa kissan pöydälle. Etenkin kun kissan nosti pöydälle ilmeisesti matkan järjestäjät. Kuvaajille 10 pistettä ja papukaijamerkki. Onko reissun järjestäjillä puhtaat jauhot pussissa, kun pitää jopa tietyn ketjun huoltoasemia vältellä julkisuuden pelossa?
Persujen Vaalipropaganda taisi epäonnistua? Vai onnistuiko?
Uhosivat siihen malliin, että suuri juttu on tulossa. Kamerat ja kuvaajat kutsutaan paikalle, kun somaleita kuskataan verorahoilla Lappiin laskettelemaan.
No, mistä lehdestä saamme lukea? MVkö ainut tietotoimisto?
Tietääkseni Ikosen Veijolla ei ole edes tietonkonetta. Onhan aika hankalaa laittaa kuvia nettiin, jos ei ole konetta ja tietotaitoa asiasta. Onko joku TODELLA nähnyt Veijon tai jonkun persun kuvaamassa?
Tuosta reisusta ei puutu muuta kuin samainen lööppi, kun espoolaisten junnujen jääkiekkomatsista Pietariin.
Olisihan se ollutkin hurja näky, linja-auto katosta kiinni katoksessa.Hyvä että on ohjeistettu kuskia. Turvallista matkaa!
Kuka oli apulaiskuvaaja/äänittäjä? Oliko sama joka oli jäähallilla? Koska ensi-ilta on? Saiko kuvaus apurahaa?
Tänään ranskalaisia toimittajia haastatteli lieksalaisia. Nauhoittivat keskusteluja ja kuvasivat lieksalaisia. Ei kuulema politikot ole suostuneet ohjelmaan. Esko Saastamoinen oli sanonut tankeroenglannilla nou tankyou never you see you! ja sitten oli sanonu liiv mii ö loung. Ja sinne Esko oli sitten jäänyt yksinään pähkäämään asioitaan. Voi pikku Eskoa!
Kuitenkin kielitaitoinen henkilö löyty jotka keskustelivat tovin sen näin ja kuulin kansanedustajaehdokkaalta ,joka kuvattiin ranskalaiseen lehteen joka ei ole Lieksalainen ja keskustelin myös itse jonkun tänne tulleen henkilön kanssa mitä he tietävät vaaleista ihan suomen kielellä joillakin todella on jo äänioikeus myös eduskuntavaaleissa
hyvä että joku löytyi, varmaan se valtimolainen nuori mies ilm. mamu itsekin, viljelijä. Häpeän silmät päästäni tarnkerolieksalaisten ja eskon puolesta. Mahtoi toimittaja tuumata et on junttiporukkaa näillä kulmilla.
Olehan nyt hieman siipiäs myöden sanoo vanha äitteni ja vanhoos akoos on viisaus sanoo pohjanmaa elokuvas muari.
Eli todella lapsellista politiikantekoa lähteä repimään ihmistä kappaleiksi se on kuten iso kirja kertoo missä raato on sinne kotkat kokoontuvat eli hieman harkintaa eli koskaan ei mitään hyvää saada aikaan eripuralla
Esittelitkö itsesi sanoin, ai äm Sini Hollström änd pai pai!
Eiät kysyneet Laatikaisen Masalta :) Mitähän kieltä se toinen Lieksan viisas olisi osannu puhua? Laatikaiselle kun ei ole nämä yhteiskunnan asiat saati Lieksan palvelut tai ylipäätään, mikä on kunnan tehtävät oikein avatuneet.
Onpa hienoa, että Raul Albert, nro 85, pelasti Lieksan maineen.
Hän osaa ranskaa, englantia, suomea, ja saksaa, joten oikein sopiva eduskuntaan!
Silvuplee!
ABC huoltamolla tapahtuu. Persuille porttikielto jotka kameroitaan virittelivät. "Uhosivat siihen malliin, että suuri juttu on tulossa. Kamerat ja kuvaajat kutsutaan paikalle, kun somaleita kuskataan verorahoilla Lappiin laskettelemaan."
Valheita valheiden perään, eteen ja taakse ja siihen johonkin väliin muutama lisävalhe. Valhetta valheen päälle, jälkien sekoittelua, sivullisten ja kuulijoiden syyllistämistä. Äänestäjien mitta alkaa olemaan täysi ja valmis pyllistämään Saastamoiselle-Laatikaiselle-Muhoselle-Matikaiselle-Ikoselle
Missä se suuri juttu on?
Valehtelitteko kun nyt olette kuin rakit häntä koipien välissä?
" Äänestäjien mitta alkaa olemaan täysi ja valmis pyllistämään Saastamoiselle-Laatikaiselle-Muhoselle-Matikaiselle-Ikoselle".
Ihan hyvä, mutta muutan hieman ... Äänestäjien mitta alkaa olemaan täysi ja valmis pyllistämään Hollströmille-Säpille-Marjetalle-Törnqvistille
Demarithan sai eduskuntavaaleissa lieksassa suurtappion. Persut vain nosti kannatustaan. Koettakaahan demarit olla nyt hiljaa ja asiallisesti, vaikka kuinka kuinka ottaa päähän Persujen voittokulku..
"ABC huoltamolla tapahtuu. Persuille porttikielto jotka kameroitaan virittelivät. "Uhosivat siihen malliin, että suuri juttu on tulossa. Kamerat ja kuvaajat kutsutaan paikalle, kun somaleita kuskataan verorahoilla Lappiin laskettelemaan."
Valheita valheiden perään, eteen ja taakse ja siihen johonkin väliin muutama lisävalhe. Valhetta valheen päälle, jälkien sekoittelua, sivullisten ja kuulijoiden syyllistämistä. Äänestäjien mitta alkaa olemaan täysi ja valmis pyllistämään Saastamoiselle-Laatikaiselle-Muhoselle-Matikaiselle-Ikoselle"
-Valheet ovat fantasiamaailma, joilla väistytään näkemästä omia virheitä ja ottamasta vastuu niistä. Rassukka ei kestä nähdä omaa peilikuvaansa sellaisena kuin se on, vaan keksii valheet sen kiillottamiseksi.
Luottaminen valehtelijaan on mahdotonta! Kyseessä voi olla luonnehäiriöinen ja hänet täytyy vastuullistaa sanoistaan!!
Vaikea piirre ihmisessä, sen voin sanoa.
ABC:lle palautetta.