Totuushan on, että pakkoruotsi ei poistu ensi hallituskaudella, vaikka RKP saataisiin oppositioon ja PS hallitukseen. Sen takaavat muiden suurien puolueiden svekojohdot. Mutta pakkoruotsitusta melko varmasti lievennettäisiin. Ja se olisi alku sekin kohti lopullista kielivapautta.
Tuleva hallitus ja pakkoruotsi?
spekulointia
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Keskustan johto petti taas suomalaiset! Se ei uskaltanut lähteä mukaan puolustamaan kielivapautta. Sipilä ja Laaninen luulivat kannatuksen kestävän moisen petoksen, mutta erehtyivät pahasti. Keskustan kannatus alkoi heti pudota ja PS:n nousta. Toivottavasti kuitenkin ryhdistäytyvät hallituksessa?
Edes Timo Soiniin ei ole luottamista kieliasioissa. Hän on tyypillinen karriääripoliitikko, eikä kieliasia ole koskaan ollut hänellä lähellä sydäntä. Viime hallitusneuvotteluidenkin aikana Soini olisi mennyt svekohallitukseen, mutta onneksi muut kansanedustajat estivät sen.
Soinikin on tyypillinen ammattipoliitikko, jolle valta sinänsä on tärkeintä. Siksi aatteellisten poliitikkojen tulee ohjata häntä. Onneksi pesuissa aatetta riittää!
RKP:llä on varmat hallituspaikat sillä puoluejohtajat ovat jo saaneet lahjoituksia vaalirahoituksiinsa ja siihen piti luvata RKP:lle paikat halltukseen. Jospa nämä luikurit saataisiin kiipeliin siinä hymyhyytyisi monen puoluejohtajan naamalta ja naamat muistuttaisivat petolinnunperseitä.
.
"Mutta Pakotettu Ruotsalaisuus on mahdollista jäädyttää eli mitään ruotsalaisuustoimenpiteitä ei viedä eteenpäin???????"
.
Kun RKP saadaan vihdoin oppositioon, niin se jää lopullisesti sinne kuihtumaan pois.
Kun muut puolueet huomaavat, kuinka helppoa on hallita, kun etuilupuolue ei ole aina vieressä vaatimassa, niin ne eivät enää suin surminkaan tahdo takaisin vanhaan. Edes fondirahat ei auta.
Ei kai ne svekojohdot pakkoruotsia takaa vaan surusäätiöden rahat.
Hagge ilmoitti tässä alle viikko sitten, että pitää epätodennäköisenä Soinin pääsyä hallitukseen, tämä kertoo jo melkoisesti hädästä ja paniikista, yleensä kommentoidaan, että "katsotaan vaalitulos ensin" tai jotain sen tapaista. Nyt suoraan ei, ei mahdollista ja syykin on selvä, PS IN on RKP EXIT.
RKP-johdolla ei ole aavistustakaan mitä kannattajakunta tuumaisi oppositiossa istumisesta ja miten se vaikuttaisi kannatukseen seuraavissa eduskuntavaaleissa. RKP saa ääniä myös ei-ruotsalaisilta, jotka äänestävät "tv:stä tuttu" periaatteella ja ministerit ovat näkyvillä paikoilla. Oppositiossa puolue unohtuisi aika täysin.
Mutta nyt vaan lujasti uurnille, mitään ei saa ilmaiseksi tässä maailmassa, ei edes kielivapautta omalle kansalle.
Jostain on kuitenkin aloitettava ja keskusta ja kokoomuskin on valmis
aloittamaan kokeilun jossa voi lukea jotain muuta kieltä,eikä sen tarvitse
olla vain venäjä.
Hiljaa hyvää tulee,onhan meillä ollut kärsivällisyyttä jo tarpeeksi,ettei
ainakaan voi väittää suomalaisia rasisteiksi.