Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti
Natoon heti
patriaxin
4285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Enemmistö reserviläisistä Nato-jäsenyyden kannalla
Natoon Heti
Raukkamainen nimimerkin väärentäjä, pelkurimainen NATO-kiihkoilija, nimimerkki "patriaxin": Koska et parempaan agitaatioon pysty Washingtonin ja Brysselin puolesta, niin eikö olisi oman häpeäsi paisumiselta kestämättömiin mittoihin, syytä jättää NATO/USA agitaatio paremmin asiansa osaaville itsensä häpäisijöille, jotka osaavat tehdä sen hieman hienovaraisemmin ja säädyllisemmin?
Eipäs nyt innostuta liikaa. Jo toukokuussa olemme Natossa ja kaikki reserviläiset saavat tietää tehtävänsä.
Äläpäs itä trolli tukehdu kiukkuun. On oma vikamme että r...än mielistely ei ole mennyt putkeen ja kansa on kyllästynyt itä uhoon ja halutaan turvallisuutta. Siitä kertoo jo se että kansa haluaa lisää rahaa puolustukseen se hyväksyy pohjoismaisen puolustuksen ja nato kannatus nousee kohisten kuten Ruotsissa on käynyt..
Väärentäjä nimimerkki "patriaxi" ei ole ainoastaan pelkuri ja tyhmä, vaan myös täysin seinähullu, mitä tulee NATO/USA:n ihailuun, ihailun ylitsevuotavaan määrään, sekä NATO/USA:n kaikkivoipaisuuteen Venäjän torjumisessa Suomessa, ja Baltiassa. Suomen NATO-kiimaiselle pelkurisakille menee läpi kaikki valheet, joita ladellaan Washingtonissa ja Brysselissä. Ihan kaikki.
Mistäs kuvittelette että revitään rahat NATO-jäsenyyteen? Helppo se on haluta vaikka mitä mutta sitä rahaakin olla pitää mutta mistäpä nämä urpot mitään tietää kun isi ja äippä on kaikki aina maksanut ja lisäksi yksi urpo tuolla edellä valehtelee että "suurin osa reserviläisistä on NATON kannalla", ei pidä paikkaansa vaan suurin osa reserviläisistä on sitä mieltä että omaa puolustusta tulee kehittää ja vahvistaa.
Ovi NATOON kannattaa kumminkin jättää lukitsematta ja mielellään vaikka hieman raolleen jos ei liikaa vetoa tule mutta ei NATOON... vielä.
Haha! Wahington-Tiltu on kyllä nielaissut propagandan nahkoineen karvoineen.
Natossa ensisijaisena tulee USA:n tärkeät edut, Sitten tulee USA:n vähäisemmät edut, sitten tulee brittien edut, sitten ei tule piiiitkään aikaan mitään, sitten tulee tyhjää ja sitten vasta jonkun Suomen auttaminen.
Nato on hävinnyt viime aikoina kaikki operaatiot, mihin on osallistunut. Afganistan = fiasko. Irak - sisällissota paheni, kun hallitsija Saddam syrjäytettiin öljykaupan vuoksi. Nato vie rahaa ja myös aiheuttaa sotainvalideja. Nato on vanhentunut sotilasliitto, joka ei auta Suomea. nato hyödyttää eniten USA:n aseteollisuutta. Obama on suurempi vaara maailman rauahalle kuin Putin. Obama järkytti kukkahattuilullaan maailman valtatasapainoa. Ukraina on viekas kettu ja omasas korruptiossaan rypevä rosvovaltio..Obama hiiteen ja järjestystä. Hötkyily pois.
Naton neuvosto (engl. North Atlantic Council, NAC) on Naton korkein päättävä toimielin. Se koostuu jäsenvaltioiden pysyvistä edustajista ja kokoontuu vähintään kerran viikossa. Neuvoston puheenjohtajana toimii Naton pääsihteeri, ja päätökset tehdään yksimielisesti.
Yksimielisesti, surely thou jests?
Luotako siis yksimielisyyteen jos Suomea pitäisi puolustaa? Tai esim. Kreikkaa, Turkkia, Ukrainaa, Georgiaa.
Suomen, Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Islannin puolustusministerit sanoivat artikkelissa muun muassa, että turvallisuustilanne Pohjoismaiden lähialueilla on huonontunut merkittävästi ja maiden täytyy varautua mahdollisiin Venäjästä johtuviin kriiseihin tai tapahtumiin.
Puhuivat siis pötyä.
Perustele ja todista että 5 pohjoismaiden ministeriä puhuu pötyä.
Turvallisuustilanne ei ole lähialueellamme huonontunut. Täällä on varsin rauhallista eteenkin huomioon otaen etä Ukrainaan lähetetään kaikenlaista sotilaallista apua lännestä. Kuitenkn Venäjä on lähialueellamme koktalaisen maltillinen, ei joukkojen siirtoja ei uusia asejärjestelmiä.
Varsinaninen pötypuhe on että olisi aiheta varautua mahdollisiin Venäjästä johtuviin kriiseihin tai tapahtumiin. Pikemmin on syytä varautua NATON ja USA:n jääräpäiseen laajentumisvimmaan Ukrainaan(, Georgiaan, ehkä Suomeenkin). On itsestään selvä että Maidanin tapahtumat tähtäsivät juuri tähän tavoitteesen, välitämättä Ukrainan kohtalosta.
Ei missään nimessä Natoon. Niin kauan on turva kelkassa kun venäjä ja suomi on hyvissä väleissä.
Siellä ollaan Venäjältä turvassa.
NATO jäsenyys ei todellakaan tarjoa turvaa koska, sota NATO vastaan Venäjä on jo syttynyt kylmän sodan merkeissä. Fantasia turvallisuudesta perustuu uskoon että NATO ei enää provosoi Venäjää, mutta Suomen NATO jäsenyys on itsessään riittävä provokaatio sytyttämään sodan. Rajavaltio Suomi olisi vain NATOn ja Venäjän tykinruokaa, riippumatta siitä kuka voittaa sodan.
Heti kun saavutamme NATO jäsenyyden kilpavarustelu on itärajalla. Turvallisuutemme riippu NATO:n halusta lopettaa kylmä sota joka koska tahansa voi leimahtaa kuumaksi. Kun NATOn ja Venäjän välinen sota syttyy kaikkein tuhoisimmat taistelut ovat suomessa joka tuhoutuu valtiona täysin. Suomen NATO jasenyys muuten huonontaa Venäjän turvallisuutta sen verran paljon että sota NATOa vastaan on entistä todennäköisempi.
Turha kaivaa verta nenästä!
Washington-orjat tuskin edes ymmärtävät Suomen parasta. Tottelevat vain amerikan:n hypoottista ääntä.
Natoon jo senkin takiaettä halutaan vastustaa idän myötäilijöitä
Ihanko totta??? Sotiiko NATO suomen toisinajattelijoita vastaan? Onko se jokin kansainvälinen jäsenmaiden kansalaisia vastaan toimiva järjestö? Vankilaan vain niin kuin, Snowden, Greenwald ja Assange. Ei vapaudesta ja demokratiasta hajuakaan.
Natoon heti
Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti
Sanoit:
"Demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu."
Eikä mikään näistä tavoitteista toteudu jos tukee ISIS:tä Assadia ja Gadaffia vastan. Tai Ukrainassa natseja ja korruptoituneita miljonäärejä tavallisia idempänä asuvia ihmisiä vastaan.
Kymmenen huvittavia läntisiä perusarvoja:
http://listverse.com/2013/10/20/10-breath-taking-examples-of-government-hypocrisy/
Nato vahvistaa turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa. Tätä ei yhteistyön vastustajat pustu kumoamaan
Nato on kaikkien Läntisten maiden puolustus ratkaisu
Eihän Irlanti, Ruotsi, Suomi ja Sveitsi ole läntisiä? On jokin pakkojäsenyys vai läntisessä vapaudessa?
No toivottavasti pian on. Nato kammoinen unohti ja tietoisesti mainita että Suomi,Ruotsi ja tärkein Sveitsi osallistuu suureen ilmavoimien harjoitukseen pian. Itä mielistelijä ei suostunut kommentoimaan kertaakaan sitä että Sveitsi on mukana ja kumminkin on puhunut ja hehkuttanut Sveitsin mallia Suomelle. Natomaiden ja Sveitsin,Ruotsin ja Suomen harjoitus on erinomainen osoitus että maat kuuluu Länteen.
Lapissa järjestetään jättimäinen ilmaharjoitus - mukana peräti 115 sotilaskonetta
ILMAVOIMAT Norjan, Ruotsin ja Suomen pohjoinen ilmatila muuttuu poikkeuksellisen suuren ilmavoimien harjoituksen näyttämöksi toukokuun lopulla.
Taivaalla jylisee peräti 115 lentokonetta Arctic Challenge Exercise 2015 -harjoituksessa.
Arctic Challenge Exercise 2015 -harjoitus on jatkoa kahden vuoden takaiselle ACE 13:lle, johon osallistui 80 konetta. Harjoitukseen osallistuvia maita on kahdeksan: Suomi, Ruotsi, Norja, Britannia, Yhdysvallat, Sveitsi, Ranska, Saksa ja Hollanti.
Suomen puolustusvoimat ei ole vielä tiedottanut asiasta. Pienen kaartelun jälkeen vastuullinen henkilö löytyy Lapin lennostosta.
– Harjoituksen johtaa Norja, prikaatikenraali Per-Egil Ryggin toimiessa harjoituksen johtajana. Minä ja ruotsalainen eversti Karl-Johan Edström toimimme apulaiskomentajina, Lapin lennoston komentaja, eversti Jukka Ahlbergkertoo IS:lle.
Ahlbergin mukaan harjoituksen ajankohdan on määrittänyt Norja jo noin kaksi vuotta sitten. Suomesta kaksiviikkoiseen harjoitukseen osallistuu Hornet-hävittäjiä. Rovaniemelle tukeutuvat Hornetien lisäksi ruotsalainen ja ranskalainen lento-osasto. Harjoitukset alkavat 25. toukokuuta.
Miten Venäjä vastaa?
Krimin miehityksen ja Itä-Ukrainan sodan alkamisen jälkeen Venäjän ja lännen välit ovat viilentyneet, samoin Venäjän ja sotilasliitto Naton välit. Onkin mahdollista, että Venäjä aktivoituu omissa harjoituksissaan kevään mittaan.
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Charly Salonius-Pasternak arvioi, että Venäjä reagoinee harjoitukseen kahdella, käytännöllisellä ja julkilausumien tasolla.
– Minulla ei ole pienintäkään epäilystä, etteikö poliittis-retorisesti tätä tulla käyttämään, puhumaan siitä erittäin aggressiivisena läntisenä toimintana. Varmasti jotain toimintaa näkyy, vaikka toisaalta Venäjä ei aina reagoi asioihin symmetrisesti, Salonius-Pasternak sanoo IS:lle.
– Pragmaattisella tasolla – jos asiaa kysyisi venäläiseltä ilmavoimien everstiltä illallisella – reaktio on varmasti rauhallisempi. He katsovat, että harjoitusalue on liian lähellä, mutta he eivät voi sille mitään. Ja muodollisestihan harjoitus liittyy kriisinhallintaan.
Kolme kysymystä harjoituksesta
Tutkija Charly Salonius-Pasternakin mukaan kyseessä on monipuolinen harjoitus.
Millainen harjoitus on luonteeltaan?
– Ainakin Suomelle, Ruotsille ja Sveitsille ehtona on, että raamit pysyvät samana, harjoitellaan teknisiä valmiuksia ja yhteistyötä.
Ruotsissa harjoitus herättää vastarintaa. Vastustajat keräävät allekirjoituksia verkossa (www.stoppaace.se). Heidän mukaansa harjoitus heikentää lisää turvallistilannetta Itämeren alueella. Onko huoli perusteltu?
– Ei. Jos maalla kerran on asevoimat, niillä pitää harjoitella. Olisi vielä pahempaa rakentaa armeija, jota ei harjoiteta? Silloin ei pysty arvioimaan, miten hyvin se on johdettu ja pystyykö se toimimaan kriisitilanteessa rationaalisesti. Venäjä harjoittelee jatkuvasti erittäin laajasti, ja sen harjoitusten läpinäkyvyys on surkea.
Onko osallistuminen Suomelle tärkeää?
– Hyvin tärkeää. Käytännön syistä siksi, että siellä voidaan harjoitella asioita, joita Suomen on vaikea yksin harjoitella. Poliittisella puolella se, että Ruotsi, Suomi ja Norja toimivat isäntinä osoittaa kykyä ja halukkuutta toimia yhdessä. Tämä olisi erinomainen mahdollisuus Suomelle ja Ruotsille testata toistensa tukikohtien käyttöä.
Arctic Challenge Exercise 2015 -harjoitus on jatkoa kahden vuoden takaiselle ACE 13:lle, johon osallistui 80 konetta. Harjoitukseen osallistuvia maita on kahdeksan: Suomi, Ruotsi, Norja, Britannia, Yhdysvallat, Sveitsi, Ranska, Saksa ja Hollanti.
Paras Sveitsi.. Trolli hei vituttaako???
Natoon kiitos
Ehei,nato ei ole ollenkaan tarpeellisimpien asioittemme listalla.
on kasvussa.
Naton kannatus on erittäin kovassa kasvussa kuten Ruotsissa missä kannattajat on siirtynyt kärkeen. Siitä itä nöyristelijät ovat hiiren hiljaa ei pihaustakaan. Mutta totuus tulee julki.
Niinistön mukaan perusratkaisut puolustuskyvyn ylläpitämisessä ovat olleet oikeita.
– Nyt edessä on uusi haaste: kansallisen puolustuskykymme ajantasaisen suorituskyvyn varmistaminen. Tämä tulee edellyttämään päätöksiä ja toimenpiteitä. Viimeaikaiset tapahtumat ovat muistuttaneet meitä myös siitä, että kansallinen turvallisuus edellyttää monipuolisia valmiuksia ja riskien hallintaa. Tämä tarkoittaa muun muassa ajantasaista tiedustelukykyä ja sen vaatimaa lainsäädäntöä.
– Tiivis kansainvälinen yhteistyö on kuulunut turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaamme päättyvällä vaalikaudella. Näin tulee olemaan myös jatkossa. Yhteistyön sisältö elää ajassa, kriisinhallinnan ohella yhteinen harjoittelu ja suorituskykyjen ylläpito korostuvat. Suomen on syytä olla mukana yhteistyössä omista lähtökohdistaan, omia vaihtoehtojaan pois sulkematta, Niinistö jatkoi.
potaskaa. USA ei ole mikään oikea demokratia vaan juutalaismafia hallitsee siellä rahoillaan molempia puolueita. Uusien kilpailevien puolueiden syntymistä ei sallita. Jos joku kolmas pikkupuolue alkaa kasvamaan suuremmaksi niin se murskataan armotta. Toisaalta Venäjällä tavallisen kansan yksilönvapaus on paljon suurempaa kuin esim. Suomessa vaikka Venäjällä poliittinen vapaus onkin pienempää.
Tuoko Nato Karjalan takaisin. Ei todellakaan tuo!
kauhistus. Siksi ne vastustavat Natoon liittymistä. Sehän on demokraattisten maiden puolustusyhteisö.
Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti
Natoon
Aftenposten: Pohjoismaat tiivistävät puolustusyhteistyötään - syynä Venäjän aggressiot
Naton päätehtävä on turvata sen jäsenten yhteisiä arvoja, joita ovat demokratia, yksilönvapauksien kunnioittaminen, oikeusvaltio ja kiistojen rauhanomainen ratkaisu. Näihin tavoitteisiin päästään jäsenmaiden keskinäisen solidaarisuuden avulla. Nato huolehtii jäsenmaiden turvallisuudesta ja vapaudesta poliittisesti ja viime vaiheessa sotilaallisesti
Ehdottomasti Natoon